Papryka - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 4 5 6 7 »
<p>Niegdyś dla Indian papryka była jedzeniem, przyprawą, środkiem owadob&oacute;jczym czy też lekiem, ale nie tylko. Broniła ich r&oacute;wnież przed wrogiem, a dokładnie bronił ich dym z palących się strąk&oacute;w. Wierzyli, że tworzy on barierę nie do przejścia dla przeciwnika.</p>

Skąd pochodzi papryka i jak dotarła do Polski?

Papryka pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. W Europie znalazła się dzięki Krzysztofowi Kolumbowi, który przywiózł ją z dalekich podróży. Do Polski trafiła z Turcji.

Skąd pochodzi papryka chili?

Papryka chili została przywieziona z południowego Meksyku.

Czy papryka jest zdrowa?

Papryka to skarbnica wartości odżywczych. Przyspiesza spalanie tłuszczu, odmładza, wpływa na nasze dobre samopoczucie. Idealna w stanach przeziębień. Stosowana jest także jako afrodyzjak.

Jakie witaminy ma papryka?

Mało kto o tym wie, ale surowa czerwona papryka pod względem zawartości witaminy C przewyższa cytrynę. Zawiera jej pięć razy więcej! To ona sprawia, że poradzisz sobie z chorobą. Zapobiega także powstawaniu zmarszczek. Poza witaminą C warzywo to dostarcza także witamin A, E, B6 oraz kwasu foliowego.

Czy papryka jest lekkostrawna?

Papryka jest bardzo zdrowa, ale niestety nie wszystkim służy. Należy bowiem do warzyw ciężkostrawnych. Warto ją jeść, ale trzeba przedtem odpowiednio ją przygotować. Nie powinna zaszkodzić żołądkowi, jeśli poddamy ją obróbce termicznej, np. podpieczemy w piekarniku. Można też ściągnąć z niej skórkę, która zwykle sprawia najwięcej kłopotów.

Ile kalorii ma papryka?

Jeśli liczysz kalorie, nie musisz się specjalnie martwić. Papryka ma duże wartości odżywcze, ale na szczęście nie dostarcza zbyt wielu kalorii. 100 g czerwonej lub zielonej papryki to ok. 40 kalorii. Żółta ma ich nieco mniej, bo tylko 20.

Czy papryka tuczy?

Papryka nie dość, że jest bardzo zdrowa, to świetnie wspomaga odchudzanie. Ma mało kalorii, można więc jeść ją do woli. Zwłaszcza że ułatwia spalanie tłuszczu w organizmie.

Jaki smak ma papryka?

Jest wiele odmian papryki. Jej smak związany jest właśnie z odmianą i kolorem. Duża czerwona i pomarańczowa papryka ma zwykle słodki smak. Zielona jest raczej gorzka. Małe, podłużne czerwone papryczki chili są bardzo ostre, podobnie jak średniej wielkości jalapeño.

Która papryka jest najostrzejsza?

Do najostrzejszych papryk należą odmiany chili. Wśród nich prym wiedzie tzw. Oddech Smoka. Na świecie nie ma ostrzejszej papryki. Jej ostrość wynosi 2,48 mln jednostek w skali Scoville’a. By ją jeść, naprawdę trzeba lubić ostrą kuchnię. Niestety konsumpcja może się skończyć nawet wstrząsem anafilaktycznym.

Która papryka jest najsłodsza?

Najsłodszą odmianą papryki jest papryka czerwona. Jest ona też najczęściej chyba wykorzystywaną papryką w naszej kuchni. Nadaje się do jedzenia na surowo, ale także do pieczenia czy grillowania.

Czym się różni papryka czerwona od żółtej?

Zarówno czerwona, jak i żółta papryka są odmianami słodkimi. Pierwsza zawiera więcej beta-karotenu, ma dobry wpływ na cerę. Żółta zawiera więcej wody, warto więc jeść ją w upalne dni. Ma także więcej witaminy E.

Jak przechowywać paprykę?

Papryka lubi chłód naszej lodówki. Przechowujemy ją tam, nie myjąc wcześniej, najlepiej w plastikowej torebce. Papryczki chili zawijamy w papierowy ręcznik. Paprykę można także mrozić. Należy ją umyć i pokroić, a potem zapakować w woreczki. Mrożona nie jest tak smaczna jak świeża, ale wciąż zachowuje swoje wartości.

Co zrobić z papryki?

Papryka jest w kuchni niezastąpiona. Nadaje smak wielu potrawom. Używamy jej nie tylko surowej, ale także marynowanej. Można z niej zrobić doskonałe dania główne, jak faszerowane papryki czy leczo, ale także przekąski. Na surowo idealnie nadaje się do humusu, sałatek czy kanapek. Dodawana jest także do wszelkiego rodzaju dań warzywnych i dań z grilla. Świetnie sprawdza się jako dodatek do szaszłyków. Ma także bardzo duże zastosowanie jako przyprawa – suszona lub mielona.

Jak obrać paprykę ze skóry?

Aby pozbyć się ciężkostrawnej skórki z papryki, można podpiec ją mocno w piekarniku lub opalić nad palnikiem. Następnie warzywo trzeba włożyć do woreczka i podrzucać. Skórka powinna zacząć odchodzić.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!