Przetwory w Twojej kuchni

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Wiosna w rozkwicie! Pojawia się coraz więcej sezonowych owoców i warzyw, za których smakiem tęskniliśmy zimą. Co zrobić, by cieszyć się letnimi smakami, kiedy za oknem jest ponuro i zimno? Przeznacz choć jedną półkę w kuchni na domowe przetwory!

Przeciery

Przeciery przydają się do przygotowywania ciast, deserów, pysznych musów. Przeciery warzywne niejednokrotnie wzbogacają smak dań. Domowe przeciery świetnie nadają się do żywienia małych dzieci. Aby uzyskać przecier, owoce bądź warzywa należy zmiksować. Do tego celu używamy przecieraczek, blenderów, malakserów. Uzyskane przeciery poddajemy procesowi pasteryzacji.

Owoce idealne do przecierów: truskawki, agrest, wiśnie, jagody, poziomki, jabłka.

Warzywa idealne do przecierów: marchew, pomidory, dynia, buraki.

Przetwory marynowane

Podstawowym składnikiem marynat jest kwas octowy, dzięki któremu przetwory zawdzięczają swój kwaśny, ostry smak. Zawartość kwasu octowego wynosi zazwyczaj od 0,5 do 2%. Ocet można zastępować octem winnym albo kwaskiem cytrynowym. Prócz składnika zakwaszającego dodaje się często sól, cukier oraz przyprawy wzbogacające smak. Pasteryzowane można przechowywać do kilku lat.

Owoce idealne do marynat: wiśnie, śliwki, gruszki, brzoskwinie.

Warzywa idealne do marynat: marchew, grzyby, ogórki, dynia.

Solanki

Do solanek wykorzystujemy tylko warzywa. Solenie jest najstarszą metodą konserwacji żywności. Warzywa układa się ściśle w słojach i zalewa się roztworem soli o stężeniu od 15 do 25%. W takiej zalewie nie rozwijają się drobnoustroje. Cienka warstwa oleju na powierzchni zalewy spowoduje, że zostanie odcięty dopływ powietrza do żywności. Tak przygotowaną solankę przechowujemy w lodówce.

Warzywa idealne do solanek: grzyby, ogórki, szczaw, korzeń pietruszki, seler.

Kwaszonki

Kwaszonki znane są od stuleci. W uzyskaniu charakterystycznego smaku warzyw pomaga kwas mlekowy. Na powierzchni warzyw żyją bakterie, które zamieniają cukry w kwas mlekowy – jest to proces fermentacji. Kwas mlekowy jest konserwantem, który niweluje bakterie odpowiedzialne za psucie się warzyw.

Warzywa idealne do kwaszenia: ogórki, grzyby, fasolka szparagowa, kapusta, korzeń pietruszki, seler, papryka, marchewka, buraki, kalafior.

Przetwory konserwowane cukrem

  • Powidła

Zawierają najmniej cukru. Owoce są przecierane, a następnie gotowane małymi partiami. Pod koniec gotowania dodaje się cukier. Powidła zazwyczaj robi się ze śliwek, agrestu, mirabelek.

  • Marmolady

Uzyskany przecier owocowy gotuje się razem z cukrem w stosunku 1:1. Wyróżnia się marmolady twarde i miękkie. Najczęściej spotyka się marmolady z owoców czarnej porzeczki, pigwy, jabłek, gruszek, moreli, jagód, truskawek.

  • Dżemy

Całe owoce zasypujemy cukrem – kiedy puszczą sok, zaczynamy je gotować. W odróżnieniu od powideł czy marmolad owoców nie rozdrabniamy. To dlatego w dżemach spotykamy duże cząstki owoców. Wyróżniamy dżemy niskosłodzone oraz wysokosłodzone.

  • Konfitury

Konfitury są najsłodszym przetworem konserwowanym cukrem. W swoim składzie zawierają do 70% cukru. Najpierw przygotowuje się syrop, w którym zanurzane są całe owoce. Konfiturę zagotowujemy i studzimy do uzyskania odpowiedniej konsystencji. W konfiturach zazwyczaj mamy owoce w nienaruszonym stanie. Aby syrop nie uległ scukrzeniu, dodaje się do niego syrop ziemniaczany. Konfitury robi się m.in. z truskawek, porzeczek, czereśni, wiśni, pigwy, malin, winogron, agrestu.

Pamiętaj, że idealnymi sposobami na zachowanie smaków lata są owocowo-warzywne mrożonki oraz kompoty.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!