Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Jak się okazuje, przez żołądek nie tylko do serca, ale też do… głowy! Czy wiedzieliście, że właściwie zbilansowana dieta może usprawnić pracę mózgu, poprawić koncentrację, a także przyspieszyć przyswajanie wiedzy? Teraz pora dowiedzieć się, co jeść, by nauka nie poszła w las!
Pokarm dla mózgu, czyli tzw. „brain food” to ostatnio coraz bardziej popularne pojęcie. Jak powszechnie wiadomo, racjonalne odżywianie może wpływać korzystnie na cały nasz organizm, ale niektóre produkty, ze względu na swoje właściwości, wpływają bezpośrednio na poprawienie efektywności naszego myślenia. A ponieważ mądrej głowie dość po słowie, przeczytajcie i wprowadźcie te produkty do swojej diety!
Po pierwsze: kwasy omega
Omega-3 oraz omega-6 to kwasy tłuszczowe niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu. O ile tych drugich w naszej diecie zazwyczaj przyswajamy wystarczająco dużo, o tyle o tych pierwszych często zapominamy. Kwasy omega-3 znajdują się przede wszystkim w rybach, niektórych olejach roślinnych, orzechach włoskich, migdałach oraz pestkach dyni. Produkty te są szczególnie ważne w diecie małych dzieci, u których mózg się dopiero rozwija, lecz nie powinni zapominać o nich także dorośli.
Po drugie: magnez
Jeśli czeka nas nauka trudnego materiału, warto sięgnąć po produkty z magnezem. Magnez nie tylko poprawia zdolność zapamiętywania, ale też łagodzi objawy zmęczenia. Do jego źródeł zalicza się gorzką czekoladę, kakao, orzechy laskowe, kaszę gryczaną, warzywa strączkowe oraz płatki owsiane.
Po trzecie: witaminy
A, B, C, D, E… Wbrew pozorom to nie nauka abecadła, lecz lista witamin, które wpływają korzystnie na pracę naszego mózgu. Witaminy A, C oraz E wykazują silne właściwości antyoksydacyjne i neutralizują wolne rodniki, które negatywnie wpływają na układ nerwowy. Dzięki temu witaminy te usprawniają logiczne myślenie. Niedobór witamin z grupy B, w szczególności witaminy B12, powoduje duże problemy z koncentracją i wywołuje objawy podobne do choroby Alzheimera, natomiast witamina D zwiększa wchłanianie wapnia i wspomaga pamięć.
Po czwarte: potas
Ten składnik mineralny wspomaga dotlenienie mózgu oraz czynność nerwów. Wspomaga przewodzenie impulsów w mózgu, dzięki czemu zwiększa się efektywność nauki. By dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę potasu, warto sięgać po banany, pomidory, awokado oraz suszone owoce.
Po piąte: żelazo
Niedobór żelaza w diecie powoduje obniżenie koncentracji oraz sprawności: zarówno umysłowej, jak i fizycznej, co utrudnia naukę oraz zdolność logicznego myślenia. Dlatego należy zadbać, by również tego minerału nie brakowało w diecie podczas nauki. Cennym źródłem żelaza są orzechy, rośliny strączkowe oraz owoce pestkowe.
Trwa ładowanie komentarzy