Jak obchodzi się tłusty czwartek w innych krajach?

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Dobrze nam znany w Polsce tłusty czwartek ma na całym świecie wiele swoich odpowiedników. Nie wszystkie związane są z pączkami, ale każdej z tych tradycji towarzyszy coś pysznego do jedzenia. Dowiedzcie się, jak ostatnie dni karnawału obchodzone są w innych krajach!

Francuskie Mardi Gras

Mardi Gras to obchodzone we Francji święto, najbardziej zbliżone do tłustego czwartku. Obchodzi się je jednak znacznie huczniej, niż my obchodzimy tłusty czwartek – z tej okazji we Francji organizowane są festiwale i parady, a ludzie wychodzą na ulice w karnawałowych przebraniach. W przeciwieństwie do polskiej tradycji jest to ostatni dzień przed środą popielcową, czyli… tłusty wtorek. To ostatni dzień, kiedy Francuzi pozwalają sobie na wielkie obżarstwo przed rozpoczęciem postu i świętują ten dzień goframi, faworkami i podobnie jak u nas – pączkami. Tradycyjnym daniem z tej okazji są także naleśniki crepes suzette z sosem pomarańczowym.

Brytyjski Pancake Tuesday

Pancake Tuesday to inaczej naleśnikowy wtorek. Jak nazwa wskazuje Brytyjczycy ostatni dzień karnawału świętują przy stole pełnym naleśników. Naleśniki te mogą być serwowane na słodko, np. z dżemem, czekoladą lub bitą śmietaną, ale popularne są także wersje wytrawne, np. z mięsem lub warzywami. Oprócz rodzinnego smażenia naleśników z Pancake Tuesday wiąże się jeszcze inna tradycja, pozwalająca spalić trochę zjedzonych kalorii. Pancake Race, czyli naleśnikowy wyścig zapoczątkowany w XV wieku, od tradycyjnych wyścigów różni się tym, że zawodnicy biegną jednocześnie… podrzucając na patelni naleśnika.,/p>

Niemiecki Schmotziger Donnerstag

Ta niemiecka odmiana tłustego czwartku świętowana jest najhuczniej w nadreńskich miastach. Tam święto to zwane jest także babskim karnawałem – mężczyźni nie powinni tego dnia wychodzić z domu w krawacie, gdyż może on zostać obcięty przez czyhające na niego kobiety z nożyczkami. Oprócz odbywających się w mieście defilad i korowodów jest to także dzień wolny od zajęć w szkole. Również zaglądając tego dnia do piekarni, musimy być przygotowani na niespodzianki: sprzedawca może zaskoczyć nas przebraniem za diabła. A do piekarni warto zajrzeć, bo tego dnia królują tam pączki z najróżniejszymi nadzieniami, polewami i posypkami! Pod tym względem fantazja niemieckich cukierników nie zna granic!

Norweski fastelavnssøndag

Skandynawski tłusty czwartek również nie wypada w czwartek, lecz w niedzielę. To ostatnia niedziela przed Wielkim Postem, kiedy Norwegowie zajadają się pączkami, oponkami oraz słodkimi bułeczkami. To święto obchodzone w szczególności przez dzieci, które przychodzą do szkół i przedszkoli w przebraniach.

Rosyjska maslenica

Tym razem mowa nie o jednym dniu świętowania, lecz o całym tygodniu. Maslenica to prawosławna tradycja – święto rozpoczyna się dokładnie siedem tygodni przed Wielkanocą. Zwana jest także serowym tygodniem lub mięsopustem, gdyż w przeciwieństwie do innych krajów, w których tamtejsze odmiany tego święta wiążą się z niekontrolowanym obżarstwem, maslenica rozpoczyna bezmięsny post. Każdy dzień trwania maslenicy wiąże się ściśle z innymi tradycjami, lecz podczas trwania całego tygodnia świętującym towarzyszą naleśniki, które smażą wspólnie z rodziną. W środę natomiast tradycja nakazuje zastawić stół obfitymi potrawami: słodkie symbolizują udane życie miłosne, czerwony kawior przeznaczony jest dla osób chcących powiększyć rodzinę, a naleśniki ze śmietaną to danie na dobre zdrowie.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!