Zupy - Żurek - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
Jedyna zupa, której serwowanie na śniadanie nikogo nie dziwi. W końcu wielkanocny poranek rządzi się swoimi prawami i dopuszcza wiele wyjątków od zwyczajnego rytmu życia, w tym również żurek jako element menu rozpoczynającego dzień. W kuchniach Europy Środkowo-Wschodniej to już tradycja. Warto więc sprawdzić, jak przygotować żurek, aby uwodził smakiem i aromatem nie tylko w Wielkanoc, ale również przez cały rok.

Żurek – tradycyjna polska zupa – sprawdź nasz przepis!

W kuchni polskiej żurek doczekał się już wielu wersji przepisu. I choć różnią się one zazwyczaj szczegółami, to w każdej tradycyjnej recepturze znaleźć można stały składnik, jakim jest zakwas z mąki żytniej. Wyjątkiem jest żurek przyrządzany na maślance, w którym zakwas może zostać pominięty. Pozostałe produkty użyte do przygotowania zupy bywają już kwestią indywidualną. Spotkacie się więc z żurkiem z białą kiełbasą i z jajkiem, z ziemniakami, a nawet z takim podawanym w chlebie. Żurek możecie ugotować zarówno na bulionie warzywnym, jak i mięsnym, np. na żeberkach. Możliwości jest naprawdę sporo, a mimo tego żurek zawsze bazuje zwykle na prostym przepisie. Kilka sposobów możecie wypróbować razem z Kuchnią Lidla. Zajrzyjcie m.in. do sprawdzonych przepisów na domowy żurek babci oraz żurek chrzanowy z kiełbasą.

Jak zrobić zakwas na żurek?

Podstawą staropolskiego żurku jest zakwas, który przygotowuje się z użyciem mąki żytniej, wody, kilku skórek razowego chleba oraz przypraw, takich jak liście laurowe, ziele angielskie oraz czosnek. Uwierzcie, że jego smak jest po prostu niezastąpiony! Jeśli jednak nigdy nie mieliście okazji samodzielnie zrobić zakwasu, to sięgnijcie po wskazówki Kuchni Lidla. W przepisie na żurek z makaronem Daria Ładocha krok po kroku wyjaśnia, jak ugotować żurek z domowego zakwasu.

Lekki żurek – przepisy

Dodatek kiełbasy, boczku oraz jajek do żurku budzi u wielu osób wątpliwości co do tego, czy żurek jest zupą lekkostrawną. Otóż wszystko zależy od składników, na bazie których przygotujecie swoje wersje tej potrawy. Wystarczy przecież pominąć najbardziej kaloryczne elementy, aby – tak jak w przepisach Kuchni Lidla na żurek z makaronem oraz żurek wegański z chrzanem i wędzonym tofu – uzyskać jego lżejszą w trawieniu, wegetariańską, a nawet wegańską wersję. Osoby z nietolerancją glutenu ucieszy z pewnością fakt, że żurek może występować również w postaci bezglutenowej. Wystarczy mąkę żytnią w zakwasie zastąpić każdą inną, niezawierającą uczulającego składnika, np. mąką ryżową – i gotowe!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!