Rabarbar - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 »
<p>Jego właściwościami zachwycili się najpierw Chińczycy, a p&oacute;źniej podr&oacute;żnik Marco Polo, dzięki kt&oacute;remu stał się popularny w Europie. Nad Wisłę dotarł jednak dopiero w XVIII wieku, aby ostatecznie stać się przede wszystkim smacznym składnikiem potraw. Wsp&oacute;łcześnie niewielu z nas zdaje sobie jednak sprawę, że początkowo rabarbar zyskał uznanie ze względu na swoje właściwości lecznicze, a nie kulinarne.</p>

Czy rabarbar jest zdrowy?

Rabarbar korzystnie wpływa na organizm głównie z powodu licznych właściwości leczniczych oraz niskiej wartości energetycznej. Jednak ze względu na zawartość kwasu szczawiowego rabarbaru nie powinno spożywać się w nadmiarze. A przy kamicy nerkowej jest nawet zakazany.

Jakie właściwości ma rabarbar?

Rabarbar jest znany głównie ze swych właściwości przeciwzapalnych i przyspieszających trawienie. Ponadto obecność rapontycyny, czyli substancji przypominającej żeńskie estrogeny, przyczynia się do poprawy nastroju oraz łagodzenia objawów trądziku i menopauzy.

Jakie witaminy ma rabarbar?

Rabarbar to przede wszystkim źródło witaminy K, która korzystnie wpływa na układ krwionośny człowieka. Ponadto ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Wpływa również na metabolizm tkanki kostnej.

Ile kalorii ma rabarbar?

Rabarbar to niskokaloryczne warzywo, którego jadalną częścią jest łodyga. W 100-gramowej porcji zawiera ok. 20 kcal. Z uwagi na dużą zawartość błonnika jedzenie rabarbaru przyczynia się do pobudzenia trawienia i zapobiegania zaparciom.

Kiedy rabarbar jest dojrzały?

Rabarbar jest oznaką lata w ogrodzie, bo właśnie wraz z nadejściem pierwszych upalnych dni roślina osiąga pełną dojrzałość. To właśnie wtedy, czyli na przełomie maja i czerwca, najlepiej go zbierać. Dojrzały rabarbar łatwo rozpoznać po kolorze łodygi – im bardziej czerwona, tym słodsza. Warto też wziąć pod uwagę długość pędów i zrywać tylko te, które osiągnęły co najmniej 30-45 cm.

Jak oczyścić rabarbar?

Rabarbar przed użyciem należy odpowiednio oczyścić. W tym celu odcinamy liście i przycinamy łodygi warzywa z obu stron, a na końcu myjemy je pod bieżącą wodą. W przypadku młodych łodyg pozostawiamy je razem ze skórką, starsze wymagają natomiast obrania. Wystarczy za pomocą małego nożyka chwycić włókno na jednym z końców łodygi i pociągnąć je w górę.

Czy rabarbar się obiera?

Rabarbar obiera się tylko, jeśli mamy do czynienia ze starszymi pędami. Ich włóknista struktura powoduje, że potrawa staje się trudna do strawienia. Młodsze łodygi wystarczy oczyścić, pokroić i umyć, pozostawiając skórkę nietkniętą. Są na tyle miękkie i delikatne, że na pewno nie zaszkodzą naszym żołądkom.

Jak przygotować rabarbar do ciasta?

Rabarbar, który zamierzamy wykorzystać do ciasta, wymaga odpowiedniego przygotowania. W zależności od rodzaju wypieku istnieją różne możliwości jego wstępnej obróbki. W niektórych przypadkach wystarczy go tylko umyć, oczyścić i obrać ze skórki, a na końcu pokroić w plasterki o grubości określonej w przepisie. Jeśli jednak rabarbar ma być słodszy, należy go posypać cukrem i odczekać, aż puści sok. Jeśli natomiast zależy nam, aby warzywo było miękkie, to kawałki rabarbaru trzeba przesmażyć na patelni z odrobiną cukru, a następnie odcedzić na sicie.

Czy obierać rabarbar do ciasta?

Rabarbar do ciasta obieramy tylko wtedy, gdy dysponujemy starszymi pędami rośliny. Młodszych nie trzeba obierać, bo i tak w efekcie końcowym ich włókna zmiękną podczas pieczenia albo nawet jeszcze wcześniej, pod wpływem cukru, który dodamy do rabarbaru.

Czy można mrozić rabarbar?

Świeży rabarbar jest dostępny jedynie przez 2-3 miesiące w roku. Jeśli zależy nam, aby zachować go dłużej w jego naturalnej postaci, to można go zamrozić. Co prawda lepiej zatrzymać jego smak i aromat w słoikach z konfiturą, dżemem czy kompotem, ale ostatecznie mrożenie rabarbaru jest również dopuszczalne. W tej formie możemy przechowywać go w zamrażarce nawet do 12 miesięcy.

Kompot i ciasto z rabarbarem niezmiennie kojarzą się z domową kuchnią babci i mamy. Takie skojarzenia mogą działać tylko na korzyść tego warzywa, które choć bardzo popularne w polskiej kuchni, to jednak zaczyna powoli odchodzić w zapomnienie. Nie pozwólmy, aby rabarbar stracił swe znaczenie kulinarne i kontynuujmy jego uprawę w swoich ogródkach. Naprawdę warto!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!