Śniadanie. Klucz do sukcesu

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Każdy rodzic wie, że dziecko nie powinno wychodzić do szkoły bez śniadania. To kluczowy posiłek w ciągu dnia. Dzieci, które jedzą śniadania rzadziej opuszczają zajęcia lekcyjne, nie uskarżają się na bóle brzucha z powodu porannego głodu i są mniej ospałe. Zjedzenie śniadania poprawia ich koncentrację, kreatywność, a także ułatwia skupienie uwagi na danym problemie i jego rozwiązanie. Poranny posiłek może również zwiększać efektywność pamięci krótkoterminowej. W jednym z badań wykazano, że studenci osiągali lepsze wyniki testu w dzień, w którym spożyli śniadanie.

Udowodniono, że dzieci nieregularnie spożywające śniadania, mają większe ryzyko nadwagi i otyłości. Są również narażone w życiu dorosłym na wystąpienie chorób, takich jak cukrzyca czy zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Skład idealnego śniadania

Paliwem dla mózgu jest glukoza, dlatego też, posiłek ten powinien zawierać powolnie trawione węglowodany złożone. Ich zadaniem będzie jednostajne dostarczanie materiału energetycznego do każdej komórki układu nerwowego. Zadbaj o to, by w posiłku Twojego dziecka obok białego pieczywa, znalazły się produkty pełnoziarniste, takie jak chleb żytni, pszenny typu graham, bułeczki z ziarnami czy różnego rodzaju płatki zbożowe (owsiane, żytnie, kukurydziane). Prócz węglowodanów złożonych dostarczą również cennego błonnika pokarmowego, który zapewni dziecku sytość aż do kolejnego posiłku.

W śniadaniu powinno znaleźć się również pełnowartościowe białko – podstawowy materiał budulcowy organizmu. Spośród produktów mlecznych wybierz te o obniżonej zawartości tłuszczu (poniżej 2%). Na bazie mleka, jogurtu naturalnego, czy maślanki lub kefiru przyrządź płatki albo pożywny koktajl owocowy. Kanapki przygotuj z chudą wędliną lub jajami.

Kolejnym składnikiem pokarmowym zapewniającym pełnowartościowe śniadanie jest tłuszcz. Do smarowania pieczywa stosuj umiarkowane ilości masła lub wysokiej jakości margaryny miękkie. Pasty do kanapek z tłustych ryb morskich będą źródłem tłuszczów omega 3, które niezbędne są do prawidłowego rozwoju mózgu. Nienasyconych tłuszczów dostarczą również orzechy i nasiona, które możesz wykorzystać do przygotowania musli.

Warzywa i owoce pełne witamin i minerałów, wspomagających aktywność umysłową, powinny znajdować się w każdym posiłku spożywanym przez dziecko. Kolorowe warzywa wzbogacą wartość odżywczą i jednocześnie urozmaicą smak kanapek, a owoce sezonowe lub mrożone będą doskonałą bazą do owocowych koktajli.

Zadbaj o to, by Twoje dziecko każdego dnia otrzymywało pełnowartościowe śniadanie. Posiłek komponuj w oparciu o różnorodne produkty, które dostarczą dziecku wszystkich składników niezbędnych do intensywnego wysiłku umysłowego w czasie jego aktywności szkolnej.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!