Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Czym dokładnie jest makaron orzo, skąd się wziął i do czego warto go serwować? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Makaron orzo i jego historia

Makaron orzo znalazł się we włoskiej kuchni za sprawą wpływów z antycznej Grecji, w której niezwykłą popularnością cieszył się makaron o nazwie „kritharaki” dodawany do wielu regionalnych dań. Makaron typu orzo przypomina swoim wyglądem ziarenko jęczmienia lub ryżu i przygotowywany jest z semoliny lub zwykłej mąki pszennej oraz wody, czasem z dodatkiem jajek, chociaż historyczne źródła wskazują na to, że w przeszłości makaron w kształcie ryżu mógł być produkowany z najbardziej rozpowszechnionego w Italii rodzaju zboża, czyli jęczmienia i to właśnie od tej rośliny wzięła się nazwa orzo.

W czasach starożytnych jęczmień stanowił podstawę diety wszystkich Rzymian, a szczególnie legionistów. Wierzono, że posiłki przygotowywane na bazie tego zboża dają wojownikom siłę oraz odpowiednią liczbę kalorii, by zbudować masę mięśniową, a wraz z upływem wieków i zmianami zachodzącymi w sposobie odżywiania jęczmień został wyparty przez inne zboża, takie jak pszenica, z której obecnie przyrządza się orzo i inne rodzaje makaronu.

Zastosowanie makaronu wyglądającego jak ryż także zmieniało się wraz z upływającym czasem — niegdyś stanowił on podstawę diety niemowląt (na równi z pastiną), a dziś dodaje się go nie tylko do zup i potrawek, ale także do sałatek, sosów i dań z dodatkiem mięsa. Często makaron ten zastępuje w przepisach ryż lub kaszę.

Jak wygląda przepis na orzo?

Przyrządzenie tego makaronu w domowym zaciszu jest dziecinnie proste i szybkie. Do jego przygotowania potrzebujesz:

  • mąka Semolina – 400 g
  • jajko – 1 szt.
  • Woda – 30 ml
  • sól – 1,5 g

Jak wygląda przepis na domowy makaron orzo? Jego przyrządzanie należy zacząć od podsypania blatu mąką, a potem zrobienia na jego środku małej górki. Na czubku górki należy zrobić dołek, a potem wbić tam jajko, dolać wodę oraz sól i całość wyrobić ręką bądź widelcem. Ciasto należy zagniatać przez 10 do 15 minut, a gdy stanie się elastyczne, formuje się z niego kulę i zostawia, by odpoczęło. Po wypoczynku ciasto wałkuje się i dzieli na małe prostokąty. Przygotowane kawałki wrzuca się do suchego garnka i podrzuca, by lekko się zrolowały. Potem można je ugotować w osolonej wodzie albo pozostawić do wyschnięcia na kilkanaście godzin. Wysuszony makaron będzie zdatny do spożycia przez długi czas, jeśli zamkniesz go w szczelnym pojemniku. Mając własnoręcznie zrobiony makaron, możesz śmiało eksperymentować z formami jego podania.

Jak gotować makaron orzo?

Jak gotować makaron orzo, aby stał się idealną bazą do sosów, zup oraz sałatek? Jego poprawne przyrządzenie jest niezwykle proste. Zanim przejdziesz do gotowania makaronu, powinieneś odpowiednio się do tego przygotować. Garnek powinien być na tyle duży, aby makaron miał miejsce na zwiększenie swojej objętości — w taki sposób unikniesz jego rozgotowania.

Makaron drobny jak ryż, tak jak inne makarony, należy gotować w osolonej wodzie, która smakuje jak ta pochodząca z morza. Niedosolony makaron może zepsuć Ci całe danie. Wodę należy osolić po jej zagotowaniu, chwilę przed wrzuceniem do niej makaronu. Jeśli posolisz ją od razu, spowolnisz proces doprowadzenia jej do wrzenia.

Ile gotować makaron orzo?

Gotowy makaron orzo należy gotować zgodnie z zaleceniami producenta — zazwyczaj jest to ok. 10-12 minut. Jeśli chcesz, aby Twój makaron był al dente (a najlepiej smakuje właśnie wtedy), skróć czas gotowania o 2 minuty. Własnoręcznie przygotowany makaron powinieneś gotować od 8 do 10 minut w zależności od jego wielkości. Ugotowany makaron należy odcedzić i wrzucić do sosu wraz z odrobiną wody po jego ugotowaniu. Jeśli zamierzasz używać go do sałatek, polecamy przepłukać go zimną wodą zaraz po ugotowaniu.

Do czego dodawać orzo?

Co można przyrządzić z dodatkiem orzo? Najlepsze przepisy z dodatkiem makaronu w kształcie ryżu to te zawierające świeże składniki o wysokiej jakości. Orzo świetnie komponuje się z kremowymi zupami na bazie pomidorów lub śmietanki, a także bulionami. Możesz użyć tego pysznego makaronu jako dodatek do sałatki — tutaj możliwości są praktycznie nieograniczone! Masz ochotę na orzeźwiające danie z rybą lub owocami morza? Orzo z dodatkiem masła i szafranu sprawdzi się w tu idealnie!

Makaron orzo używany jest przez Włochów także jako zastępstwo dla klasycznego ryżu do risotto — danie z dodatkiem makaronu jest mniej kremowe, ale równie smaczne. Jakie dodatki pasują do makaronu w kształcie ziarenek ryżu? Jeśli będziesz chciał ugotować danie z dodatkiem orzo, możesz śmiało połączyć ten makaron z cukinią, bakłażanem, brokułami, pomidorami (także tymi suszonymi), karczochami czy jarmużem.

Gdy gustujesz w mniej oczywistych połączeniach, możesz pokusić się także o użycie owoców np. brzoskwiń do swoich sosów. Makaron orzo świetnie pasuje do sosów maślanych i winnych z dodatkiem świeżych ziół oraz otartej skórki z cytryny, a także grzybów. Sosy grzybowo-śmietanowe rewelacyjnie podkreślają smak makaronowych ziarenek. Jeśli przepadasz za minimalizmem w kuchni, koniecznie spróbuj połączyć orzo z masłem, winem, czosnkiem oraz ulubionym serem długo dojrzewającym. Nieziemskie doznania smakowe gwarantowane!

Makaron orzo – do czego dodają go Włosi i Grecy?

Makaron orzo może być używany do wielu rodzajów dań, nie tylko kuchni włoskiej. Przepisy zawierające orzo znajdziesz w książkach kucharskich z całego świata, chociaż Włochy i Grecja mają ich najwięcej. Mały rozmiar makaronu sprawia, że nadaje się do rzadkich oraz gęstych zup, sałatek, jako zamiennik ryżu w risotto albo klasycznego makaronu.

Zarówno Włosi, jak i Grecy bardzo często wykorzystują makaron orzo do wszelkich zapiekanek z dodatkiem pomidorów, bakłażana, cukinii, papryki i regionalnych serów, które potem serwują na obiad lub kolację. Najbardziej popularne danie z makaronem orzo pochodzące z Grecji to zapiekanka giouvetsi, w której skład wchodzi mięso jagnięce lub kurczak, orzo oraz pomidory. We Włoszech orzo często podaje się z ragu oraz sosami na bazie masła, dojrzewających serów i świeżych ziół.

Makaron orzo można użyć do różnych przepisów, nawet naszych rodzimych potraw takich jak gulasz. Można także potraktować go tak, jak robią to włosi z Południa i podawać go do sałatek, lekkich zup oraz świeżych owoców morza. Kluczem do uzyskania idealnego dania z dodatkiem orzo jest jego odpowiednie przygotowanie.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!