Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- praskę do ziemniaków
- garnek
- patelnie
- miskę
- ostry nóż
- widelec
- deskę do krojenia
- drewnianą łyżkę
- kubek
- miseczkę
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
GNOCCHI:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY ZIEMNIAKI
Ziemniaki dokładnie umyj, a następnie obierz. Pokrój je w kostkę i ugotuj w osolonej wodzie (dodaj ok. 2 g soli do wrzącej wody). Ziemniaki powinny gotować się przez ok. 15-20 minut w zależności od ich wielkość. Finalnie warzywa powinny być miękkie, ale nie rozpadać się. Ugotowanie ziemniaki odcedź i odłoż na bok, by wystygły.
KROK 2: PRZECIERAMY ZIEMNIAKI
Ziemniaki dodaj do praski do ziemniaków i zetrzyj je na gładką masę, przypominającą puree.
KROK 3: DODAJEMY SKŁADNIKI
W dużej misce wymieszaj ze sobą ziemniaki, jajo i sól. Po chwili dodaj także mąkę i wymieszaj.
KROK 4: WYRABIAMY CIASTO NA GNOCCHI
Gdy składniki się połączą, zacznij wyrabiać ciasto. Gotowe ciasto powinno być dość elastyczne, ale nie klejące.
KROK 5: FORMUJEMY KLUSECZKI
Blat podsyp mąka i wyłóż na niego ciasto. Podziel je na dwie części, a następnie z każdej zroluj wałek. Wałek pokrój na kawałki o grubości ok. 2-2,5 cm i delikatnie zagnieć widelcem w celu utworzenia dekoracyjnego wzoru.
KROK 6: GOTUJEMY KLUSECZKI
Do dużego garnka wlej wodę i doprowadź ją do wrzenia. Możesz ją delikatnie osolić, ale nie musisz. Wrzuć do wody gnocchi i gotuj przez 3-4 minuty (do momentu aż wypłyną na wierzch). Następnie odlej 40 ml wody z garnka do kubka, a potem odcedź gnocchi i odłóż na bok.
SOS:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY SKŁADNIKI
Czosnek obierz i pokrój drobno. Zioła umyj i poszatkuj, a najlepiej porwij je na kawałki i odłóż do miseczki.
KROK 2: SMAŻYMY SKŁADNIKI
Rozgrzej tłuszcz na patelni, a następnie dodaj czosnek. Smaż przez 1-2 minuty (aż zrobi się rumiany), a potem dodaj pomidory.
KROK 3: PRZYPRAWIAMY SOS
Passatę podduszaj na patelni przez kilka minut, a potem dodaj do niej sól i pieprz. Dolej także wodę z gotowania gnocchi. Wymieszaj.
KROK 4: WYKAŃCZAMY SOS
Gdy sos nieco zgęstnieje, dodaj świeże zioła i wymieszaj. Całość powinna gotować się jeszcze przez 8-9 minut, by sos mógł się zredukować.
KROK 5: DODAJEMY GNOCCHI
Do gorącego sosu dodaj gnocchi i wymieszaj. Zmniejsz ogień i duś przez 4-5 minut.
KROK 6: SERWUJEMY KLUSECZKI
Gotowe danie wyłóż na głębokie talerze lub miseczki i posyp odrobiną parmezanu. Smacznego!
Zobacz podobne
przepisy
Gnocchi dyniowe
Gnocchi to włoski odpowiednik naszych rodzimych kopytek. Delikatne wnętrze kluseczek łączy się z wieloma dodatkami i różnorodnymi sosami. Do tradycyjnego przepisu na ciasto na bazie ziemniaków często dodaje się inne składniki, np. dynię. Wypróbuj to smaczne połączenie razem z nami!
Gnocchi z kurczakiem
Gnocchi z kurczakiem to niecodziennie połączenie, które zachwyca swoim smakiem i aromatem. Soczyste mięso z kurczaka i sprężyste kluseczki zatopione w aromatycznym sosie idealnie sprawdzą się na lunch, obiad, a nawet kolację. Otwórz się na nowe smaki i przygotuj wraz z nami gnocchi z kurczakiem i sosem pomidorowym!
Gnocchi z grzybami i brukselką
Pyszne kluseczki podane z zaskakującą kompozycją pieczarek, brukselki i przypraw oraz delikatnych kawałków mango.
Gnocchi w sosie z gorgonzoli
Małe kluseczki podane w towarzystwie pysznego kremowego sosu na bazie śmietany i sera gorgonzola oczarują podniebienie.
Gnocchi w sosie pomidorowym — przepis
Gnocchi z sosem na bazie pomidorów to danie, które ochoczo serwowane jest na całej długości półwyspu Apenińskiego, a w każdym regionie w nieco inny sposób. Historia kluseczek z ziemniaków zatopionych w sosie sięga wielu wieków wstecz, ale wersja z dodatkiem pomidorów stała się popularna dopiero w XIX wieku za sprawą upowszechnienia się uprawy pomidorów we Włoszech.
Sos do gnocchi w każdym regionie, a nawet domu smakuje inaczej. W Rzymie spotkasz gnocchi w sosie pomidorowym „alla romana”, które przygotowuje się z ciasta na bazie semoliny (bez ziemniaków), a potem zapieka w sosie. Na Sycylii zjesz pyszne „gnocchi alla siciliana”, które zawiera w składzie nie tylko pomidory, ale również pesto i bakłażana. Wybierasz się do Lombardii? Tam królują mocno ziemniaczane „gnocchi di patate” podawane z sosem pomidorowym lub masłem i szałwią.
Włosi kochają wysokiej jakości składniki oraz prostotę. Wyśmienity smak tych dań bierze się ze świeżych, regionalnych składników i serca, jakie wkładają w gotowanie. Chcesz poznać tajniki przyrządzania pysznego, minimalistycznego sosu na bazie pomidorów? Poniżej zdradzimy Ci kilka porad na to, jak ulepszyć swój przepis na gnocchi z sosem na bazie pomidorów!
Jak zrobić sos pomidorowy do gnocchi?
Jak zrobić pyszne gnocchi z sosem pomidorowym? Kluczem do idealnego gnocchi z pomidorami są dobre kluski na bazie drobno zmielonej mąki typu „00” przeznaczonej do past, pizzy i ravioli oraz soczyste pomidory. Niezależnie od tego, czy przyrządzasz swoje gnocchi pomidorowe z passaty, pulpy czy świeżych pomidorów, powinieneś wybierać te wysokiej jakości np. nasze rodzime pomidory malinowe lub włoskie San Marzano zamknięte w puszce.
Poza dobrymi składnikam, ważna jest także cierpliwość. Żeby przyrządzić aromatyczny i skoncentrowany sos pomidorowy do gnocchi potrzeba czasu. Pomidory mają w sobie sporo wody, dlatego potrzebują długiego, wolnego gotowania, aby pozbyć się nadmiaru wody i nie stracić przy tym smaku.
Do przyrządzenia gnocchi należy zebrać składniki na ciasto, uformować je, ugotować, a potem wrzucić w gotujący się sos pomidorowy przyprawiony świeżymi ziołami. Tego dania nie da się zepsuć, można je za to wzbogacić o ser lub smażoną cukinię z bakłażanem. Gnocchi z sosem pomidorowym i mozzarellą to pozycja, która z pewnością zasmakuje wszystkim domownikom, nawet tym najmłodszym.
Co zrobić na obiad z gnocchi?
Poszukujesz inspiracji na to, co dodać do gnocchi? Kluseczki zatopione w aromatycznym sosie pomidorowym doskonale komponują się z wieloma składnikami takimi jak brokuły, bakłażan, papryka, ricotta, mascarpone czy parmezan. Sos można wzbogacić także o mięso, np. mielone w stylu bolońskim lub smażonego kurczaka w ziołach. Zaufaj nam, gnocchi z kurczakiem w sosie pomidorowym ze świeżymi ziołami to pozycja warta grzechu!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Wigilijny barszcz czerwony z uszkami – przepis
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Piernik staropolski
- Ryba po japońsku
- Kapusta z grzybami i selerem miodowym
- Golonka pieczona po bawarsku
- Świąteczne pierniczki
- Sernik krakowski
- Śledzie po kaszubsku
- Ciasto marchewkowe
- Ciasto Malinowa Chmurka – przepis bez pieczenia
- Zupa grzybowa z makaronem
- Sałatka gyros
- Pierogi pieczone z kapustą i grzybami
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)