Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Kiedy i czym zagęścić sos? Jaka jest idealna konsystencja sosu?

Osiągnięcie idealnej konsystencji oraz struktury dania wiąże się w wielu przypadkach z trudnościami, a zbyt wodnisty, rzadki sos psuje całą potrawę. Zastanawiasz się, jak zagęścić sos, by jego smak pozostał niezmienny? Istnieje na to kilka sposobów, a każdy z nich zawiera odmienne składniki. Chcesz dowiedzieć się, czym zagęścić sos, żeby poprawić jego smak? W kolejnych akapitach podamy Ci sposoby na podniesienie jakości przygotowanych dań.

Jak zagęścić sos mąką? Najprostsza z metod

Jest jeden znany i skuteczny sposób na to, jak zagęścić sos mąką. Jaki? Ten sposób na zagęszczenie sosu mąką nosi nazwę roux i stanowi podwaliny kuchni francuskiej, którą uważa się za matkę wszystkich innych szkół gotowania. Metoda ta znana jest od wielu wieków i używana zarówno przez laików, jak i topowych szefów kuchni. W Polsce ta metoda na zagęszczenie sosu mąką nazywa się zasmażką.

Technika roux polega na zmieszaniu mąki z tłuszczem. Na patelni lub w rondelku roztapia się masło, a potem dodaje mąkę. Całość należy podsmażyć przez chwilę, a następnie dodać do sosu.

Jaką mąką zagęścić sos, żeby nie wpłynęło to na jego smak? Najlepiej sprawdzi się do tego mąka pszenna lub żytnia z dużą ilością skrobi. Można także użyć w tym celu czystej skrobi w postaci mączki kukurydzianej lub ziemniaczanej, jednakże proces zagęszczania przebiega nieco inaczej niż w przypadku zasmażki.

Jak zagęścić sos mąką ziemniaczaną? Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Na pytanie, czy można zagęścić sos mąką ziemniaczaną, odpowiedź już znasz i zastanawiasz się pewnie, jak to zrobić. Sposób na to, jak zagęścić sos mąką ziemniaczaną jest bajecznie prosty i szybki. Taki sos zagęści się natychmiast, a jego struktura będzie bardziej żelowa (jak po zastosowaniu cukru żelującego lub odrobiny żelatyny).

Zagęszczanie sosu mąką ziemniaczaną polega na zmieszaniu mąki z wrzątkiem i późniejszym dodaniu do sosu. To bardzo ważne, żebyś dodał skrobię do wody o bardzo wysokiej temperaturze, zbliżonej do temperatury sosu. Jeśli różnica temperatur będzie zbyt duża, w sosie zrobią się grudki. Nie zapomnij także o zamieszaniu zagęszczanego sosu zaraz po dodaniu mączki.

Jak zagęścić sos bez mąki? Poznaj kilka naszych trików!

Chociaż zasmażka potrafi ciekawie podkręcić smak sosu, to nie każdemu ta metoda przypadnie do gustu. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy da się to zrobić bez użycia mąki? Oczywiście, że tak!

Jak i czym zagęścić sos bez mąki? Sposobów na zagęszczanie bez użycia mąki lub skrobi jest całkiem sporo – redukcja, śmietana, żelatyna, ser, purée, a nawet wino. Z przyjemnością każdą z tych metod podzielimy się z Tobą w dalszej części tekstu.

Jak zagęścić sos śmietaną? Nieśmiertelna klasyka

Wykorzystanie do zagęszczenia białka i tłuszczu to sposób, z którego często korzystały nasze babcie. Jak zagęścić sos śmietaną, by się nie zważyła? I jaka śmietana będzie najlepsza do takiego sosu?

Do zagęszczania sosu sprawdzi się zarówno śmietana 18% (przeznaczona także do zup), jak i śmietana 30%, którą zwykle używa się do deserów. Jak zagęścić sos śmietanowy, by uniknąć nieestetycznych grudek? Najlepszym sposobem jest wcześniejsze zahartowanie śmietany w osobnym naczyniu i wymieszanie jej z kilkoma łyżeczkami sosu. Stopniowe podwyższanie temperatury śmietany sprawi, że nie rozwarstwi się ona po dodaniu do reszty sosu.

Jak zredukować sos? Kolejny prosty sposób na zagęszczenie sosu

Jak zredukować sos i czym w zasadzie jest ta redukcja sosu? Redukowanie sosu to najprościej mówiąc jego odparowywanie. Poprzez gotowanie na wolnym ogniu, na małym płomieniu, nadmiar wody zawarty w sosie zaczyna odparowywać.

W wyniku tego procesu sos nabiera odpowiedniej gęstości, a smak staje się o wiele bardziej intensywny. Decydując się na ten sposób zagęszczania sosu, pamiętaj o kontrolowaniu procesu. Nie chcesz przecież, aby sos się przypalił.

Jak jeszcze zagęścić sos? Sposoby mniej oczywiste

Zastanawiasz się, jak jeszcze da się zagęścić sos? To, co możesz zrobić, żeby sos zgęstniał, to przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Czasem sos na początku może wydawać się za rzadki, a pod koniec gotowania nabierze odpowiedniej gęstości.

Jeśli sos mimo wszystko nie chce nabrać wymarzonej konsystencji, możesz pokusić się o dodanie pod koniec gotowania odrobiny zimnego masła, które pozwoli go zemulgować. Niektórzy dodają do sosu odrobinę mleka lub tłustego bulionu, inni żelatynę. Sposób zagęszczania powinien być dostosowany do rodzaju potrawy oraz użytych składników. Sosy na bazie śmietany najlepiej zagęszczać mąką, a co z innymi? Odpowiedzi szukaj poniżej.

Jak zagęścić sos pomidorowy do spaghetti i innych dań? Sposoby na włoskie dania

Jak zagęścić sos pomidorowy do spaghetti, lasagne lub innego dania? Sposobów na zagęszczenie sosów pomidorowych jest wiele. Najlepiej sprawdzi się zagęszczenie poprzez redukcję i dodanie wody pozostałej po ugotowaniu makaronu. Zawarta w makaronie skrobia szybko zagęści sos.

Czym jeszcze można zagęścić sos pomidorowy? Dobrym rozwiązaniem będzie dodanie czerwonego wina, które pomoże w szybszej redukcji. Jeśli chcesz wzbogacić sos trochę innym smakiem, polecamy zabielenie go śmietaną lub dodanie do niego sera, np. mozzarelli.

Jak zagęścić sos pieczarkowy? Najlepsze metody

Jak zagęścić sos pieczarkowy lub inny sos grzybowy? Tego typu sos doskonale zagęszcza się dodatkiem zasmażki lub skrobi oraz śmietany. Niektórzy dodają do niego także purée warzywne, np. z pietruszki i ziemniaka. Musimy jednak wspomnieć, że taki dodatek może mocno zmienić smak sosu, czyniąc go delikatniejszym i mniej grzybowym.

Jak zagęścić sos mięsny? O czym musisz pamiętać?

Jak zagęścić do mięsny? Sosy na bazie mięsa najlepiej znoszą zagęszczanie przy pomocy tłuszczu, a więc wszelkie emulgowanie. Dodanie wina to równie dobry pomysł, który poza zwiększeniem gęstości, sprawi, że sos nabierze głębi i wyrazistości. Najlepszą metodą na zagęszczenie sosu mięsnego jest jego powolne i długie gotowanie, czyli redukcja.

Nie mamy wątpliwości, że wiesz już, jak zagęścić sosy różnego rodzaju. Konsystencja Twoich potraw z pewnością nie będzie już nigdy problemem!

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!