Pomidor - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Tortellini zapiekane w sosie pomidorowym z pulpecikami
Domowe pulpeciki i tortellini z farszem ze szpinaku i mascarpone zapiekane w aromatycznym sosie pomidorowym to danie we włoskim stylu dla całej rodziny. Wykorzystaj termorobota kuchennego MC Smart i ciesz się smakiem inspirowanym słoneczną Italią!
Smażona burrata z macerowanymi pomidorkami
Rozpływająca się po talerzu burrata w chrupiącej skorupce z panierki panko? Przygotuj ten przepis i spróbuj wyjątkowej wariacji na temat produktów we włoskim stylu!
Zapiekany makaron sycylijski
Wyjątkowy makaron anelletti zapiekany z bakłażanem, aromatycznymi serami i mieloną wołowiną. Przygotuj tę pełną warzyw zapiekankę, aby zachwycić się sycylijskim daniem we własnym domu.
Lekkie lasagne cukiniowe z serkiem wiejskim
Przygotuj wyjątkową wersję lasagne według Kingi, która idealnie sprawdzi się podczas wspólnego kibicowania! Świeża cukinia z dodatkiem serka wiejskiego, która zastąpi makaron, nada temu daniu lekkości i delikatności. Przekonaj się, jaka jest pyszna!
Miseczki z tortilli w stylu meksykańskim
Lubisz meksykański styl? Jeśli tak, to spodoba Ci się przepis Kingi na miseczki z tortilli! Przepyszne mięso wołowe razem ze śmietaną, guacamole, warzywami i przyprawami zachwyci podniebienie niejednego smakosza!
Grillowane piersi kurczaka z zielonym kuskusem
Szukasz pomysłu na prosty obiad dla całej rodziny? Spróbuj przygotować soczyste grillowane piersi kurczaka z dodatkiem perłowej kaszy kuskus wymieszanej ze szpinakiem i brokułami.
Sałatka z kuskusem i warzywami
Szukasz orzeźwiającej sałatki, która będzie idealnym lunchem do pracy lub kolacją w ciepły wieczór? Oto ona! Przygotuj tę prostą sałatkę z perłowej kaszy kuskus i sprawdź, jak wspaniale smakuje.
Sałatka cobb z makaronem proteinowym
Ta sałatka zachwyci Was smakiem i łatwością przygotowania. Idealna kompozycja składników potrafi pozytywnie zaskoczyć! Sprawdźcie przepis Kingi na sałatkę cobb z makaronem proteinowym, której wachlarz smaków wzbogaca doskonały dressing!
Gołąbki z młodej kapusty
Gołąbków nikomu chyba nie trzeba przedstawiać! Chętnie robimy je o każdej porze roku, jednak te wiosenne, z liści młodej kapusty, są szczególnie pyszne. Dlaczego? Może dlatego, że młoda kapusta to warzywo dostępne tylko w określonym czasie w ciągu roku, jedno z tych, na które tak czekamy po zimie. Jak się robi gołąbki z młodej kapusty? Oto nasza propozycja tego obiadowego klasyka!
Hummshuka
Hummshuka, czyli połączenie hummusu i szakszuki! To pomysł na pełne smaku i aromatu śniadanie inspirowane kuchnią Bliskiego Wschodu, które nasyci i zachwyci każdego domownika.
NAŁADOWANA TORTILLA Z CUKINII
Niektóre dania można rozegrać w całkiem niekonwencjonalny sposób. JaRock! serwuje dziś tortillę w niecodziennym, zielonym wydaniu naładowaną składnikami! Skusisz się?
Wyczesana pinsa z grilla według Nieuczesanej
Włoska kuchnia z polskiego grilla? Czemu nie! Nieuczesana proponuje przepis, który wprawi Twoje kubki smakowe w osłupienie. Uwaga, będzie chrupiąco!
Co to jest pomidor?
Pomidor to roślina jednoroczna z rodziny psiankowatych. Jej pierwsze uprawy odnotowano w Ameryce Południowej, najprawdopodobniej w okolicach Andów. Dziś dostępnych jest wiele odmian pomidora, różniących się między sobą kształtem, miękkością, smakiem, a nawet kolorem. Powszechnie znany z czerwonej barwy pomidor spotykany jest również w kolorze pomarańczowym fioletowym, żółtym, zielonym, a nawet czarnym. Co ciekawe, dla wielu z nas pomidor to warzywo, jednak z botanicznego punktu widzenia jest to owoc!
Co zawiera pomidor?
Pomidor zawiera całą gamę witamin oraz minerałów. Jednak jednym z ważniejszych związków występujących w pomidorach jest likopen. Ten naturalny barwnik, nadający pomidorom wyrazisty czerwony kolor, wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Likopen powstaje pod wpływem temperatury, dlatego pomidory przetworzone w formie sosów czy przecierów zawierają znacznie więcej tego składnika niż te surowe.
Jakie witaminy ma pomidor?
Pomidor jest bogaty w witaminę C, która wzmacnia odporność. Średniej wielkości pomidor pokrywa nawet 30% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Ponadto pomidor dostarcza sporej dawki witamin z grupy B wpływających korzystnie na metabolizm oraz układ nerwowy.
Dlaczego nie należy łączyć pomidora i ogórka?
Wydawałoby się, że pomidor i ogórek to dobrana para, zwłaszcza kiedy przygotowujemy kanapki czy sałatki. Tymczasem nie powinno łączyć się świeżego ogórka z pomidorami czy innymi warzywami bogatymi w witaminę C. Ogórek bowiem w swoim składzie zawiera enzym, który dezaktywuje witaminę C. Zasada ta dotyczy tylko świeżego ogórka. Zjawisko to nie występuje po połączeniu pomidorów z ogórkiem konserwowym, małosolnym czy kiszonym.
Co ma więcej potasu – banan czy pomidor?
Pomidory zawierają mniejszą ilość potasu niż banany. W 100 g pomidora znajdziemy ok. 237 mg potasu, podczas gdy w tej samej porcji banana występuje on w dawce bliskiej 360 mg. Poszukując dobrego źródła potasu, warto jednak kierować się przy okazji kalorycznością. W tym przypadku pomidor, jako warzywo, będzie zawsze na pozycji wygranej.
Ile kalorii ma pomidor?
Pomidor to lekkostrawne i niskokaloryczne warzywo, dlatego polecany jest w szczególności osobom będącym na diecie. W 100 g tego warzywa znajduje się zaledwie 18 kcal. Na dodatek pomidor składa się w 94% z wody, więc skutecznie ugasi pragnienie, nie powodując przy tym skutków ubocznych w postaci dodatkowych kilogramów.
Ile kalorii ma pomidor koktajlowy?
Pomidor koktajlowy nie różni się kalorycznością od pomidora tradycyjnego. 100 g pomidorów koktajlowych to nadal 18 kcal.
Ile cukru ma pomidor?
Pomidor ze względu na swą niską kaloryczność zawiera niewielką ilość cukrów, które występują w jego składzie w postaci glukozy i fruktozy. W 100 g pomidorów znajduje się zaledwie 1,26 g glukozy oraz 1,37 g fruktozy. Ilość cukrów w pomidorach uzależniona jest od warunków uprawy, pory roku, a nawet etapu ich dojrzewania.
Jak przechowywać pomidory?
Pomidory, wbrew pozorom, nie lubią lodówki ani też foliowych torebek. W takich warunkach szybciej dojrzewają, a tym samym stają się znacznie bardziej podatne na psucie i gnicie. Najlepiej zatem przechowywać je luzem, w misach lub jeszcze lepiej – rozłożone na talerzach, aby nie stykały się wzajemnie. Optymalna temperatura dla pomidorów to 10-12°C, a zatem wyższa niż ta w lodówce, ale niższa od zazwyczaj panującej w kuchni. Trudno jest sprostać takim wymaganiom, dlatego łatwiej po prostu kupować ich mniej, a częściej.
Co zrobić z pomidorów?
W kuchni pomidory mogą okazać się źródłem inspiracji. Można wykorzystać je naprawdę na wiele sposobów. Rozpoczynając od różnego rodzaju konfitur, passat i przecierów, a kończąc na sosach i zupach. Jeśli macie ochotę zachować ich aromatyczny smak na dłużej, polecamy nietypowe przetwory, np. połączenie pomidorów i curry w konfiturze albo słodki dżem z pomidorów. Szczęściarzom, którzy akurat gotują w sezonie, przypominamy, że pomidor to znakomity składnik sałatki, np. z roszponką i greckim serem, czy też szybkiej przekąski na bazie ciasta francuskiego. Tradycjonalistom rekomendujemy dania makaronowe z pomidorem w roli głównej albo włoskie specjały, takie jak lasagne czy pizza. Dla zwolenników klasyki zachowaliśmy coś na koniec, czyli zupę pomidorową, która na stałe zagościła w polskiej kuchni. A jaka pomidorowa jest najlepsza? Oczywiście, że…
Przepis na pomidorową jak u mamy!
Pyszna i gorąca zupa, zwłaszcza w chłodne, zimowe popołudnie lub wieczór, to niezmiennie nasuwające się skojarzenie z maminą kuchnią przepełnioną nie tylko aromatem, ale również pełną ciepła atmosferą. Utarło się przekonanie, że pomidorowa jak u mamy może być tylko jedna i nie można jej podrobić. Zapewne wiele zatroskanych mam byłoby dumnych, słysząc takie stwierdzenie. Jednak musimy je nieco sprostować. Otóż, ten pilnie strzeżony przepis na zupę pomidorową został już dawno puszczony w obieg i aktualnie posiada nawet kilka wersji. Która jest zatem najlepsza?
Jak zrobić pomidorową?
Najczęściej bazą zupy pomidorowej jest rosół. I choć bulion to podstawa dobrej zupy, niekoniecznie musi on powstać w wyniku gotowania mięsa. W wersji nowoczesnej równie dobrze nadają się do tego warzywa. Wystarczy więc ugotować bulion mięsny lub warzywny, dodać przecier lub passatę pomidorową i całość ponownie doprowadzić do wrzenia. Na koniec, wedle uznania, zagęszczamy zupę śmietaną i mąką pszenną i znów zagotowujemy. Podajemy z ryżem lub makaronem. Dekorujemy kleksem śmietany i listkami bazylii.
Popularność pomidora w polskiej kuchni jest tak oczywista, że mało kto pyta o celowość jego użycia. To przecież takie wartościowe i wdzięczne... No właśnie, co? Warzywo czy owoc? To pytanie rodzi zdecydowanie większe dylematy. Z kulinarnego punktu widzenia pomidor, głównie za sprawą niskiej zawartości cukrów, zalicza się do warzyw. Dla botanika to jednak nic innego jak owoc.