Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Smażenie pączków to wcale nie tak skomplikowana sprawa, jak można by przypuszczać. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących smażenia, a wszystko powinno pójść jak z płatka. Przeczytajcie więc naszych 10 wskazówek i bierzcie się do robienia domowych pączków, bo żadne inne nie smakują tak dobrze!
1. Zrezygnuj z cukru
Nawet jeśli uwielbiasz słodkości, lepiej zrezygnuj z dodawania dużej ilości cukru do ciasta. Będzie się on zbyt szybko przypalał, a pączki zrobią się twarde.
2. Nadziewaj po smażeniu
Istnieją dwie metody nadziewania pączków: przed i po smażeniu. Jeśli nie masz dużej wprawy w robieniu tych karnawałowych słodkości, zdecyduj się na nadziewanie już usmażonych pączków. Inaczej może się zdarzyć, że podczas smażenia farsz pączka wypłynie, przypali się i zepsuje tłuszcz używany do smażenia.
3. Daj im wyrosnąć
Nie spiesz się z wrzucaniem pączków do tłuszczu. Najsmaczniejsze będą te, którym pozwolisz wcześniej odpowiednio wyrosnąć. Dzięki temu dobrze napowietrzone ciasto będzie unosić się na powierzchni i utworzy się wokół niego elegancka, jasna obwódka, jaką doskonale znacie z cukierni.
4. Dodaj procentów
Odrobina spirytusu dodana do ciasta lub oleju zapobiegnie wchłanianiu dużej ilości tłuszczu.
5. Wybierz odpowiedni tłuszcz
Różne tłuszcze mają różną temperaturę dymienia dzięki czemu niektóre z nich wolniej się przypalają. W smażeniu pączków najlepiej sprawdzą się: smalec, olej rzepakowy lub tłuszcz palmowy.
6. Nie żałuj go
Pamiętaj, że podczas smażenia pączek powinien swobodnie pływać w tłuszczu, a nie leżeć na dnie patelni lub garnka. Dobierz więc odpowiednio głębokie naczynie i nie żałuj dużej ilości wlewanego tłuszczu.
7. Dobrze go rozgrzej
Pączki wkładaj jedynie na dobrze rozgrzany tłuszcz. Powinien on mieć temperaturę około 170-180 stopni – w zbyt wysokiej temperaturze pączki za szybko się przypalą z wierzchu, pozostając w środku surowe, w zbyt niskiej wchłoną za dużo tłuszczu. Jeśli nie masz termometru, możesz sprawdzić temperaturę oleju, wrzucając do niego odrobinę ciasta wielkości ziarnka grochu – powinno zacząć skwierczeć i w ciągu minuty zrobić się złotobrązowe.
8. Smaż partiami
Nie smaż naraz zbyt dużej liczby pączków. Każdy kolejny pączek wrzucany na rozgrzany tłuszcz obniża jego temperaturę, dlatego podczas smażenia regularnie ją kontroluj. Ponadto trzeba pamiętać, że pączki nie powinny być ułożone w tłuszczu zbyt ciasno, ale tak by mogły w nim swobodnie pływać.
9. Smaż do góry nogami
Podnosząc wyrośnięte pączki z kuchennego blatu, przed włożeniem ich do rozgrzanego tłuszczu odwróć je górną częścią do dołu. W ten sposób nabiorą ładniejszego kształtu podczas smażenia.
10. Odsącz nadmiar tłuszczu
Usmażone pączki układaj na papierowych ręcznikach, które odsączą z nich nadmiar tłuszczu. Dzięki temu będą miały mniej kalorii!
Trwa ładowanie komentarzy