Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Gdy spodziewamy się dziecka, na głowie staje cały świat. Często musimy zmienić nasze nawyki i przyzwyczajenia, także te dotyczące diety – wszystko dla dobra malucha, który niebawem przyjdzie na ten świat! Pewne kwestie, takie jak zrezygnowanie z alkoholu lub tytoniu, wydają się oczywiste, lecz prawidłowa dieta przyszłej mamy to coś znacznie więcej niż eliminacja używek. Przeczytajcie i dowiedzcie się, jak właściwie odżywiając się, zadbać o zdrowie rosnącego w brzuchu małego człowieka!
Czego nie jeść?
Zacznijmy od podstaw: to, z czego całkowicie należy zrezygnować podczas ciąży, to alkohol, który może powodować u dziecka tzw. zespół poalkoholowy i prowadzić do wad rozwojowych. Należy także ograniczyć napoje gazowane oraz napoje zawierające kofeinę. W szczególności odstawić trzeba wszystkie napoje energetyczne. Nadmierne spożywanie kofeiny może prowadzić do przedwczesnego porodu lub nawet poronienia.
Surowe mięso, także ryb (np. w postaci tatara lub sushi), może zawierać pasożyty lub bakterie, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia dziecka. Równie niebezpieczne są surowe jajka, które bez odpowiedniej obróbki termicznej mogą prowadzić do zatrucia salmonellą.
Podczas ciąży z diety należy wykluczyć także wędzone mięso, ryby i sery, ze względu na zawartość nitrozamin (związków kancerogennych), a także sery dojrzewające, które zawierają bakterie.
Choć mówi się, że w ciąży je się za dwóch, warto pamiętać, że w rzeczywistości dla prawidłowego rozwoju dziecka kobieta w II trymestrze potrzebuje jedynie około 360 kcal więcej niż zwykle, a w III trymestrze o 475 kcal więcej. Nadmierna masa ciała w ciąży wpływać może negatywnie zarówno na matkę, jak i dziecko – pamiętajmy o tym.
Co włączyć do diety?
Jednym z najważniejszych składników odżywczych w diecie przyszłej mamy jest kwas foliowy, który zapobiega wadom wrodzonym układu nerwowego i kręgosłupa. Zadbaj więc o to, by w Twojej diecie nie brakowało zielonych warzyw, takich jak: brokuł, brukselka, kapusta, sałata, szpinak, fasolka szparagowa i szczypiorek, a także roślin strączkowych, pomarańczy, buraków, bananów, pomidorów oraz awokado.
Oczywiście również pozostałe owoce i warzywa bogate w witaminy i minerały są wskazane w diecie kobiety ciężarnej. Należy jednak pamiętać, że owoce cytrusowe mogą podrażniać żołądek, co może być szczególnie nieprzyjemne, gdy kobieta ma mdłości.
Dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka oraz ogólnego funkcjonowania organizmu niezbędne są kwasy omega-3, które można znaleźć w tłuszczach rybich oraz niektórych olejach roślinnych, np. lnianym i rzepakowym.
Trzeba też pamiętać, że bardzo ważnym składnikiem diety kobiety ciężarnej jest także… woda. Miej ją zawsze przy sobie!
Trwa ładowanie komentarzy