Tradycje walentynkowe

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Walentynki pojawiły się w Polsce dopiero w latach 90. XX wieku, lecz nie oznacza to, że nigdy w naszej kulturze nie istniało święto poświęcone miłości. Słowiańską tradycją jest obchodzenie nocy kupały, inaczej zwanej nocą świętojańską.

14 lutego wszystkie wystawy sklepowe przyozdobione są czerwonymi oraz różowymi sercami. We wszystkich miastach można poczuć walentynkowy nastrój – jednym się on podoba, innych drażni. Jak obchodzi się walentynki? Jakie tradycje towarzyszą temu świętu?

Miłosny liścik

Najbardziej uniwersalnym zwyczajem, wspólnym niemalże dla wszystkich krajów, jest wysyłanie listów, kartek walentynkowych z miłosnym wyznaniem. Walentynki zazwyczaj są anonimowe. Adresat wyznania powinien się domyślić, od kogo pochodzą zwierzenia. W Stanach Zjednoczonych kartki wysyła się nie tylko ukochanym, lecz również przyjaciołom i rodzinie. W krajach skandynawskich umieszcza się na kartkach zabawne rymowanki. Pod miłosnym wyznaniem zamiast podpisu powinno widnieć tyle kropek, ile liter w swoim imieniu ma nadawca. Jeśli adresat zgadnie, kto był autorem walentynki, na Wielkanoc otrzymuje czekoladowe jajko. W Polsce zwyczaj wysyłania kartek przyjął się. Nawet w szkołach 14 lutego funkcjonuje poczta walentynkowa. Obecnie liściki miłosne ustępują mailom, kartkom elektronicznym, a nawet SMS-om.

Tradycje na świecie

W Japonii 14 lutego kobiety obdarowują czekoladkami mężczyzn. Te dla wybranka serca powinny zostać przygotowane własnoręcznie. Mężczyźni odwdzięczają się miesiąc później – 14 marca w trakcie Białego Dnia. Rewanżują się czekoladkami oraz drobnym prezentem. W Chinach mężczyźni obdarowują kobiety biżuterią lub czymś, co można na siebie założyć i nosić blisko siebie. W Meksyku organizuje się często przyjęcia dla najbliższych, w czasie których celebruje się ten dzień razem. Interesujący zwyczaj panuje w Szkocji. W trakcie towarzyskich spotkań organizuje się zabawę, polegającą na tym, że każdy z uczestników wpisuje na kartce swoje imię. Kartki te wrzuca się do dwóch kapeluszy – imiona damskie osobno, męskie osobno. Losuje się po jednej karteczce z każdego kapelusza – w ten sposób powstają pary. W takim towarzystwie musimy spędzić cały wieczór, bez względu na to, czy partner nam się podoba czy nie. Inny szkocki zwyczaj mówi o tym, że powinniśmy spędzić cały dzień z pierwszą osobą płci przeciwnej, jaką spotkamy na ulicy w dzień zakochanych.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!