Anyż – jeden z najstarszych leków

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Badian właściwy to inna nazwa wszystkim znanego anyżu gwiazdkowego. Charakterystyczne gwiazdki wypełnione nasionami to owoce drzewa, które osiąga osiem metrów wysokości. Pierwotnie roślina ta porastała tereny Azji, głównie występowała w Chinach. Obecnie uprawia się anyż w Afryce, w obrębie basenu Morza Śródziemnego.

Anyż jest jedną z najstarszych roślin, które wykorzystywano w starożytnej medycynie. Roślina ta znana była Grekom oraz w Imperium Rzymskim. Pliniusz Starszy w swoim dziele „Historia naturalna” wspomina, że Egipcjanie 1500 lat p.n.e. używali anyżu jako delikatnego środka uspokajającego, ułatwiającego zasypianie.

Pozytywny wpływ na organizm

Anyżową herbatkę podaje się dzieciom przy kolkach, ponieważ ma ona działanie rozkurczowe. Anyż wpływa korzystnie na układ trawienny – pomaga w zaburzeniach przemiany materii oraz przy niestrawnościach. Działa moczopędnie, przeciwgrzybiczo, przeciwbakteryjnie. Pozytywnie działa również w chorobach układu oddechowego. Pobudza wydzielanie śluzu, zatem ma działanie wykrztuśne.

Wykorzystaj anyż w kuchni!

Nasiona anyżu mają słodki i orzeźwiający smak. Używa się go przede wszystkim do potraw słodkich. Wzbogaca smak kompotów, likierów i nalewek. Aromatyzuje budynie i ciasta. Największym powodzeniem przyprawa ta cieszy się w kuchni chińskiej i hinduskiej. Służy do aromatyzowania mięs. Jako przyprawa występuje w chińskiej mieszance pięciu smaków. Służy również do przygotowywania niezwykle aromatycznej chińskiej herbatki – masala czaj.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!