Kluski - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 4 »
Kluski to danie mączne, które stanowić może pyszną propozycję obiadu. Podawane zarówno samodzielnie, jak i w duecie z mięsem czy z warzywami jest popularną potrawą w kuchni polskiej. Rodzajów klusek jest tak wiele, że każdy znajdzie te, które lubi najbardziej. Sprawdźcie koniecznie, z czego możecie wybierać.

Kluski – rodzaje

Kluski to bardzo ogólna nazwa dania, które najczęściej powstaje z mąki i jajek oraz wymiennie z ziemniaków czy twarogu. Najbardziej znane są kluski śląskie, leniwe, szare, inaczej ziemniaczane, oraz lane i tzw. łyżką kładzione. Czasami ich nazwa jest uzależniona od regionu Polski. Na przykład kluski na parze nazywane są pyzami, buchtami, pampuchami, parowańcami itp. Kluski to danie typowo mączne, jednak zdarza się, że niektóre z nich wzbogaca się o nadzienie mięsne, warzywne czy grzybowe. Przykładem są kluski śląskie z mięsem mielonym i cebulką, na które znajdziecie niejeden przepis. Podobnie jak na kluski kładzione, których odmianą są kluski francuskie. Oprócz klusek z mięsem często spotkacie się również z kluskami z serem, które mogą mieć różny wygląd i nazwę. Nieco rzadziej farszem stają się warzywa, choć np. kluski ze szpinakiem nie należą już do rzadkości.

Kluski – przepisy

Jeśli nabraliście apetytu na kluski, powinniście sięgnąć po przepisy Kuchni Lidla. Dzięki nim dowiecie się m.in., jak zrobić kluski śląskie z charakterystyczną dziurką i z czym najlepiej je podawać. Zresztą, spójrzcie sami!

A jeśli przez przypadek zrobicie zbyt dużą porcję klusek śląskich, to pamiętajcie, że można je mrozić. Podobnie postępuje się z innymi rodzajami tego mącznego dania.

Kuchnia Lidla podpowie wam także, jak zrobić kluski ziemniaczane, do których należą m.in. kopytka czy tzw. szaraki:

Kluski bywają też częstym dodatkiem do zup, dlatego jeśli chcecie przygotować je samodzielnie, a nie kupować gotowe w sklepie, to dobrze wiedzieć, jak zrobić kluski lane. Każdy, kto wie, jak zrobić kluski kładzione, nie będzie miał problemu również z lanymi, których ciasto jest po prostu rzadsze w konsystencji. Gorzej gdy przymierzacie się do klusek drożdżowych, bo ich zrobienie to trudna sztuka. O to, jak zrobić kluski na parze, warto zapytać więc doświadczone kucharki, którymi z pewnością są wasze mamy i babcie.

A jeśli najdzie was ochota na kluski na słodko, to nie wahajcie się zajrzeć do przepisu Kuchni Lidla na pierogi leniwe z orzechową okrasą, w którym znajdziecie wskazówki, jak zrobić pyszne kluski leniwe z serem!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!