Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Przygotuj
- blender
Krok 1: Przygotowujemy majonez z kaszy jaglanej
Mocno rozgotowaną kaszę jaglaną przekładamy do wysokiego naczynia. Dodajemy olej, ocet, musztardę, sok z cytryny, syrop z agawy, sól i pieprz. Całość blendujemy na gładki krem, stopniowo dolewając mleko sojowe. Do sosu tatarskiego możemy także użyć majonezu z aquafaby.
Krok 2: Łączymy składniki sosu
Korniszony oraz grzyby w occie kroimy w drobną kosteczkę i przekładamy do miski. Dodajemy skórkę otartą z cytryny i musztardę, a następnie posiekaną cebulę dymkę ze szczypiorkiem. Wszystkie składniki mieszamy z przygotowanym majonezem, doprawiamy solą oraz pieprzem i dekorujemy świeżym koperkiem.
Zobacz podobne
przepisy
Paluszki rybne z mintaja z sosem tatarskim
Obiad z rybą w roli głównej – delikatne kawałki filetów z mintaja panierowane i podane z klasycznym sosem tatarskim.
Smażone ziemniaki z jajkiem
Szukasz pomysłu na ziemniaki, które zostały po obiedzie? Podsmaż je z jajkiem i podaj z sosem tatarskim!
Pasztet z ciecierzycy
Ale pasztet! Oczywiście w nowoczesnym wydaniu – z ciecierzycy, z dodatkiem suszonych owoców i aromatycznych przypraw!
Pasztet z jelenia i mus jabłkowo-chrzanowy
Karol zachwyci Cię pasztetem z jelenia z żurawinami, kaszą i grzybami! Poznaj przepis na kompozycję doskonałą!
Sos tatarski w różnych odsłonach
Sos tatarski to klasyczny dodatek do wielu potraw, który zdobył niesamowitą popularności dzięki swojemu wyjątkowemu smakowi. Najczęściej można spotkać go w tradycyjnej odsłonie z dodatkiem majonezu, czasem jogurtu, chociaż coraz chętniej przyrządza się go w lżejszej, wegańskiej wersji.
Wegański sos tatarski można wykorzystać jako dodatek do potraw bezmięsnych, ale równie pysznie smakuje dodany do dań mięsnych czy rybnych. Ta smaczna alternatywa dla tradycyjnej receptury jest równie pyszna, o czym przekonasz się, jak tylko spróbujesz sosu tatarskiego w wegańskiej odsłonie z tytułowego przepisu Kingi Paruzel.
Historia sosu tatarskiego jest bardzo interesująca i zagmatwana. Przepis na sos tatarski najprawdopodobniej urodził się gdzieś w krajach okalających Morze Bałtyckie, a jego nazwa może wskazywać na związek z Tatarami, którzy w XVII wieku zamieszkiwali te rejony. Nie do końca wiadomo, czy sos tatarski został wymyślony przez Tatarów, czy mieszkańców któregoś z bałtyckich krajów, jednakże niektóre podania mówią, że sos dotarł do Europy w XVII wieku, właśnie dzięki Tatarom w służbie króla Jana III Sobieskiego.
Jak zrobić sos tatarski? Sposobów na to, jak się robi sos tatarski, jest tak wiele, że nie sposób zliczyć. Oryginalna receptura obejmuje kiszone ogórki, cebulę, kapary, musztardę, świeżą pietruszkę, majonez oraz pieprz. Współcześnie przyrządza się różne wersje — wegańskie, dietetyczne i bez laktozy, a w środku sosu spotkać można takie składniki jak jajko czy chrzan.
Sos tatarski stał się stałym elementem kuchni polskiej, zdobył także popularność w innych krajach. Obecnie istnieje wiele interpretacji tradycyjnego przepisu, dostosowanych do indywidualnych gustów i preferencji kulinarnych. Niezależnie od jego dokładnego pochodzenia, sos tatarski jest smacznym dodatkiem, który wzbogaca smak wielu potraw. I uwierzcie bądź nie, ale w każdej wersji ten sos smakuje wybornie — jego po prostu nie da się zepsuć.
Sos tatarski – przepis Kuchni Lidla
Jak się robi sos tatarski o niesamowitym smaku i kremowej konsystencji? Jeśli poszukujesz przepisu na sos tatarski, który sprawdzi się nie tylko do jajek, powinieneś koniecznie wypróbować wegańską recepturę Kingi Paruzel! Sos tatarski w wersji wegańskiej to doskonała alternatywa dla osób na diecie roślinnej lub tych, którzy unikają laktozy. Ten smaczny i kremowy sos bez trudu da się przyrządzić w wersji bez produktów pochodzenia zwierzęcego.
Jakie składniki są potrzebne do przygotowania sosu tatarskiego w wegańskiej odsłonie? Przygotowanie roślinnego sosu tatarskiego do jajek należy zacząć od stworzenia bazowego majonezu roślinnego. Można go przygotować, mieszając mleko roślinne z olejem, aquafabą, musztardą i sokiem z cytryny. Jeśli masz ochotę na bardziej treściwą wersję, koniecznie wypróbuj majonez z kaszy jaglanej z przepisu Kingi — jego smak po prostu zwali Cię z nóg! Gotowy majonez wegański stanowi doskonałą podstawę dla sosu tatarskiego (oraz innych sosów), nadając mu konsystencję i smak charakterystyczny dla tradycyjnej receptury.
Dodając do wegańskiego majonezu kapary, posiekane kiszone ogórki, drobno posiekaną cebulę i pietruszkę, można uzyskać autentyczny smak i aromat sosu tatarskiego. Do czego prócz jajek podawać sos tatarski? Niezależnie od tego, czy przygotowujesz go w wersji tradycyjnej, czy wegańskiej, sos ten doskonale komponuje się z daniami, takimi jak burgery, pieczenie, kotlety mielone, sałatki z dodatkiem kiszonek, czy kanapki. Dzięki swojej uniwersalności może być używany jako dip, dodatek do frytek, czy nawet jako sos do dań głównych.
Jak zrobić sos tatarski?
Jak zrobić sos tatarski do jajek, kanapek i innych pysznych potraw? Aby uzyskać najlepszy sos tatarski, warto skorzystać z trików stosowanych przez profesjonalnych kucharzy. Zebraliśmy dla Ciebie kilka najciekawszych wskazówek, dzięki którym Twój sos tatarski wege, wegański czy też tradycyjny zyska jeszcze lepszy smak i konsystencję!
Wybierz dobrej jakości majonez jako bazę sosu, decydując się na gotowy, postaw na sprawdzone marki, a jeśli masz czas, to najlepiej przygotuj majonez własnoręcznie. Podczas przyrządzania wegańskiego lub tradycyjnego sosu tatarskiego, staraj się kontrolować konsystencję sosu — dodawaj majonez stopniowo, aby uzyskać odpowiednią gęstość. Do takiej bazy dodaj świeżo posiekaną cebulę (wcześniej sparz ją, by delikatnie złagodzić jej smak). Najważniejszy składnik sosu tatarskiego, poza majonezem, to bez wątpienia ogórki kiszone — wybierz te o intensywnym, kwaśnym smaku i posiekaj je drobno, by nie zdominowały smaku sosu.
Kapary dodają nie tylko smaku, lecz także delikatnej tekstury. Przed dodaniem do sosu opłucz je, aby usunąć z nich nadmiar soli. Świeżo posiekana pietruszka doda sosowi świeżości, ale pamiętaj o tym, aby dodać ją dopiero przed podaniem sosu. Do sosu warto dodać też trochę soku z cytryny dla równowagi smaków.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Sałatka z kaszy jaglanej z mandarynką i granatem
- Smażone liczi w cieście z pieprznym majonezem
- Wegański sernik na korzennym spodzie
- Pęczak z orzechami i pieczarkami
- Jaglany crème brûlée
- Karpatka fit
- Zimowa sałatka z kaszy gryczanej
- Klopsiki z sosem borówkowym
- Kasza jaglana z pieczonym jabłkiem
- Wegetariańskie burgery z karmelizowaną cebulką
- Wegański tort z malinami i kremem z kaszy jaglanej
- Agarowe galaretki jagodowe
- Agarowe galaretki malinowe
- Agarowe galaretki truskawkowe
- Sałatka z pieczonych warzyw korzeniowych
- 3 sposoby na dania z ryżu
- Małże z czosnkiem i białym winem
- Kluski dyniowe z jogurtem i owocami
- Rollsy z warzywami i sosem orzechowym
- Kotleciki z białej kiełbasy w sosie chrzanowym
- Najprostsze naleśniki z serem
- Carpaccio z pomidorów
- Tarta z botwinką
- Kruche babeczki z rabarbarem i bezą
- Ciabatty z winogronami i serem pleśniowym
- Babeczki dyniowe
- Tort czekoladowy z orzechami włoskimi
- Ostra zupa z rybą i ryżem
- Szwarcwaldzki tort z wiśniami
- Imbirowe skrzydełka z grilla
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (2)
2016 dni temu
Jak długo można przechowywać sos w słoiczkach w lodówce?
odpowiedz
2015 dni temu
Sos można przechowywać przez około 4-5 dni :)