Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Wino w kuchni odgrywa różne role. Jedną z nich jest nadawanie wyjątkowego aromatu sosom. Decydując się na użycie wina do stworzenia kompozycji smakowej, należy traktować je jako pełnowartościową przyprawę podkreślającą i uwydatniającą walory naszego dania, a nie jako dodatek, który zdominuje smak całej potrawy. Jak zatem właściwie podejść do tematu?

Jak dodawać wino do sosu?

Sztuka przygotowywania dobrego sosu na bazie wina tkwi w dość prostej sztuczce, która nosi miano deglasowania. Polega ona na wlaniu wina na rozgrzaną patelnię, na której wcześniej smażyliśmy mięso, grzyby czy też owoce morza. Po zagotowaniu trunku wystarczy za pomocą łopatki zeskrobać resztki, które przywarły do dna podczas smażenia, a następnie zredukować wino na małym ogniu. Na koniec zagęszczamy uzyskany w ten sposób płyn, dodając np. śmietanę. Pamiętajmy jednak, że proces odparowania alkoholu wymaga czasu, dlatego nie należy robić tego bezpośrednio przed podaniem potrawy i dać szansę na przeniknięcie się smaków. Za pomocą tak nieskomplikowanego zabiegu możemy uzyskać pożądany aromat i konsystencję sosu.

Jak dobierać wino do sosu?

Odpowiedni wybór wina do sosu to podstawa. Zgodnie ze znanym mottem: „Ryby, drób i cielęcina lubią tylko białe wina. Zaś pod sarny, woły, wieprze jest czerwone wino lepsze”, powinniśmy kierować się w tym celu kolorem trunku. Pod uwagę należy również wziąć wyrazistość smaku, każde wino bowiem charakteryzuje się odmiennym poziomem intensywności, co oczywiście może wpłynąć na ostateczny smak naszej potrawy. Co ciekawe, coraz częściej łączy się dania i gatunki win na zasadzie eksperymentu, przestrzegając przy tym oczywiście podstawowych zasad kulinarnych. Sprawdź, jakie możliwości kompozycji sosów z winem dają poszczególne składniki.

Sosy grzybowe z białym winem

Grzyby to wdzięczny element każdego sosu, a w duecie z winem zapewniają niezwykłe doznania smakowe. Jako dodatek do wielu dań mięsnych czy makaronowych dobrze komponują się z białym winem i delikatną śmietaną. Gatunki mięs nie mają w tym zestawieniu żadnych ograniczeń, choć tradycyjny model kuchni, jak w przypadku kurczaka w aromatycznym sosie pieczarkowym z estragonem, zakłada, że białe wino najlepiej łączyć z drobiem. Do grzybów idealnie pasuje także wieprzowina. Soczyste roladki z szynki na ziemniaczanym purée polane sosem z suszonych grzybów i owoców to tradycja w nowoczesnym wydaniu. Podobnie zresztą jak pachnący ziołami prowansalskimi schab podany z przygotowaną w piekarniku kapustą i sosem pieczarkowym.

Białe wino do ryb i owoców morza

Pozostając przy białym winie, które wzbogaca w szczególności smak jasnych sosów, warto bliżej przyjrzeć się daniom skomponowanym z ryb i owoców morza. Pstrąg czy dorada smakują wyśmienicie, jeśli podamy je z dodatkiem winnego sosu. Z kolei owoce morza, np. krewetki albo mule, stanowią lekkostrawną, ale bardzo pożywną potrawę w towarzystwie makaronów polanych sosami przygotowanymi na bazie białego wina.

Sosy z czerwonym winem

Przekonanie, że sosy na bazie czerwonego wina pasują jedynie do smaku czerwonego mięsa, np. do wieprzowiny czy też wołowiny, wywodzi się zapewne z kulinarnego savoir-vivre’u. I choć nikt nie polemizuje z tym faktem, to nowatorskie rozwiązania zakładają również kompozycje z drobiem. Wykorzystując czerwone wytrawne wino, stworzymy przykładowo sos porzeczkowy do gęsich ud albo sos z glazurowanej szalotki będący dodatkiem do kaczki.

Sos winny do królika

Królik, zaliczany do mięs białych i lekkostrawnych, doskonale współgra z sosami przygotowanymi zarówno na bazie białego, jak i czerwonego wina. W połączeniu z tym pierwszym smakuje wybornie w kremowym sosie śmietanowo-musztardowym, a podawany w wytrawnej marynacie z wyjątkowym sosem śliwkowym staje się niezwykle delikatny i kruchy.

Wino w wersji sosu wege

Wielu zaskoczyć może fakt, że sosy na bazie win pasują nie tylko do mięs, grzybów czy ryb, ale także do dań wegetariańskich. To nadal mało popularne połączenie zyskuje jednak coraz większe grono zwolenników. Tym sposobem winny posmak zyskują sosy do gryczanych pulpetów czy też dyni makaronowej.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!