Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
KROK 1
Suszone borowiki oraz podgrzybki zalewamy zimną wodą, namaczamy przez dobę. Odcedzone grzyby siekamy w paski.
Włoszczyznę oraz cebulę obieramy. Warzywa kroimy w kostkę.
KROK 2
Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek oraz masło. Dodajemy warzywa i smażymy przez kilka minut. Przekładamy do dużego garnka. Na tej samej patelni przesmażamy grzyby. Dodajemy je do warzyw.
Całość zalewamy 2 litrami wody. Wrzucamy piramidki smaku, ziarna pieprzu, liście laurowe i ziarna ziela angielskiego. Gotujemy na wolnym ogniu przez około 1 godzinę, co jakiś czas mieszając. Wyjmujemy piramidki.
Makaron gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu.
KROK 3
Pod koniec gotowania do zupy dolewamy śmietankę. Doprawiamy solą oraz pieprzem.
Podajemy z makaronem i posiekaną natką pietruszki.
Zobacz podobne
przepisy
Barszcz biały z kiełbasą
Wyrazista, chrzanowa zupa z dodatkiem kiełbasy. Przepis, który czerpie pełnymi garściami z tradycji kuchni polskiej.
Wigilijna zupa grzybowa – przepis
Przygotuj zupę grzybową, która smakuje jak w świąteczny wieczór u babci!
Wigilijny barszcz czerwony z uszkami – przepis
Tradycyjna polska zupa z ręcznie lepionymi uszkami z delikatnego ciasta. Pyszny smak świąt, który możesz mieć na co dzień.
Zupa rybna z karpia
Zupa z karpia i kapuśniak w jednym! Pyszne połączenie świątecznych smaków, które może zagościć na Twoim stole.
Zupa grzybowa z suszonych grzybów
Zupa z suszonych grzybów idealnie sprawdza się w chłodne jesienne czy zimowe dni. Jest syta, gęsta i po prostu fantastycznie smakuje. Jej kuszący aromat wyjątkowo zaostrza apetyt. W wielu regionach kraju grzybowa z suszonych grzybów to tradycyjne danie wigilijne, które każdego roku trafia na świąteczne stoły. Oczywiście występuje ona w wielu odsłonach i w każdym domu smakuje nieco inaczej. Jeśli jednak do tej pory nie masz swojego ulubionego przepisu, koniecznie sprawdź, jak smakuje nasza zupa grzybowa z suszonych grzybów z makaronem. Jest bardzo prosta w wykonaniu, dlatego nawet osoba bez większego doświadczenia kulinarnego doskonale sobie z nią poradzi!
Zupa grzybowa z suszonych grzybów – przepis od Kuchni Lidla
Ta zupa z suszonych grzybów w przepisie ma borowiki i podgrzybki. Ale nie stanie się nic złego, gdy wykorzystasz również inne gatunki. Zupa grzybowa z suszonych kurek, opieniek lub prawdziwków także spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających smakoszy. Możesz również wybrać gotową mieszankę do zupy grzybowej, czy to w wydaniu suszonym, czy mrożonym.
Kolejny istotny punkt w przepisie to oczywiście makaron. W końcu to zupa z suszonych grzybów z makaronem! Autor nie wskazuje dokładnie na jego rodzaj, ale mamy dla Ciebie kilka propozycji idealnie wpisujących się w jej charakter. Dobry wybór to choćby krajanka, czyli cieniutki makaron o grubości 1,5 mm. Jest delikatny, a przy tym bardzo szybko się gotuje. Zupa grzybowa z suszonych grzybów z makaronem z przepisu, który przedstawiamy, uda się także ze wstążkami, a nawet z krótkim makaronem takim jak gwiazdki, muszelki czy fusilli. Masz tu sporą dowolność!
Jak zrobić zupę grzybową z suszonych grzybów?
Nasza zupa grzybowa z makaronem z suszonych grzybów świetnie sprawdza się poza sezonem na świeże grzyby. Możesz ją ugotować o dowolnej porze roku! Ale czy jedynie suszone składniki pozwalają na uzyskanie właściwej kompozycji smaków? Oczywiście, że nie! Zupa grzybowa równie dobrze smakuje ze świeżymi składnikami. W takim wypadku pamiętaj, aby dokładnie wypłukać i oczyścić grzyby. Przepis na zupę grzybową z suszonych grzybów możesz też zmodyfikować poprzez ich wymianę na wariant mrożony. Wystarczy, że wciąż zamrożoną mieszankę wrzucisz do garnka wraz z warzywami.
A może wolisz przygotować krem grzybowy z suszonych grzybów? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zblendować ugotowane składniki, do momentu aż uzyskają jedwabistą konsystencję. Co ważne, zupa krem z grzybów suszonych ma gotować się bez makaronu. Znacznie lepiej smakuje choćby z grzankami. Przy czym to tylko jedna z modyfikacji, które możesz wprowadzić do przepisu. Tradycyjną zupę grzybową z suszonych grzybów często serwuje się z ziemniakami. Dlatego, gdy nie przepadasz za makaronem, bez obaw wymień go na coś innego.
Pyszna zupa z suszonych grzybów ze śmietanką
Zupa grzybowa z suszonych grzybów na maśle właśnie za jego sprawą (oraz niewielkiego dodatku przypraw) ma perfekcyjnie zrównoważony smak. Nie potrzebuje wielu przypraw – uważaj również na dodatek soli i pieprzu. Podczas duszenia grzybów na patelni możesz ewentualnie dodać do nich gałązkę świeżych ziół – tymianku lub szałwii, które wzbogacą zupę z suszonych grzybów o zniewalające aromaty. Co więcej, zupa grzybowa z suszonych grzybów ze śmietaną 30% smakuje idealnie. Nieco słodka śmietanka znakomicie dopełnia smak całej kompozycji. Obawiasz się nadmiaru kalorii? Zatem zastąp ją śmietaną o mniejszej zawartości tłuszczu, np. 18%.
Musimy również wyjaśnić, jak ugotować zupę grzybową z suszonych grzybów na mięsnym bulionie. Zacznij od dodania do wody kawałków wybranego mięsa (np. wołowego lub kurczaka), a następnie warzyw. Czekaj, aż warzywa zmiękną, a zupa z suszonych grzybów na żeberkach czy innym mięsie będzie gotowa. Wówczas wyjmij z niej mięso, pokrój je na kawałki, po czym ponownie umieść je w garnku. Dobry pomysł to również zupa z suszonych grzybów na rosole! Takie rozwiązanie spodoba się miłośnikom gotowania w duchu zero waste.
Wiesz, jak zrobić zupę grzybową z suszonych grzybów oraz co w razie potrzeby w niej zmienić. Sprawdź więc również inne przepisy z Kuchni Lidla. Nie brakuje tam pomysłów na pyszne zupy, dania główne czy desery. Wierzymy, że prosta zupa grzybowa z suszonych grzybów z naszego przepisu na dłużej zagości w Twojej kuchni i to nie tylko w okresie świątecznym. Choć wtedy z pewnością okaże się strzałem w dziesiątkę!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Ryba po japońsku
- Śledzie po kaszubsku
- Przekąski sylwestrowe
- Wigilijny makowiec
- Sernik piernikowy
- Sałatka gyros
- Błyskawiczne pierniczki
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Ciasto na pierogi
- Uszka z grzybami
- Ciasto marchewkowe
- Pierogi ruskie z mąki orkiszowej
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Świąteczne pierniczki
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (14)
955 dni temu
Super przepis!
odpowiedz
1847 dni temu
Przecież to nie wina przepisu, że Ci się grzyby zepsuły.
odpowiedz
3274 dni temu
No i do d...py. Dzisiaj wigilia, grzybki zalałam wczoraj rano , pisze zostawić na dobę, sama zbierałam, trzymałam na zupę wigilijną. Odcedzam a one zapienione i śmierdzą , skisły . I gdzie ja teraz znajdę grzybki , i tak to jest jak się polega na przepisach z netu. Kto mi teraz dostarczy grzybki? roboty po pachy, a tu zupy nie będzie. Wesołych świąt
odpowiedz
3236 dni temu
Jest napisane.
3219 dni temu
Zbieram czasem grzyby i jeśli są od razu oczyszczone po przyniesieniu do domu i od razu ususzone, to później można je spokojnie moczyć w wodzie dobę. Nigdy mi jeszcze nie skisły, nawet jeśli na drugi dzień chowałam je do lodówki z braku czasu na gotowanie:)
3151 dni temu
A co internet ma do tego?
2911 dni temu
dziwny przypadek
2572 dni temu
A to wina Lidla, że Ci grzybki skisły? :)
3278 dni temu
witam,nie rozumiem w reklamie lidla obok pisze bądż na bieżąco zbieraj broszury z przepisami ,ale jak skoro ich nie ma!!!!!!
odpowiedz
3277 dni temu
Przepisy znajdziesz w naszych ulotkach z ofertą :)
3278 dni temu
krem bedziesz jadła jak juz ząbków nid bedzie :D
odpowiedz
3287 dni temu
A co gdyby... tą zupe (po wyjęciu ziela angielskiego i liści oczywiście) zblendować? :) wtedy już bez makaronu.. Czy akurat ten przepis jako zupa krem nie przejdzie?
odpowiedz
3287 dni temu
Agato, bardzo ciekawy pomysł! :) Koniecznie daj znam znać, jak go wypróbujesz :)
3281 dni temu
Jasne że można zblendować otrzymamy wówczas krem borowikowy, też pyszny :-)
zobacz wszystkie