Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
12 kwietnia jest datą szczególnie słodką – tego dnia obchodzone jest bowiem święto… czekolady. Czekolada potrafi być dla człowieka pocieszycielem, przyjacielem, dowodem miłości, formą podziękowania, a nawet słowem „przepraszam”, dlatego zasadności tego święta prawdopodobnie nikomu tłumaczyć nie trzeba – każdy chyba się zgodzi, że tak cudowny produkt zasługuje na odrobinę celebracji i czci.
Tajemniczy napój xocoatl
Znana nam dziś czekolada niczym nie przypomina swojego przodka – czekolady, którą raczyli się przed tysiącami lat Majowie oraz Aztekowie. Majowie uprawiali drzewa kakaowe, których nasiona poddawali fermentacji, prażyli, a następnie mełli, mieszali z wodą, mąką kukurydzianą, miodem i chilli, sporządzając w ten sposób napój zwany „xocoatl”. Napój ten podawany był zarówno na ciepło, jak i na zimno, a pomimo dodatku miodu był raczej dość gorzki. Chociaż napój ten był wśród Majów doskonale znany, mogli pić go jedynie królowie, arystokraci i szamani. Xocoatl uważany był za nektar bogów i używany był podczas religijnych rytuałów oraz uroczystości zaręczyn. Kakao miało nawet swojego własnego boga – nazywał się Ek Chuah, a ziarno kakaowca składane było w ofierze podczas ceremonii pogrzebowych.
Czekolada z dodatkami
Aztekowie zwyczaj picia czekolady przejęli od Majów, jednak wprowadzili do niego pewne urozmaicenia, takie jak dodatek wanilii lub suszonych płatków kwiatów. Dla Azteków ziarno kakaowe było na tyle cenne, że stanowiło ono środek płatniczy. Picie czekolady było luksusem, na który niewielu mogło sobie pozwolić.
Cudowna pomyłka
Do Europy czekolada trafiła dopiero w XVI w. n.e. W 1528 roku przywiózł ją ze sobą Hernán Cortés, znany jako zdobywca Meksyku. Gdy w 1519 roku dotarł na tereny azteckie odziany w złoto i kolorowe pióra, Aztekowie omyłkowo wzięli go za powracającego Quetzalcoatla – jednego z najważniejszych bogów, który ukazywany był w formie pierzastego węża. Jego powrót uczcili, wręczając mu ziarno kakaowca. Zdumiony Cortés szybko przekonał się, jak dużą wartość ma kakao, i choć razem ze swoją załogą nie gustował w jego gorzkim smaku, to docenił jego wartość odżywczą i leczniczą siłę. Powrócił więc do swojego kraju, przywożąc ze sobą ziarno kakaowca jako… lek.
Jak czekolada stała się słodka?
Przez lata kakao zyskało na popularności na całym świecie. Choć wciąż uchodziło za produkt luksusowy, było ono znacznie bardziej dostępne. Gorzki napój xocoatl nie cieszył się jednak dużą popularnością, dlatego rozpoczęły się liczne próby nadania czekoladzie nowego smaku oraz formy. Słodką czekoladę do picia rozpowszechniły meksykańskie zakonnice, które wzbogaciły xocoatl o miód, cukier trzcinowy oraz cynamon. W 1590 roku słodki napój przywieźli do Hiszpanii mnisi, którzy do czekolady dodawali miód i wanilię. Przepis ten podbił cały świat. Włosi jako pierwsi otworzyli sklepy z czekoladą oraz czekoladziarnie, ale to we Francji w 1659 roku swoją działalność rozpoczął pierwszy producent czekolady, który w swoich sklepach sprzedawał także ciastka i ciasta z jej dodatkiem. Przez ten cały czas kakao znane było jedynie w formie napoju lub ziarna. Pierwsza tabliczka czekolady, a krótko po niej pierwsza bombonierka pojawiły się dopiero w połowie XIX wieku. Popularna dziś czekolada mleczna zaistniała jeszcze później – w 1975 roku.
Magiczne właściwości czekolady
Dziś czekolada dostępna jest w każdym sklepie. Czekolady różnią się smakiem, kształtem oraz formą, ale mają jedną wspólną cechę – każdy je lubi! Oprócz niewątpliwych atutów smakowych, czekoladę warto jeść także ze względu na jej właściwości zdrowotne. Ciemna czekolada obniża ryzyko zawałów serca oraz zawiera mnóstwo antyoksydantów, które chronią organizm przed starzeniem się. Czekolada doskonale wpływa na pamięć oraz hamuje rozwój demencji. Dzięki zawartości flawonoidów czekolada ma także właściwości przeciwzapalne oraz przeciwrakowe. Nic więc dziwnego, że czekolada zasłużyła na swoje święto! My świętujemy na całego, bo w Kuchni Lidla nie brakuje przepisów na pyszne czekoladowe smakołyki. Z pewnością i Wy znajdziecie tu pyszny przepis, którym zechcecie uczcić ten wyjątkowy dzień w roku.
Trwa ładowanie komentarzy