Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Deglasowanie, choć brzmi bardzo oryginalnie i profesjonalnie, jest dość prostą oraz bardzo przydatną czynnością, stosowaną nie tylko przez najlepszych szefów kuchni. To technika polegająca na „odklejaniu” smaku ze składników, które smażone były wcześniej na patelni. Ale co to oznacza tak naprawdę?
Deglasowanie w praktyce
By dokładnie zrozumieć tę metodę, najlepiej odejść na chwilę od teorii i posłużyć się prostym przykładem: jeśli na patelni przygotowywaliśmy kurczaka i ten przysmażył się na piękny, rumiany kolor, przekładamy go i odlewamy resztkę tłuszczu. Łatwo da się zauważyć, że na dnie patelni została cienka „skorupka”, która może posłużyć jako baza wyśmienitego sosu. Deglasowanie to dodanie do tej warstwy niewielkiej ilości płynu – wody, bulionu, śmietany czy też białego wina – zagotowanie tego płynu, a następnie delikatne zeskrobywanie glazury za pomocą drewnianej łopatki. Dzięki temu cały smak zostanie przeniesiony z patelni do potrawy, którą przygotowujemy – albo trafi bezpośrednio do dania, albo zostanie wykorzystany jako idealna podstawa do przyrządzenia wyśmienitego sosu. Sam proces deglasowania zajmuje zaledwie kilka chwil, a znacznie wzbogaca smak potraw i nadaje im zupełnie nową jakość.
Pełnia smaku i aromatu
Ta czynność to bardzo przydatna umiejętność, jeśli pragniesz osiągnąć mistrzostwo w robieniu sosów i wyciągnąć całą intensywność smaku z przygotowywanego jedzenia. „Odklejanie” aromatu sprawi, że dania będą nie tylko pełniejsze, ale również przyrządzone dzięki technikom stosowanym na co dzień przez najlepszych ekspertów sztuki kulinarnej. Żadna nuta smakowa nie pozostanie niewykorzystana na patelni – pełnia smaku potrawy oczaruje nawet najbardziej wymagające podniebienia. Wczuj się w rolę szefa kuchni, spróbuj uzyskać wyśmienity sos w procesie deglasowania i przekonaj się, jakie to proste… oraz smaczne!
Trwa ładowanie komentarzy