Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Jak obniżyć ciśnienie, czy jest jakaś dieta na nadciśnienie i co jeść na obniżenie ciśnienia? – to pytania często zadawane dietetykom. Często rekomendowana jest wówczas dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension, czyli dieta stosowana w profilaktyce i leczeniu nadciśnienia).

Taka dieta przy nadciśnieniu jest zalecana zarówno tym pacjentom, którzy stosują leczenie farmakologiczne, jak i tym, u których dopiero zdiagnozowano nadciśnienie. Wspomniana dieta DASH obniża ciśnienie już po dwóch tygodniach jej stosowania!

Wysokie ciśnienie – co robić?

DASH to najlepsza dieta w nadciśnieniu. Warto ją stosować, gdy mamy nadciśnienie, ale także wcześniej, np. w sytuacji tzw. stanu przednadciśnieniowego.

DASH w jasny sposób pokazuje, co obniża ciśnienie. Jest to przede wszystkim odpowiednia ilość produktów spożywczych, które dostarczają wapnia, potasu, magnezu i błonnika. W związku z tym dieta w nadciśnieniu tętniczym powinna obfitować w te produkty. Warto wiedzieć, że DASH to nie tylko dieta na nadciśnienie, ale i cholesterol.

Jak obniżyć ciśnienie krwi

Aby uzyskać pożądane efekty zdrowotne, należy dokładnie przestrzegać zaleceń DASH. Zdaniem kardiologów, ta dieta przy nadciśnieniu tętniczym jest jedną z najskuteczniejszych. W przypadku każdej osoby, która ma nadciśnienie, dieta taka powinna uwzględniać:

  • Dużą ilość warzyw – każdego dnia kilka ich rodzajów, zwłaszcza warzyw zielonych (sałata, szpinak, kapusta, brokuły), a także pomidory, paprykę, cykorię, kalafior, marchewkę czy seler.
  • Fasolę, groch, soję lub soczewicę, np. do zup, do sałatek, past – kilka razy w tygodniu.
  • Owoce – jedzone codziennie, ale w mniejszej ilości niż warzywa.
  • Zastąpienie soli ziołami.
  • Stosowanie oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek.
  • Ryby – najlepiej gotowane, pieczone lub duszone. Należy unikać ich smażenia.
  • Chude mięso, np. drób.
  • Zastąpienie wędlin nakładanych na kanapki pastami z twarogu lub warzyw, a także pieczonym mięsem.
  • Jogurt, kefir, maślankę, mleko w odpowiednio dużej ilości (aby pokryć zapotrzebowanie na wapń) – najlepiej te o niskiej zawartości tłuszczu.
  • Płatki owsiane bez dodatku cukru i soli, kaszę gryczaną, jęczmienną, jaglaną, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty.

Należy pamiętać, że są to zalecenia ogólne, a dieta przy nadciśnieniu i cukrzycy powinna być ustalona indywidualnie, najlepiej przy pomocy dietetyka.

Dieta na nadciśnienie – czego unikać

W diecie przy nadciśnieniu powinno się unikać przede wszystkim soli i słonych produktów, ale także cukru, słodyczy, słodkich napojów i tłuszczów zwierzęcych.

 

Piśmiennictwo:

- M. Jarosz: Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób dorosłych, 2019; www.ncez.pl.

- M. Jarosz, W. Respondek: Nadciśnienie tętnicze. Porady lekarzy i dietetyków. Wyd. Lek. PZWL, 2006.

- A. Cichocka: Dieta DASH w zastosowaniu. Wyd. Medyk, 2018.

- A. Cichocka: Praktyczny poradnik żywieniowy w odchudzaniu oraz profilaktyce i leczeniu cukrzycy typu 2 i chorób sercowo-naczyniowych. Wyd. Medyk, III wydanie, 2016.

- Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (PTNT 2019.

- Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) i Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego (EHS), dotyczące postępowania w nadciśnieniu tętniczym (2018).

- Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę 2019. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

- Wytyczne Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC) dotyczące prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego w praktyce klinicznej w 2016 roku.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!