Dania główne - Placki ziemniaczane - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Placek po węgiersku
Placek po węgiersku to tradycyjne danie, które wbrew nazwie, wcale nie pochodzi z Węgier. Ta potrawa to jeden z elementów kulinarnej mapy Podhala. Chrupiący i aromatyczny placek ziemniaczany pokryty gulaszem bez trudu przygotujesz w domowym zaciszu. Jak zrobić tę potrawę? Odkryj nasz sposób!
Placuszki ziemniaczane z sałatką z rukoli i pomidorkami daktylowymi
Prosty przepis na placuszki ziemniaczano-marchewkowe z pyszną sałatką z rukoli i pomidorkami daktylowymi. Pyszne danie, które zasmakuje nie tylko osobom na diecie wegańskiej!
Moskole z ziemniaków z twarogiem i bryndzą
Nie wiesz, jak wykorzystać ziemniaki z obiadu? Najlepiej w jakiś smaczny sposób, np. przygotowując z nich moskole i podając je z dodatkiem twarogu z bryndzą i jogurtem naturalnym! To danie, które z pewnością podbije Twoje serce i Twój stół!
Placki ziemniaczane z pomoćką szparagową
Ziemniaczany placek w fantastycznym, beztłuszczowym wydaniu, a w dodatku z rewelacyjną pomoćką! Brzmi dobrze, a smakuje jeszcze lepiej. Musisz po prostu spróbować!
Beskidzkie poleśniki: placki ziemniaczane pieczone w kapuście
Choć ich nazwa przywodzi na myśl naleśniki, bliżej im do klasycznych placków ziemniaczanych. Spróbuj beskidzkich poleśników i odkryj prostotę regionalnej, beskidzkiej kuchni!
Wegański placek po węgiersku
Jak Węgry, to gulasz – rozgrzewający, warzywny, wegański! W połączeniu z chrupiącym plackiem ziemniaczanym smakuje naprawdę świetnie!
Pieczone placki ziemniaczane z łososiem
Wypróbuj przepis na pieczone placki ziemniaczane z sosem tzatziki i wędzonym łososiem!
Placki ziemniaczane z pieca
Darek pokaże Ci, jak przygotować placki ziemniaczane w piekarniku! Z dodatkiem sosu z pieczarkami i kiełbasą smakują wyśmienicie.
Placuszki ziemniaczane
Chrupiąca klasyka! Zobacz, jak przygotować idealnie placki ziemniaczane, które możesz podać z wieloma dodatkami!
Placki ziemniaczane z kwaśną śmietaną i duszoną cebulką
Przepisów na placki ziemniaczane jest wiele. Zobacz, jak przygotowuje je mistrz kuchni – Karol Okrasa!
Placki ziemniaczane z musem jabłkowym
Wypróbuj słodką wersję placków ziemniaczanych! Przygotuj do nich pyszny mus jabłkowy.
Smażone ziemniaki z warzywami z sosem balsamico
Ziemniaki, dynia, marchewka, cukinia – oto składowe pysznego smażonego placka, podanego z sosem balsamico! Spróbuj!
Jak zrobić placki ziemniaczane krok po kroku?
Przepis na placki ziemniaczane nie jest ani skomplikowany, ani nie wymaga od nas użycia wielu składników – wystarczą ziemniaki, mąka, jajko, sól i olej do smażenia. Natomiast ważne jest to, jakich ziemniaków użyjemy, aby zrobić ciasto na placki ziemniaczane. Nie każda odmiana nadaje się bowiem do ich przygotowania. Najlepszym wyborem będą więc ziemniaki z dużą zawartością skrobi, które według klasyfikacji kulinarnej oznacza się jako typ C. Wystarczy utrzeć je na tarce, a następnie odsączyć nadmiar wody. Do tak przygotowanych ziemniaków trzeba dodać jajko, mąkę oraz sól i całość dobrze wymieszać. A co zrobić, żeby placki ziemniaczane były chrupiące? Nigdy nie przesadzajcie z ilością mąki. Ciasto powinno zawierać tylko tyle mąki, aby udało się połączyć wszystkie składniki. Zapamiętajcie też, jak i na czym smażyć placki ziemniaczane. Otóż należy je smażyć na dobrze rozgrzanym, ale nie spalonym, oleju roślinnym, który pokrywa całą patelnię na wysokość ok. 2 mm. Trudno określić, ile czasu powinno smażyć się placki ziemniaczane. Czasami warto to robić dłużej na średnim ogniu, aniżeli przypalić w pierwszych sekundach po nałożeniu ciasta na patelnię. Grunt to placki równomiernie zarumienione z obu stron. Taki stan oznacza, że wasz obiad jest już prawie gotowy. Prawie, bo należy jeszcze zastanowić się, z czym jadać tak usmażone placki ziemniaczane. Z pomocą w tej kwestii przyjdzie wam Kuchnia Lidla, w której znajdziecie sugestie, z czym podawać placki ziemniaczane. A jeśli porcja przerosła wasze możliwości, to dobrym pomysłem jest zostawić sobie kilka sztuk na kolację. Tym, którzy nie wiedzą, jak podgrzać placki ziemniaczane, podpowiadamy, że najłatwiej i najlepiej zrobić to w piekarniku.
Placki ziemniaczane – przepisy na pyszne placki
Tradycyjne placki ziemniaczane powstają z surowych ziemniaków i nie wymagają użycia innych warzyw. Doskonałym urozmaiceniem tego przepisu są placki ziemniaczane z dodatkiem cukinii. Do stałej listy składników wystarczy tylko dodać startą cukinię i tym sposobem zajadać się plackami ziemniaczanymi z cukinią. A jeśli macie ochotę na pikantną wersję tego dania, to koniecznie spróbujcie placków ziemniaczanych z sosem i z gulaszem, czyli tzw. placków ziemniaczanych po węgiersku. Najlepiej jednak zajrzyjcie do Kuchni Lidla, w której znajdziecie jeszcze więcej inspiracji:
- placki ziemniaczane chrupiące: placuszki ziemniaczane
- placki ziemniaczane pieczone: placki ziemniaczane z pieca
- placki ziemniaczane z gotowanych ziemniaków z serem: kotleciki ziemniaczane z kaszą
- placki ziemniaczane na słodko, idealne dla dziecka: placki ziemniaczane z musem jabłkowym lub placki ziemniaczane z purée ze świeżych truskawek
A jeśli interesuje was przepis na dietetyczne placki ziemniaczane, to powinniście przyrządzić na obiad placki ziemniaczane z ciecierzycą z sałatką z pomidorów. Weganie oraz osoby ze skłonnością do alergii mogą z kolei zrobić placki ziemniaczane bez jajek, które będą też odpowiednie dla dzieci z nietolerancją białka kurzego. Są tak samo pyszne, jak te tradycyjne!