Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Żelazo jest jednym z mikroelementów niezbędnych w naszej diecie do tego, by nasz organizm funkcjonował prawidłowo. Jego niedobór w różnych fazach rozwoju prowadzić może do anemii, omdleń, słabego wzrostu, braku odporności na infekcje, może również prowadzić do arytmii serca.
Niedobór żelaza może wynikać z nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Osoby, które szczególnie powinny zwrócić uwagę na ilość żelaza w diecie, to między innymi: kobiety w ciąży, kobiety z obfitą menstruacją, osoby po operacjach, dzieci i młodzież w okresie dojrzewania i wzrostu. Farmakologiczne uzupełnianie żelaza możliwe jest tylko pod ścisłą kontrolą lekarską, ponieważ nadmiar tego pierwiastka również jest szkodliwy. Aby zachować równowagę, należy wzbogacać swą dietę w produkty, które są dobrym jego źródłem. Pierwszymi sygnałami niedoboru żelaza mogą być kruche i łamliwe paznokcie oraz włosy, suchość skóry, a także osłabienie czy szybkie męczenie się.
Pamiętać należy, że produkty zwierzęce zawierają żelazo, które łatwiej się wchłania niż to pochodzenia roślinnego. Przyswajalne żelazo znajdziemy w wołowinie, wątróbce czy cielęcinie. Jeśli nie jemy mięsa, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, by w naszej diecie nie zabrakło produktów roślinnych bogatych w ten składnik. Co ciekawe, wchłanianie tego pierwiastka poprawia witamina C, więc nie zapominajmy o dodatku warzyw lub owoców do posiłków bogatych w żelazo. W trakcie kuracji należy zrezygnować z takich produktów jak herbata i kawa, ponieważ związki w nich zawarte obniżają przyswajanie żelaza.
Warzywa i owoce o dużej zawartości żelaza:
- pietruszka
- szpinak
- buraki
- pomidory
- czosnek
- biała fasola
- groch
- boćwina
- bób
- maliny
- porzeczki
Trwa ładowanie komentarzy