Historia chleba

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Historia pieczenia ciągnie się już mniej więcej od 12 tysięcy lat. Niektóre źródła mówią o tym, iż chleb początkowo był wytwarzany, zanim ludzie zaczęli uprawiać pszenicę. Najprawdopodobniej mąkę pozyskiwano z nasion dzikich traw. Przez stulecia wygląd chleba zmieniał się. Rozwinął się sposób produkcji pod względem technologicznym, jednak receptura pozostała w zasadzie niezmienna.

Na początku chleb przypominał placki. Pieczony był na rozgrzanych kamieniach. Nieznane były wówczas środki spulchniające, dlatego też chleb był dosyć twardy. Ciasto na chleb czasem przysypywano podczas pieczenia gorącym popiołem. Z biegiem czasu wymyślono inną technikę – ciasto wkładano pod gliniany dzwon – naczynie, które chroniło chleb przed zabrudzeniami. Dodatkowo, dzięki glinianej osłonie, nie tracił on wilgoci.

Pierwszy chleb na zakwasie zawdzięczamy Egipcjanom. Krążą różne legendy na temat powstania zakwasu. Jedna z nich mówi o niewolnicy, która pozostawiła przez nieuwagę papkę zbożową na słońcu. Pod wpływem ciepła papka zaczęła fermentować. Niewolnica, bojąc się kary za zmarnowane zboża, upiekła placki z „zepsutego” ciasta. Chleb pięknie wyrósł i był pulchny. Zakwas jest naturalną metodą spulchniającą, stosowaną do dziś. Chleb na zakwasie do tej pory uznawany jest za smaczniejszy i cenniejszy niż ten pieczony z dodatkiem drożdży czy innych środków.

O popularności chleba w czasach starożytnych może świadczyć fakt, że w samym Rzymie funkcjonowało około pięciuset piekarni. W starożytnej Grecji wyróżniano kilkadziesiąt gatunków chleba. Najstarszy chleb archeologowie odnaleźli na Krecie. Chleb ten datowany jest na rok 6100 p.n.e.

Na przełomie wieku XVII i XVIII po raz pierwszy skonstruowano maszynę do mieszania ciasta. Ludzie niechętnie kupowali chleb z piekarni, które zmechanizowały sposób produkcji. Nie chcieli oni jeść chleba, który był „męczony przez maszyny”.

W Europie chleb zyskał dodatkowe znaczenie ze względu na to, iż był on elementem wielu obrządków religijnych.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!