Prawidłowe nawodnienie – co należy podawać dziecku do picia?

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Picie jest tak samo ważne, jak jedzenie. Dlatego mówiąc o zasadach prawidłowego odżywiania nie można pominąć kwestii napojów. Ile i co powinno pić dziecko?

Dużo za mało!

Odpowiednia ilość płynów w ciągu dnia jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania organizmu niezależnie od wieku. Nawet niewielkie odwodnienie jest niezwykle groźne - powoduje senność, bóle i zawroty głowy, obniża koncentrację, wywołuje nudności, nadmierną drażliwość oraz znacznie zmniejsza wydolność fizyczną. Zwłaszcza podczas upałów łatwo doprowadzić do niedoboru płynów.

Za słodko, za kolorowo!

Ważna jest nie tylko właściwa porcja płynów, ale i ich rodzaj. Specjaliści zajmujący się zdrowiem publicznym biją na alarm, ponieważ to nie tylko zbyt duża ilość słodyczy czy tzw. fast foodów szkodzi dzieciom, ale nadmiar wypijanych napojów słodzonych cukrem staje się główną przyczyną rosnącej liczby najmłodszych z nadwagą i otyłością.

Warto czytać etykiety produktów, w tym także napojów, którymi obdarowujemy swoje pociechy, z nich powiem dowiemy się, że niektóre kolorowe płyny (głównie te gazowane) w zaledwie 1 szklance zawierają aż 6 łyżeczek cukru. Zawarte w nich tzw. regulatory smaku skutecznie maskują tak ogromną słodycz, przez co zarówno dzieci, jak i dorośli nieświadomie spożywają ogromne ilości cukru.

Woda nr 1

Zatem co należy podawać dziecku? Najlepszym wyborem jest woda. Może być to woda źródlana lub mineralna (szczególnie nisko- lub średniozmineralizowana). Unikajmy jednak wód smakowych, gdyż one także zawierają znaczne ilości cukru. Sami możemy stworzyć dziecku oryginalny smak wody, np. poprzez dodatek plasterków cytryny/pomarańczy, kawałków jego ulubionych owoców (melona, truskawek) lub liści mięty bądź bazylii. Tak przygotowany ‘napój’ można przelać do buteleczki i spakować do plecaka dziecka.

Sok jest OK

Czasem 1 z 5 zalecanych porcji warzyw i owoców w ciągu dnia możemy zastąpić sokiem owocowym (np. jabłkowym, pomarańczowym), warzywnym (pomidorowym, marchwiowym) lub owocowo-warzywnym (dowolna kompozycja owoców i warzyw, np. sok brzoskwiniowo-marchwiowy), najlepiej przygotowanym samodzielnie w domu. Jeśli natomiast kupujemy gotowe soki warto zwrócić uwagę czy na opakowaniu zamieszczono informację: ‘nie zawiera/bez dodatku cukru’.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!