Klasyka kuchni brytyjskiej

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Doskonale znamy specjały kuchni włoskiej, francuskiej, meksykańskiej. Potrafimy wymienić charakterystyczne dania naszych sąsiadów – Czechów czy Niemców. Jednak kiedy pomyślimy o kuchni brytyjskiej, być może przyjdą nam do głowy sławetne angielskie śniadania, klasyczna ryba z frytkami, ale czy coś ponadto? Mimo braku popularności kuchni brytyjskiej poza samymi Wyspami, warto zapoznać się z klasycznymi daniami Anglików!

Pożywne śniadania

Kuchni brytyjskiej zarzuca się, że jest ciężka i mało subtelna, kaloryczna i niezbyt smaczna. Należy pamiętać, że jak w każdej tradycyjnej kuchni określony sposób odżywiania pełnił swoją funkcję. Anglia od dawna była krajem przemysłowym, w którym skoro świt opuszczało się dom i do późnego wieczora pracowało w fabrykach. Tym można tłumaczyć obfitość typowego Full English Breakfast. Ciepły posiłek spożywany z rana miał zapewnić siłę i energię na cały dzień pracy. Przy angielskich śniadaniach wspomina się również o klęskach głodowych, które nawiedzały Anglię, na których skutek rolnicy mogli sobie pozwolić tylko na jeden posiłek dziennie. Co składa się na typowe angielskie śniadanie? Podaje się jaja w rozmaitej postaci – jaja sadzone, w formie jajecznicy lub w koszulkach. Do tego koniecznie smażone plasterki bekonu, gotowana fasolka w sosie pomidorowym, parówki. Prócz tego na śniadanie może się pojawić zarówno white, jak i black pudding – oba są potrawą zbliżoną do naszej rodzimej kaszanki. Wersja biała jest bez dodatku krwi, druga z krwią. Dania mięsne wzbogaca się keczupem oraz popularnym brown sauce, przyrządzanym na bazie octu balsamicznego, koncentratu pomidorowego oraz przypraw. Wymienione dania przegryzamy tostami.

Irlandzką odmianę śniadania nazywa się Ulster Fry – w swoim składzie jest zbliżone do śniadania angielskiego. W niektórych regionach Irlandii popularne są placki sodowe, robione na bazie mąki pszennej, wody sodowej oraz maślanki.

Wytrawne klasyki

Fish and chips, czyli wspomniana wcześniej ryba z frytkami, składa się tradycyjnie ze smażonego dorsza lub łupacza. Dziś popularne są również inne ryby, takie jak łosoś, tuńczyk, halibut itp. Historia dania sięga początku XIX wieku, kiedy rozwój transportu oraz rybołówstwa był w szczytowej formie. To jedno z pierwszych dań przygotowanych na wynos – rybę oraz frytki zawijano w gazetę.

Cottage pie jest to zapiekanka mięsno-warzywna. Mięsna warstwa, czyli potrawka z mięsa mielonego oraz warzyw, skryta jest pod pierzynką ziemniaczanego purée. Odmianą wiejskiej zapiekanki jest zapiekanka pasterska, czyli shepherd’s pie, w której warstwę mięsną stanowi mięso jagnięce. Wierzch zapiekanki często posypywany jest świeżo startym cheddarem.

Specjałem kuchni szkockiej jest natomiast haggis. Zapewne nie wszystkim potrawa ta przypadnie do gustu, ponieważ przyrządzana jest z przyprawionych z dodatkiem cebuli owczych podrobów, zaszytych w owczym żołądku. Mówi się, że najlepsze haggis można zjeść, jeśli przyrządza go najstarsza osoba z rodu wedle przekazywanej z pokolenia na pokolenie receptury.

W Irlandii z kolei króluje gulasz z jagnięciny lub baraniny – irish stew. Irlandczycy od lat przygotowują wyśmienitą baraninę oraz wołowinę.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!