Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Składniki (na zająca XXL):
- mleczna czekolada bio – 20 tabliczek
- biała czekolada – 3 tabliczki + ½ tabliczki do przyklejenia dekoracji
- czekolada deserowa – 2 tabliczki
- masa cukrowa biała – 250 g
- masa cukrowa żółta – 250 g
- masa cukrowa zielona – 250 g
- cukier puder – do podsypywania mas
- lakier spożywczy (opcjonalnie)
Przygotuj:
- ręcznik papierowy
- kornet z papieru do pieczenia
- łyżkę wazową
- formę w kształcie zająca
- ozdobne foremki do ciast i mas cukrowych (z motywami kwiatów i liter)
- wycinak w kształcie kwiatka
- wałek
- radełko cukiernicze falowane
- folię spożywczą
- pędzelek
Choć praca z czekoladą wydaje się sztuką zarezerwowaną wyłącznie dla mistrzów cukiernictwa, może okazać się świetną przygodą i słodkim wyzwaniem także dla początkujących fanów jej smaku i możliwości.
By wyczarować zachwycające figurki z czekolady, potrzebujesz kilku łatwo dostępnych akcesoriów cukierniczych, nieco cierpliwości i czasu oraz porcji wiedzy, która pozwoli Ci uniknąć niepowodzeń na każdym etapie. Tę ostatnią znajdziesz w powyższym materiale wideo z udziałem Pawła Małeckiego oraz w kolejnych sekcjach triku.
Spraw, by tegoroczne Święta Wielkanocne zapadły w pamięć Twoim najbliższym, i przygotuj imponującego zająca z czekolady! Niech ozdobi stół lub stanie się wyjątkowym, ręcznie wykonanym prezentem dla wielbiciela czekoladowych słodkości.
JAK PRZYGOTOWAĆ FORMĘ DO PRACY Z CZEKOLADĄ?
To, w jaki sposób przygotujesz formę do pracy z czekoladą, będzie miało wpływ na późniejszy wygląd Twojego słodkiego dzieła sztuki. Jeśli zignorujesz ten wstępny, bardzo istotny etap, możesz uzyskać figurkę o niewystarczającym połysku i nierównych ściankach, na powierzchni których mogą się pojawić białe, nieestetyczne plamy.
Kluczowe kwestie to w tym przypadku dokładne mycie, suszenie i polerowanie formy. Do tej ostatniej czynności możesz użyć zwykłego papierowego ręcznika, który zawsze jest pod ręką w kuchni. Szczególną uwagę poświęć zagłębieniom formy.
JAK TEMPEROWAĆ CZEKOLADĘ?
Temperowanie czekolady to nic innego, jak rozpuszczanie jej i schładzanie do pożądanej, ściśle określonej temperatury – innej dla każdego rodzaju tego wyjątkowego surowca.
Jeśli tak jak Paweł Małecki chcesz przygotować figurkę z wykorzystaniem 3 różnych rodzajów czekolady (mlecznej, białej i deserowej), koniecznie zwróć uwagę na zakresy temperatur, których należy przestrzegać w procesie temperowania.
Czekoladę mleczną rozpuszczamy w temperaturze nie wyższej niż 45°C, a następnie schładzamy do temperatury ok. 29-30°C, cały czas mieszając.
Czekoladę deserową rozpuszczamy w temperaturze nie wyższej niż 45°C, a następnie schładzamy do temperatury ok. 30-32°C, cały czas mieszając.
Czekoladę białą rozpuszczamy w temperaturze nie wyższej niż 45°C, a następnie schładzamy do temperatury ok. 28°C, cały czas mieszając.
By mieć pewność, że czekolada wystygła do pożądanej temperatury, przeprowadź test dolnej wargi: niewielką ilość czekoladowej masy nabierz na łyżeczkę i przyłóż do skóry poniżej linii ust. Jeżeli poczujesz chłód, Twoja czekolada jest dostatecznie wystudzona i możesz zacząć z nią pracować!
Więcej wskazówek na temat temperowania czekolady znajdziesz w triku Pawła Małeckiego.
CO TO JEST SZPRYCOWANIE I JAK ZROBIĆ KORNET Z PAPIERU?
Samodzielne przygotowanie kornetu z papieru do pieczenia to najprostszy sposób na to, by wyposażyć się w narzędzia niezbędne do wypełnienia formy, z której wyjmiemy niebawem gotową figurkę z czekolady.
Czym jest szprycowanie? To stopniowe wyciskanie masy (w tym przypadku czekolady) w celu rozprowadzenia jej po określonej powierzchni lub uformowania w dekoracyjny kształt.
Jak zrobić kornet z papieru do pieczenia? Szczegółowe wskazówki na ten temat znajdziesz w tym instruktażu Pawła Małeckiego!
JAK STWORZYĆ DETALE CZEKOLADOWEJ FIGURKI?
Gdy masz już gotowy kornet, wypełnij go czekoladą deserową, zamknij od góry i odetnij końcówkę. Czekoladę szprycuj do przygotowanej wcześniej formy, dokładnie wypełniając detale przyszłej czekoladowej rzeźby.
Do kolejnych detali wykorzystaj białą czekoladę. Przelej ją do osobnego kornetu i szprycuj do formy, gdy poprzednia warstwa całkowicie zastygnie.
Teraz pierwsze elementy Twojej czekoladowej rzeźby potrzebują nieco więcej czasu, by całkowicie zastygnąć. Połącz ze sobą obie części formy i ustaw ją do góry dnem.
JAK WYPEŁNIĆ FORMĘ CZEKOLADĄ MLECZNĄ?
Temperowaną czekoladę mleczną stopniowo przelewaj do formy. Po wlaniu pierwszej porcji obracaj formą, tak by czekolada dostała się do każdego zagłębienia i oblepiła wszystkie ściany.
Następnie ustaw formę pionowo na arkuszu papieru do pieczenia, by spłynął na niego nadmiar czekolady. Poczekaj, aż pierwsza warstwa czekolady stężeje.
Czynność powtórz kilkukrotnie, tak by zużyć całą czekoladę wskazaną w konkretnym przepisie. Po ostatnim oblewaniu poczekaj, aż czekolada całkowicie stężeje, a figurka lekko się skurczy, zmatowieje i wyraźnie odklei od formy.
JAK ZROBIĆ DEKORACJE Z MASY CUKROWEJ?
Klucz do pięknych ozdób z masy cukrowej to czas poświęcony na jej dokładne wyrobienie na blacie podsypanym cukrem pudrem – powinna stać się miękka i plastyczna. Gdy poczujesz, że z Twoją masą łatwo się pracuje, to znak, że możesz zacząć ją wałkować. Z rozwałkowanej masy, za pomocą ozdobnego radełka, wytnij tabliczkę dla zająca lub elementy potrzebne do stworzenia kokardy.
W analogiczny sposób wyrabiaj masy przeznaczone na kwieciste ozdoby. Następnie porcje masy przełóż do specjalnych foremek w kształcie kwiatków i dociśnij, by po chwili wyjąć dekoracje.
Gdy przestajesz pracować z masą w danym kolorze, wyrób ją, uformuj w kulę, szczelnie owiń folią spożywczą i przechowuj w lodówce do kolejnego użycia.
OSTATNI SZLIF – JAK DEKOROWAĆ FIGURKI Z CZEKOLADY?
Zestalonego zająca ostrożnie wyjmij z formy. Jeśli chcesz użyć go jako dekoracji, za pomocą pędzelka nałóż na czekoladę warstwę jadalnego lakieru spożywczego.
Ozdoby z masy cukrowej możesz łączyć ze sobą i doklejać do figurki za pomocą rozpuszczonej białej czekolady.
Trwa ładowanie komentarzy