Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- miska
- głęboka patelnia
- tarka o średnich oczkach
- garnek z pokrywką
- rondelek
PRZYGOTOWANIE:
GULASZ:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY WARZYWA
Obieramy cebulę z łupiny i kroimy ją w kostkę. Obieramy także marchewkę, a potem wraz z papryką kroimy ją w kostkę. Ogórki odsączamy z nadmiaru soku i kroimy w drobną kostkę.
KROK 2: OPRAWIAMY MIĘSO
Szynkę starannie oczyszczamy, a potem kroimy w większą kostkę. Boczek kroimy w drobną kostkę.
KROK 3: SMAŻYMY SKŁADNIKI
W garnku rozgrzewamy olej (2 łyżki) i podsmażamy boczek oraz cebulę. Po chwili dodajemy marchew oraz paprykę. Mieszamy. Smażymy przez 3-4 minuty, a potem dodajemy pokrojone ogórki i ponownie mieszamy. Po upływie 3-4 minut odstawiamy patelnię na bok.
KROK 4: PODSMAŻAMY MIĘSO
Na patelni rozgrzewamy pozostałą część oleju i masło. Dodajemy mięso. Doprawiamy je solą oraz pieprzem, a potem mieszamy. Gdy zacznie robić się delikatnie rumiane, dodajemy je do garnka.
KROK 5: DODAJEMY BULION
Podgrzewamy bulion w rondelku, a potem dodajemy go do garnka. Przyprawiamy gulasz pozostałą resztą przypraw i mieszamy.
KROK 6: DUSIMY GULASZ
Dusimy gulasz pod przykryciem przez około 1,5 godziny, aż mięso całkiem zmięknie, ale po upływie godziny dodajemy pomidory i ponownie wszystko mieszamy. Gdy gulasz będzie gotowy, pozostawiamy go pod przykryciem i przechodzimy do przygotowywania placków.
PLACKI:
KROK 7: PRZYGOTOWUJEMY ZIEMNIAKI
Ziemniaki obieramy, a potem trzemy na tarce do miski. Zostawiamy je na chwilę, a potem odsączamy z nich nadmiar płynu. Płyn z miski wylewamy.
KROK 8: DODAJEMY INNE SKŁADNIKI
Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę albo trzemy na tarce. Dodajemy ją do ziemniaków. Do miski dodajemy także mąkę, jajka oraz sól i mieszamy.
KROK 9: SMAŻYMY PLACKI
Rozgrzewamy olej na patelni, a potem smażymy na niej po 2 placki. Smażymy każdego placka z obu stron (po ok. 3-4 minuty na stronę). Powtarzamy czynność do momentu, w którym skończy się ziemniaczana masa. Możemy też smażyć duże placki zamiast małych – wówczas na porcję będzie przypadał jeden placek przykryty gulaszem.
KROK 10: PODAJEMY PLACKI
Podgrzewamy gulasz. Na talerzach rozkładamy placki, a następnie polewamy je gulaszem. Ozdabiamy wedle uznania np. śmietaną i natką pietruszki. Życzymy smacznego!
Zobacz podobne
przepisy
Wędzone piersi gęsi z placuszkami rosti i kapustą z granatem
Poznaj sposób na wędzenie gęsiny w domu. Śląski przepis na pyszne danie!
Placki ziemniaczane z ciecierzycą z sałatką z pomidorów
Nie masz pomysłu na szybki obiad? Przygotuj pyszne placki ziemniaczane z dodatkiem ciecierzycy!
Placki ziemniaczane z pomoćką szparagową
Ziemniaczany placek w fantastycznym, beztłuszczowym wydaniu, a w dodatku z rewelacyjną pomoćką! Brzmi dobrze, a smakuje jeszcze lepiej. Musisz po prostu spróbować!
Moskole z ziemniaków z twarogiem i bryndzą
Nie wiesz, jak wykorzystać ziemniaki z obiadu? Najlepiej w jakiś smaczny sposób, np. przygotowując z nich moskole i podając je z dodatkiem twarogu z bryndzą i jogurtem naturalnym! To danie, które z pewnością podbije Twoje serce i Twój stół!
Placek po węgiersku — potrawa, która wcale nie pochodzi z Węgier
Placek po węgiersku, znany również jako placek zbójnicki, to jedno z charakterystycznych dań kuchni polskiej, które mimo swojej nazwy, nie ma bezpośredniego związku z Węgrami. Historia tego dania ma swoje korzenie głęboko w tradycji kulinarnej Podhala (zarówno po polskiej, jak i słowackiej) oraz innych regionów Polski.
Nazwa potrawy ma jednak związek z węgierską kuchnią, ale jest to związek pośredni — ziemniaczane placki podaje się z gulaszem, który jest jednym z popisowych dań kuchni tego kraju. Chociaż to Polacy wpadli na pomysł połączenia rumianych placków z ziemniaka z gulaszem, to cała ta potrawa stanowi doskonały przykład na to, jak kuchnia może łączyć się i ewoluować w różnych regionach, czerpiąc inspirację z różnych kultur i tradycji.
Proces przygotowania placka po węgiersku obejmuje dwie główne części: placki ziemniaczane oraz gulasz. Placki węgierskie przyrządza się ze startych ziemniaków, które są mieszane z mąką, jajkami oraz przyprawami, a następnie smażone na patelni. Natomiast gulasz, który trafia potem na placki, przygotowywany jest z mięsa, pomidorów oraz różnych warzyw.
Połączenie chrupiących placków ziemniaczanych z aromatycznym i pikantnym gulaszem tworzy harmonijną kompozycję smaków, a my gorąco zachęcamy do ich przygotowania. Jeśli raz spróbujesz placek węgierski z naszego przepisu, z pewnością się w nim zakochasz!
Gulasz do placka po węgiersku — przepis
Przygotowując placki węgierskie, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach, aby danie wyszło smaczne i aromatyczne. Kluczowym elementem są placki ziemniaczane, które powinny być chrupiące na zewnątrz, a jednocześnie miękkie w środku. Aby to osiągnąć, należy dobrze odcisnąć ziemniaki po ich starciu, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci. Najważniejszym elementem tego dania jest jednak sam gulasz. O czym pamiętać, przyrządzając placki ziemniaczane z sosem węgierskim, czyli gulasz do placka po węgiersku?
Przyrządzając gulasz do placków po węgiersku, warto zastosować kilka wskazówek szefów kuchni, aby uzyskać doskonały smak i aromat. Po pierwsze, wybrane mięso powinno być starannie przygotowane i odpowiednio przyrumienione przed dodaniem warzyw i przypraw. Oryginalny przepis na placek po węgiersku zawiera zwykle wołowinę lub wieprzowinę, ale jeśli masz ochotę, możesz wymieszać go z innymi rodzajami mięsa. Zadbaj też o wybór wysokiej jakości składników oraz ich poprawne przygotowanie — cebula powinna być delikatnie szklista, a papryka i marchew dokładnie podsmażona. Do gulaszu możesz dodać także ogórki kiszone, czosnek czy grzyby — wszystko wedle uznania.
Aby Twój placek po węgiersku był smaczny i wyrazisty, zadbaj o to, aby gulasz był dobrze przyprawiony. Dodaj do gulaszu sporą ilość różnych papryk, zioła czy pieprz — im bardziej intensywny będzie, tym lepiej. Przygotowanie placków z gulaszem to zadanie wymagające uwagi i dobrych składników, jednak z odpowiednią starannością i wystarczającą ilością czasu można stworzyć wyjątkowe danie, które rozkocha Cię w sobie od pierwszego kęsa.
Przepis na placki po węgiersku — jak je smażyć?
Jak zrobić placek po węgiersku? Aby uzyskać idealnie usmażony ziemniaczany placek węgierski, wystarczy pamiętać o kilku oczywistych zasadach. Po pierwsze — odpowiednio przygotuj masę ziemniaczaną. Ziemniaki dokładnie odciśnij z nadmiaru wilgoci, aby uzyskać chrupiące placki i za bardzo nie rozwodnić ciasta. Po drugie, zadbaj także o odpowiednie proporcje — dodaj odrobinę mąki do masy, ale nie przesadzaj z jej ilością, bo inaczej przepis na placek po węgiersku może się nie udać.
Ciasto na placki po węgiersku z naszego przepisu gotowe? Czas na smażenie. Zanim jednak wrzucisz je na patelnię, zadbaj o to, aby był on dobrze rozgrzany. Optymalna temperatura smażenia placków ziemniaczanych to około 170-180 stopni Celsjusza. Pamiętaj, że zbyt niska temperatura spowoduje wchłonięcie zbyt dużej ilości oleju przez placki. Jeśli nie jesteś pewien, że temperatura na patelni jest odpowiednia - zmierz ją kuchennym termometrem.
O czym jeszcze pamiętać, przyrządzając placek ziemniaczany po węgiersku? Pilnuj czasu smażenia placków i odwracaj je na drugą stronę dopiero wtedy, kiedy będą dobrze przesmażone. Jeśli będziesz robił to zbyt często, temperatura na patelni spadnie, a placki będą się smażyć nierównomiernie, mogą także wchłonąć wtedy zbyt dużą ilość tłuszczu, co może prowadzić do zmniejszenia temperatury oleju i nierównomiernego smażenia. Placki ziemniaczane po węgiersku powinny być smażone na złocisty kolor z obu stron, a żeby pozbyć się nadmiaru tłuszczu, możesz odsączyć je na papierowym ręczniku.
Przepis na placek węgierski — idealny obiad dla całej rodziny
Skoro wiesz już, jak zrobić placki po węgiersku z pysznym gulaszem, czas, abyś poznał sposoby na udoskonalenie tego prostego przepisu. Placek po węgiersku z gulaszem można urozmaicić, dodając do masy ziemniaczanej oraz gulaszu mniej typowe składniki. Jeśli chcesz, aby Twój węgierski placek był unikatowy, dodaj do ciasta odrobinę startej cukinii, marchewki oraz odrobinę tabasco. W ten sposób nadasz mu więcej głębi i wielowymiarowego smaku.
A co z gulaszem? Placki po węgiersku z gulaszem można wzbogacić, dodając do sosu ulubione warzywa, suszone grzyby czy różnego rodzaju kiszonki. Warto wrzucić do gotującego się gulaszu także podsmażoną kiełbasę, a duszące się warzywa polać czerwonym winem. Ten prosty trik przeniesie Twój przepis na placka po węgiersku na zupełnie inny poziom smaku! Spróbuj podać taką wersję swoim bliskim i przekonaj się, jak szybko ta potrawa zniknie z talerza.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Pierogi ruskie z mąki orkiszowej
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
- Zupa grzybowa z makaronem
- Ciasto na pierogi
- Kompot z suszu z cytryną
- Świąteczne pierniczki
- Uszka z grzybami
- Kapusta z grochem
- Błyskawiczne pierniczki
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Ryba po japońsku
- Wigilijny barszcz czerwony z uszkami – przepis
- Sałatka gyros
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)