Kuchnia polska - Podgrzybki - przepisy i pomysły:

Kuchnia polska

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
Podgrzybki bywają częstym składnikiem dań, zwłaszcza poza sezonem, kiedy brakuje świeżych grzybów. Nic dziwnego, marynowane w occie czy suszone smakują wybornie i nie można przejść obok nich obojętnie. I choć należą do tej samej rodziny grzybów co borowiki, to jednak o wiele łatwiej można je znaleźć w polskich lasach.

Podgrzybki rodzaje – jadalne i trujące

W Polsce spotkać można 7 rodzajów podgrzybków, w tym większość jadalnych. Podgrzybki trujące należą na szczęście do rzadkości, ale mimo to każdy podgrzybek, podobnie jak borowik ceglastopory, powinien zostać poddany obróbce termicznej przed spożyciem.

Najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jest podgrzybek aksamitny, zwany też borowikiem oprószonym. Ze względu na swój mocny i wyraźny zapach jest godnym polecenia składnikiem potraw. Łagodniejszy w smaku i aromacie jest natomiast podgrzybek żeberkowany. Młode okazy tej odmiany podgrzybka posiadają intensywnie żółte lub złotożółte rurki. Rzadziej występującymi gatunkami są podgrzybek czerwonawy i brzoskwiniowy. Ten pierwszy szczególnie dobrze smakuje w postaci marynowanej w occie. Z kolei brzoskwiniowego, mimo iż jest jadalny, powinno się unikać ze względu na rzadkość jego występowania oraz oficjalny status, który posiada, tj. grzyba chronionego prawnie.  

Jak przyrządzić podgrzybki?

Podgrzybki są składnikiem wielu potraw. Istnieje mnóstwo przepisów kulinarnych podających, jak je przyrządzić, aby wydobyć z nich wszystkie walory smakowe. Jeśli chcecie mieć pewność, że podgrzybki, które przygotujecie, będą naprawdę smaczne, sięgnijcie po przepis Kuchni Lidla. Sprawdźcie, jak najlepiej wykorzystać w kuchni różne postaci podgrzybków. Nie zawsze przecież będziecie mieć pod ręką świeże grzyby.

Podgrzybki – przepisy:

  • podgrzybki mrożone:

Naprawdę warto postarać się o większą ilość podgrzybków, aby cieszyć się nimi nawet poza sezonem. Mrożone czy suszone podgrzybki z powodzeniem staną się aromatycznym składnikiem potrawy. Możecie je przygotować:

…i na tysiąc innych sposobów! Wystarczy odrobina fantazji kulinarnej, a podgrzybki duszone czy smażone z patelni w mgnieniu oka znikną z waszych talerzy i półmisków podczas obiadu lub kolacji. A gdy zastanawiacie się, jak najprościej usmażyć podgrzybki, to weźcie pod uwagę podgrzybki smażone ze śmietaną. Równie dobrze smakować będą podgrzybki duszone w śmietanie, zwłaszcza w sosie śmietanowym, na który przepis jest bardzo prosty i powszechnie znany. Którą opcję zatem wybieracie? Jeśli nie możecie się zdecydować, to wypróbujcie wszystkie przepisy i przekonajcie się, że zarówno podgrzybki duszone, jak i smażone ze śmietaną oczarują wasze kubki smakowe!

Jak zamarynować podgrzybki?

Podgrzybki marynowane w occie to idealny dodatek do kolacji. Warto więc przygotować z grzybów własne przetwory i cieszyć się nimi o każdej porze roku. Przepis nie jest skomplikowany, wystarczy przestrzegać kilku zasad, które dotyczą m.in. tego, ile należy gotować podgrzybki do marynowania. Wbrew pozorom czas ich gotowania nie jest długi i wynosi ok. 5-10 minut. Jak więc właściwie zrobić podgrzybki marynowane? Kluczowa jest zalewa octowa, a dokładniej odpowiednia ilość wody i octu. Podgrzybki w occie nie mogą być przecież ani zbyt kwaśne, ani zbyt słodkie. O to, jak zamarynować podgrzybki, najlepiej zapytajcie więc swoje mamy i babcie, które z pewnością wiedzą, jaka powinna być zalewa do podgrzybków marynowanych.

Podgrzybki – jaki sos?

Podgrzybki uwielbiają towarzystwo sosu, dlatego nie możecie odmówić im tej przyjemności. I choć najlepiej czują się w sosie śmietanowym, na który przepis jest dość uniwersalny, to podgrzybki duszone w śmietanie można przecież w bardzo łatwy i prosty sposób urozmaicić, dodając np. odrobinę startego imbiru czy miodu, jak również całą gamę przypraw. Kuchnia Lidla podsuwa wam pomysły na:

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!