Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Makaron to wyśmienity dodatek, który dopełnia smak każdej potrawy. Chociaż jego przyrządzanie wydaje się banałem, to niestety wiele osób popełnia podstawowe błędy, przez które makaron traci swoją jędrność i smak. Przygotowaliśmy dla Ciebie kompletny przewodnik, który pomoże Ci przygotować makaron, dzięki któremu dania z jego udziałem staną się prawdziwym kulinarnym doznaniem. Zapraszamy do lektury!

Jak dobrze i szybko ugotować makaron?

Zastanawiasz się nad tym, jak ugotować makaron jak profesjonalny kucharz? Wbrew pozorom czynność ta nie nie jest prosta i potrafi nastręczyć sporo problemów. Niedogotowane penne, rozmoczone spaghetti, posklejane farfalle — to tylko jedne z najczęstszych wpadek, jakie można popełnić podczas gotowania. Jak zatem dobrze ugotować makaron, by był jędrny i sprężysty?

Jest kilka zasad, którymi należy się kierować podczas przygotowywania. Pierwszą z nich jest wybór odpowiedniego naczynia. Gotowanie makaronu w zbyt płytkim lub zbyt małym naczyniu doprowadzi do jego sklejenia. Makaron potrzebuje przestrzeni, ponieważ podczas gotowania kilkakrotnie zwiększa swoją objętość. Wybierając naczynie, dopasuj go do ilości makaronu oraz wody.

Ile wody dodać do makaronu, aby się nie skleił ani nie przypalił? Przyjmuje się, że na 100 g suchego makaronu powinno się dodać 1 litr wody. Zbyt mała ilość wody sprawia, że makaron nie gotuje się prawidłowo, ponieważ w garnku błyskawicznie spada temperatura. Taki makaron może przypalić się z zewnątrz, a w środku pozostać niedogotowany. Jeśli będziesz próbował wydłużyć czas gotowania w niższej temperaturze, makaron nasiąknie wodą i zacznie się kleić i rozgotowywać. Makaron wrzucaj do wrzącej, osolonej wody — tylko wtedy zachowa swoją jędrność, elastyczność oraz smak.

Skoro makaron gotuje się w osolonej wodzie, pewnie chcesz wiedzieć, czy i ile soli się wodę na makaron. Książkowo podaje się, że optymalna ilość soli to 7-10 g na 1 litr wody i 100 g suchego makaronu. Jednakże we Włoszech nikt nie używa wagi ani miarki do solenia, a techniką, jaką stosują, jest dosypywanie soli na oko i smakowanie wody. Jeśli woda przypomina smakiem wodę morską, to znaczy, że ilość soli jest odpowiednia i można wrzucać makaron. Pamiętaj o tym, że wodę soli się tuż przed wrzuceniem makaronu, kiedy zaczyna wrzeć.

Jak szybko ugotować makaron? Samego procesu gotowania nie da się przyspieszyć, można jednak znacznie skrócić czas doprowadzania wody do wrzenia. Do tego najlepiej użyć pokrywki lub innego płaskiego przykrycia. Jeśli myślisz o tym, żeby zwiększyć ogień i w ten sposób przyspieszyć gotowanie, to lepiej zrezygnuj z tego pomysłu. Zwiększenie ognia sprawi, że woda szybciej wyparuje, a makaron zacznie się sklejać. W najgorszym przypadku może również się przypalić. Na jakim ogniu gotować makaron? Jego przygotowywanie powinno odbywać się na małym ogniu. Zbyt duży płomień nie przyspieszy tego procesu. Gotowanie makaronu według Włochów uczy cierpliwości.

Zastanawiasz się, czy makaron gotuje się pod przykryciem? Otóż nie! O tyle, o ile sposób ten pomaga w doprowadzeniu wody do wrzenia, to gotowanie z pokrywką sprawia, że ma się mniejszą kontrolę nad procesem gotowania. W ten sposób można szybko przypalić makaron, a woda może wykipieć i zabrudzić całą kuchenkę. Jeśli chcesz uniknąć kipienia podczas gotowania potraw, połóż na wierzchu garnka drewnianą łyżkę.

Jak ugotować makaron jak profesjonalista? Sekretem sprężystego i apetycznego makaronu jest mieszanie w odpowiednim momencie. Proces mieszania makaronu powinien odbywać się tylko w pierwszych 5 minutach od jego gotowania w kilku seriach.

Zawsze używaj do tego drewnianej łyżki, gdyż pomoże Ci to uniknąć posklejanego i porozrywanego makaronu. Jeśli dobrze wymieszasz makaron na początku, możesz na spokojnie zająć się innymi czynnościami i wrócić, gdy czas gotowania się skończy. I nie — niepotrzebny jest tu olej, który zapobiegnie sklejania. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak sprawić, by Twój makaron był ugotowany w punkt, czyli al dente? W tym celu koniecznie sprawdź dalszą część naszego artykułu.

Jak ugotować makaron al dente?

Jak ugotować makaron al dente i tak, żeby się nie sklejał? Żeby osiągnąć efekt al dente, należy gotować makaron o 2 minuty krócej, aniżeli wyznaczył producent. Nie daje to jego 100% sukcesu. Jeśli chcesz upewnić się, że makaron jest ugotowany al dente, wyciągnij odrobinę na 2 minuty przed zakończeniem gotowania i przekrój. Jeśli w środku makaronu widać mączną, białą żyłkę, to znaczy, że makaron jest ugotowany idealnie.

Chcesz ugotować makaron, który nie będzie się kleił? Umieść odpowiednią jego ilość w dużym garnku z dostosowaną ilością wody oraz soli i gotuj bez pokrywki, mieszając przez pierwsze 5 minut gotowania. Gwarantujemy — Twój makaron będzie idealny!

Jak ugotować makaron w garnku, mikrofali i piekarniku?

To jak ugotować makaron w garnku wiedzą niemal wszyscy, ale czy na pewno? We wcześniejszym akapicie dowiedziałeś się jak postępować w trakcie tradycyjnego gotowania makaronu w garnku. A co jeśli powiemy Ci, że do gotowania na gazie może posłużyć także rondelek lub patelnia? Jak ugotować makaron bez garnka? A może zastanawiasz się, jak ugotować makaron na patelni? Z chęcią zdradzimy Ci sposób na to, jak przyrządzić go na patelni, a także w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do kuchenki i tradycyjnej metody gotowania.

 

Jeśli chcesz przyrządzić makaron na patelni, wybierz tę głęboką o sporej powierzchni. Postaraj się zapewnić makaronowi jak najwięcej miejsca do pęcznienia — w tym celu zredukuj ilość makaronu przypadającego na litr wody ze 100 g do 80 g. Reszta przygotowywania powinna przebiegać tak jak w przypadku gotowania przy pomocy garnka.

 

Jak ugotować makaron bez kuchenki? Możesz to zrobić także w mikrofalówce lub piekarniku. Do przyrządzania makaronu z pomocą mikrofali należy odpowiednio się przygotować. Potrzebny Ci będzie garnek albo inne odporne naczynie, sól, woda i rzecz jasna makaron. Zebrałeś już wszystkie potrzebne składniki? Czas zdradzić Ci przepis na to, jak ugotować makaron w mikrofalówce!

 

Do napełnionego wodą z solą naczynia włóż makaron i upewnij się, że został w całości przykryty wodą. Nie przykrywaj naczynia. Ustaw tryb na „dania zimne”. Gotuj makaron przez 6 minut, a następnie wyciągnij go i zamieszaj. Po ugotowaniu odcedź makaron przez sito.

Nie masz w domu mikrofalówki? Nic nie szkodzi! Zdradzimy Ci pomysł na to, jak ugotować makaron w piekarniku, kiedy cała kuchenka jest zajęta. Do gotowania w piekarniku będzie potrzebne naczynie żaroodporne, do którego zmieści się makaron. Wlać do niego wodę z solą, a następnie włożyć makaron. Gotowanie powinno odbywać się przez 5 minut w temperaturze 180 stopni C. Jeśli planujesz przygotować makaron z sosem, możesz zapiec go bez wcześniejszego gotowania. Wystarczy, że posmarujesz naczynie tłuszczem i włożysz do niego makaron, a potem przykryjesz go sosem. Taką zapiekankę makaronową należy piec przez 25-30 minut w temperaturze 180 stopni C.

Jak gotować różne rodzaje makaronu?

Bardzo ważnym elementem gotowania makaronu jest dostosowanie technik do jego rodzaju i składu. Makarony ryżowe lub sojowe gotują się znacznie krócej od tych z dodatkiem mąki pszennej, semoliny i jajek. Chcesz dowiedzieć się, jak ugotować makaron ryżowy? A może zależy Ci na tym, aby poznać sposób na to, jak ugotować makaron spaghetti lub świderki? Tutaj kluczowa jest różnica w czasie gotowania.

  • Makaron ryżowe i sojowe najczęściej zalewa się wrzątkiem i odstawia do spęcznienia pod przykryciem na kilka minut. Wyjątkowo gruby makaron ryżowy można gotować we wrzątku przez 3 minuty, ale nie dłużej.
  • Makarony z semoliny lub innej mąki pszennej gotuje się zgodnie z zaleceniami producenta od 4 minut w przypadku drobnego makaronu typu orzo do 8 minut w przypadku świderków lub spaghetti.
  • Farfalle i penne gotuje się zwyczajowo do 10 minut.
  • Nie wiesz, jak ugotować makaron do rosołu? Jajeczny makaron do rosołu powinien gotować się przez 3-4 minuty, najlepiej bezpośrednio w zupie. W ten sposób zaoszczędzisz na wodzie i nie będziesz musiał myć kolejnego garnka.

Pamiętaj, żeby sprawdzać czas określony przez producenta, gdyż to on zna najlepiej specyfikę własnego produktu. Jeśli zaś chodzi o makarony to zapiekania — to, jak ugotować makaron do lasagne jest dziecinnie proste. Wystarczy obgotować je przez chwilę w osolonej wodzie. Maksymalnie 3 minuty i makaron może trafić do pieca.

 

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!