Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Jak zrobić domowy ocet jabłkowy?
Ocet jabłkowy na pewno już nieraz zagościł w Twojej kuchni! Ale czy zdarzyło Ci się przygotowywać go samodzielnie? Przepis na domowy ocet jabłkowy jest bardzo łatwy i nie wymaga wielu składników. Zobacz, jak go zrobić i wykorzystać w kuchni czy przepisach!
Co jest potrzebne do przygotowania domowego octu jabłkowego?
Do przygotowania domowego octu jabłkowego niezbędne są:
- duży słoik,
- jabłka,
- woda w temperaturze pokojowej - 1,5l,
- 5 łyżek cukru,
- gaza,
- gumka recepturka.
Jakie jabłka wybrać do zrobienia domowego octu jabłkowego?
Najlepiej sprawdzą się tutaj kwaśne jabłka. Nie musisz ich obierać ani pozbawiać gniazd nasiennych. Jabłka wystarczy pozbawić ogonków i pokroić w plastry.
Jak zrobić domowy ocet jabłkowy?
Jabłka ułóż ciasno w słoiku. Wodę wymieszaj z cukrem i zalej nią jabłka. Słoik przykryj gazą i przymocuj ją gumką recepturką. Odstaw ocet w ciemne i ciepłe miejsce na około 3-5 tygodni. Ocet będzie gotowy, kiedy piana, która wytworzy się na wierzchu jabłek – zniknie. To znaczy, że proces fermentacji się skończył.
Czy ocet jabłkowy ma określony termin przydatności?
Ocet jabłkowy nie ma określonego terminu przydatności. Możesz go przechowywać długie miesiące czy nawet lata.
Jak wykorzystać ocet jabłkowy w kuchni?
Ocet jabłkowy ma szerokie zastosowanie w kuchni. Możesz go wykorzystać chociażby do mycia świeżych warzyw i owoców. Wymieszaj ocet jabłkowy z wodą i dokładnie umyj owoce lub warzywa. Następnie przepłucz je wodą i gotowe!
Jak wykorzystać ocet jabłkowy w przepisach?
Ocet jabłkowy sprawdzi się także jako dodatek do potraw. Wzbogaci smak marynaty do mięsa czy sosów do sałatek. Odrobina octu dodana do gotującej się kapusty sprawi, że jej zapach nie rozniesie się po całym domu. Zdarzyło Ci się przygotować zbyt pikantną potrawę? Dodaj do niej łyżeczkę octu, który powinien złagodzić jej smak. Odrobiną octu jabłkowego możesz także zastąpić sok z cytryny.
Trwa ładowanie komentarzy