Makaron

Dotychczas wyprodukowano już ponad 300 odmian makaronów. I choć ten popularny składnik wielu dań nie rośnie na drzewach, jak próbowano wmówić Brytyjczykom podczas pierwszego telewizyjnego prima aprilis w tym kraju, to z pewnością jest wyśmienitą przekąską, wprost idealną „na ząb”. Nie bez przyczyny Włosi zalecają więc, aby gotować go właśnie „al dente”.

Jaki makaron jest najzdrowszy?

Spośród wielu rodzajów makaronów dostępnych w sprzedaży najzdrowsze są pełnoziarniste. Można je rozpoznać po ciemnym kolorze. Makaron z pełnego ziarna jest źródłem cennych wartości odżywczych. Znajdziemy w nim witaminy z grupy B, a także minerały, takie jak cynk, żelazo i magnez. Ponadto zawiera o wiele więcej błonnika niż jego jasna odmiana.

Ile kalorii ma makaron?

Kaloryczność makaronu zależy od jego rodzaju. Z reguły jednak 100 g tego produktu to od 350 do 390 kcal. Można więc odnieść wrażenie, że makaron to bardzo energetyczny składnik diety. Nic bardziej mylnego. Takie stwierdzenie jest prawdziwe jedynie w przypadku surowego makaronu, a nikt przecież nie jada go w tej postaci.

Ile kalorii ma ugotowany makaron?

Dopiero ugotowany makaron stanowi właściwy wyznacznik wartości energetycznej, ponieważ pęczniejąc, zwiększa swoją objętość. 100 g makaronu gotowego do spożycia zawiera ok. 120-140 kcal. Podczas gotowania zmniejszamy zatem jego kaloryczność, co powinno ucieszyć osoby będące na diecie.

Ile kalorii ma makaron ryżowy?

Spożywając 100 g makaronu ryżowego, popularnego w kuchni chińskiej i wietnamskiej, dostarczymy organizmowi ok. 364 kcal. Natomiast po ugotowaniu 100-gramowa porcja tego makaronu to 109 kcal. Jest to więc produkt lekkostrawny.

Ile kalorii ma makaron razowy?

Niewiele więcej kalorii ma w postaci gotowanej makaron razowy. W 100 g porcji znajduje się ok. 140 kcal. Na dodatek jego trawienie to proces znacznie dłuższy aniżeli w przypadku odmiany pszennej. Dzięki temu jest również bardziej sycący i pożywny.

Jaki makaron ma najmniej kalorii?

Najmniej kalorycznym makaronem, który dotychczas wyprodukowano, jest makaron skinny noodles, występujący także pod nazwą konnyaku noodles. Wyglądem przypomina białe i pocięte nitki, a powstaje z mąki wytwarzanej na bazie konjaku, tj. rośliny znanej w Polsce jako dziwidło. 100 g tego makaronu zawiera jedynie 6,4 kcal!

Jak ugotować makaron?

Gotowanie makaronu to jedna z najprostszych czynności. Trzeba jedynie przestrzegać kilku reguł. Po pierwsze, na każde 100 g makaronu przypada 1 l wody i ok. pół łyżeczki soli. Makaron wkładamy do dużego garnka, dopiero gdy woda zacznie wrzeć. Gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem, od czasu do czasu mieszając, aby nie przywarł do dna.

Ile gotować makaron?

Czas gotowania makaronu zależy od jego rodzaju. Im grubszy, tym dłużej powinien pozostać we wrzątku. Średnio musimy liczyć od 5 do 15 minut gotowania, czasem nawet 20 minut. Warto też pamiętać, że makarony pełnoziarniste gotujemy dłużej aniżeli te powstające z białej mąki. Mimo zalecanego czasu gotowania na opakowaniu produktu warto jednak co jakiś czas sprawdzać jego miękkość, aby nie przeoczyć pożądanej konsystencji al dente.

Ile gotować makaron spaghetti?

Makaron spaghetti, jeden z najpopularniejszych w kuchni włoskiej, a od pewnego czasu także w polskiej, gotujemy ok. 10-14 minut. Warto zwrócić uwagę na jego grubość oraz zalecenia znajdujące się na opakowaniu, każdy producent bowiem określa czas gotowania produktu. Makaron gotujemy do uzyskania odpowiedniej sprężystości i miękkości, tj. do momentu, aż będzie al dente.

Jak gotować makaron lasagne?

O wiele trudniejszą sztuką jest gotowanie makaronu lasagne. Płaty tego makaronu często się sklejają i łamią, ale jest na to sposób. Wystarczy wkładać je pojedynczo do osolonego wrzątku i zapewnić im odpowiednio szeroki garnek. Gotując partiami, każdą ok. 2-3 minut, mamy pewność, że unikniemy niepotrzebnego stresu związanego z uszkodzeniem makaronu. Po ugotowaniu płaty wyjmujemy łyżką cedzakową i rozkładamy pojedynczo do całkowitego wyschnięcia.

Jak gotować makaron sojowy?

Zdecydowanie prościej i szybciej można przygotować makaron sojowy. Niepodważalnym atutem tej odmiany makaronu jest brak konieczności jego gotowania. Podobnie jak kaszę kuskus, makaron sojowy w preferowanej porcji zalewamy po prostu gorącą, wcześniej osoloną wodą i czekamy, aż napęcznieje i zmięknie. Zwykle jest gotowy do spożycia po ok. 3-4 minutach. Równie dobrze można go usmażyć na patelni.

Co zrobić, żeby makaron się nie sklejał?

Makaron nie będzie się sklejał, jeśli ugotujemy go w odpowiedniej ilości wody oraz w wystarczająco dużym garnku. Warto również od czasu do czasu go zamieszać, żeby rozdzielić poszczególne nitki, muszle itd. Ponadto, po ugotowaniu makaronu możemy dodać do niego niewielką ilość oleju lub masła i wymieszać.

Co zrobić, żeby makaron nie wysechł?

Aby uniknąć wyschnięcia makaronu, po ugotowaniu należy polać go zimną wodą, co wpłynie na jego sprężystość. Można również dodać do niego kilka kropel oleju, aby zwilżyć jego powierzchnię. Następnie, po wystygnięciu, rozkładamy makaron w naczyniu, które szczelnie zamykamy i wkładamy do lodówki.

Jak podgrzać makaron?

Istnieje kilka możliwości, aby podgrzać makaron. Z pewnością unikać trzeba ponownego gotowania go w wodzie. Warto natomiast krótko podgrzać go na parze lub w kuchence mikrofalowej albo w piekarniku. Wybierając tę drugą opcję, makaron wkładamy do naczynia żaroodpornego i dodajemy do niego trochę wody lub masła, po minucie makaron jest ciepły. W piekarniku makaron podgrzewamy kilka minut.

Jaki makaron jest najlepszy do zapiekanki?

Zapiekanka makaronowa to pyszny obiad czy kolacja w wersji „na szybko”. Sprawdzą się tutaj różne rodzaje makaronów, od tradycyjnego spaghetti bolognese czy lasagne po cannelloni. Te inspirujące włoskie dania coraz częściej goszczą w polskiej kuchni. Jednak najchętniej sięgamy po uniwersalne rodzaje makaronów, które można dowolnie komponować z dodatkami. Wśród nich najpopularniejsze to penne, fusilli (świderki) czy farfalle.

Jak zrobić makaron z serem?

Makaron lubi dodatki, zwłaszcza w postaci różnych rodzajów sera. Tradycyjne danie składające się z białego sera i makaronu nie wymaga zbyt wiele wysiłku. Najszybciej przygotujemy je, prażąc na patelni bułkę tartą, a następnie dodając masło i mieszając aż do rozpuszczenia i połączenia składników. Makaron posypujemy pokruszonym białym serem i polewamy tłuszczem z bułką tartą. Z kolei makaron z żółtym serem smakuje wybornie w połączeniu z sosem beszamelowym. Ugotowany makaron wystarczy zalać sosem i posypać utartym żółtym serem, a następnie zapiekać w 180°C ok. 30 minut. Można spróbować również wersji po amerykańsku. W tym przypadku rozpuszczamy masło w rondlu, dodajemy pokrojoną cebulę, mąkę oraz surowy makaron i gotujemy, aż zrobi się miękki. Na koniec dosypujemy starty ser i mieszamy.

Jak zrobić makaron ze szpinakiem?

Kolejnym wyjątkowo udanym duetem jest makaron ze szpinakiem. Tajemnica smaku tkwi w przyprawach. Na dobrze rozgrzanej oliwie i maśle szklimy przez ok. 5-7 minut pokrojoną w kostkę cebulę, a następnie dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Następnie dodajemy szpinak i smażymy całość jeszcze przez ok. 2 minuty. Dolewamy śmietankę, najlepiej 30%, i doprawiamy solą oraz pieprzem.

Makaron to zatem nie tylko smaczny, ale wbrew powszechnej opinii, również niskokaloryczny składnik potraw. Dopiero dodatki w postaci sosów i mięs czynią go nieco cięższym, choć można tego bardzo łatwo uniknąć. Wystarczy odpowiednio przygotować makaronowe danie, aby cieszyć się jego smakiem i nie martwić się o zbędne kilogramy.

Przeczytaj więcejUkryj tekst

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!