Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
PRZYGOTUJ:
- mały garnek
- rondel
- miskę
- drewnianą łyżkę do mieszania
- ostry, duży nóż
- deskę do krojenia
- mały rondelek
- blender kielichowy
- widelec
- łyżkę cedzakową
- wagę kuchenną
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
GNOCCHI:
KROK 1: PRZYGOTOWUJEMY DYNIĘ I ZIEMNIAKI
Dynię przekrój na ćwiartki i obierz ze skóry. Warzywo pokrój na drobną kostkę i zważ — jeśli dyni jest więcej niż 300 g, odłóż nadmiar na bok. Możesz schować go do lodówki i zużyć do innego dania albo zamrozić. Ziemniaki także obierz i pokrój w drobną kostkę.
KROK 2: GOTUJEMY DYNIĘ I ZIEMNIAKI
Do garnka wlej wodę (ok. 500 ml), posól ją (ok. 2 g) i wrzuć dynię. Gotuj ją przez ok. 6-7 minut, a następnie dodaj ziemniaki. Gotuj warzywa, aż staną się miękkie, a następnie odcedź je i wystudź.
KROK 3: BLENDUJEMY MASĘ
Do kielicha blendera wrzuć wystudzone warzywa i zblenduj na gładką masę.
KROK 4: WYRABIAMY CIASTO
W dużej misce wymieszaj masę warzywną z jajkiem i solą. Wymieszaj. Stopniowo dodawaj do masy mąkę i wyrabiaj ciasto rękoma. Ciasto po chwili powinno stać się elastyczne, ale nie lepkie.
KROK 5: FORMUJEMY KLUSECZKI
Podsyp blat odrobiną mąki, a następnie podziel ciasto na mniejsze kawałki. Z tych kawałków uformuj wałki o grubości ok. 2,5-3 cm. Pokrój je na mniejsze kawałki, a następnie na każdym z nich zrób widelcem delikatne, ozdobne wgłębienia.
KROK 6: GOTUJEMY GNOCCHI
Do garnka wlej wodę i ustaw na kuchence. Gdy woda zacznie wrzeć, posól ją i zacznij powoli wrzucać kluseczki. Gotuj przez 3-4 minuty (aż wypłyną na wierzch). Odlej 60 ml wody z garnka, a resztę wylej i przecedź kluseczki. Możesz przejść do przygotowywania sosu.
SOS:
KROK 1: PODGRZEWAMY BULION
W małym garnuszku podgrzej bulion.
KROK 2: PRZYGOTOWUJEMY BAZĘ
W rondlu rozpuść masło na średnim ogniu, poczekaj, aż zacznie się pienić. Zacznij dodawać bulion do masła, powoli, cały czas mieszając.
KROK 3: PRZYPRAWIAMY
Sos przypraw solą i pieprzem, a następnie dodaj do niego jeszcze wodę z gotowania gnocchi, która dodatkowo go zagęści. Wymieszaj i gotuj przez 4-5 minut na małym ogniu.
KROK 4: WYKAŃCZAMY DANIE
Do gotowego sosu dodaj gnocchi, zamieszaj i podduszaj je przez kilka minut. Gdy kluseczki całe pokryją się sosem, możesz przełożyć je na talerze.
KROK 5: SERWUJEMY GNOCCHI Z SOSEM SEROWYM
Wyłóż kluseczki na talerze i posyp startym parmezanem. Danie jest gotowe do podawania!
Zobacz podobne
przepisy
Gnocchi w sosie pomidorowym
Gnocchi w sosie pomidorowym to istna poezja smaku i klasyczne, włoskie połączenie, które w każdym z regionów przygotowuje się inaczej. Słodko-kwaśne pomidory doskonale komponują się z delikatnymi, ziemniaczanymi kopytkami. Całość zwieńczona świeżą bazylią i nic więcej już nie potrzeba. Poznaj przepis na to minimalistyczne danie!
Gnocchi z kurczakiem
Gnocchi z kurczakiem to niecodziennie połączenie, które zachwyca swoim smakiem i aromatem. Soczyste mięso z kurczaka i sprężyste kluseczki zatopione w aromatycznym sosie idealnie sprawdzą się na lunch, obiad, a nawet kolację. Otwórz się na nowe smaki i przygotuj wraz z nami gnocchi z kurczakiem i sosem pomidorowym!
Gnocchi z grzybami i brukselką
Pyszne kluseczki podane z zaskakującą kompozycją pieczarek, brukselki i przypraw oraz delikatnych kawałków mango.
Gnocchi w sosie z gorgonzoli
Małe kluseczki podane w towarzystwie pysznego kremowego sosu na bazie śmietany i sera gorgonzola oczarują podniebienie.
Dyniowe gnocchi — przepis Kuchni Lidla
Gnocchi dyniowe (wymawiamy nie „gnoczi”, „gnocci”, a „niokki”) to danie, które swoją historią sięga jeszcze czasów antycznych. Pierwsze kluseczki powstawały głównie z ziemniaków, gdyż były to ogólnodostępne i tanie warzywa. Aż do czasu, kiedy w XV wieku odkrywcy przywieźli z Ameryki dynie, którą zaczęto obsadzać pola i ogrody. Wraz ze wzrostem popularności tej pysznej, pomarańczowej bulwy, zaczęto używać jej także do przyrządzania klusek i makaronów.
Jak zrobić wyborne dyniowe gnocchi? Sekret udanych kluseczek tkwi w dojrzałej dyni, wysokiej jakości jajkach oraz dobrej mące. Przygotowanie gnocchi z dyni jest niezwykle proste i przyjemne, jednakże wymaga odrobiny cierpliwości. Jeśli chcesz poznać tajniki przyrządzania tego apetycznego dania, koniecznie sprawdź dalszą część tekstu.
Jak zrobić gnocchi z dyni?
Przygotowanie gnocchi z dynią jest niezwykle proste. W przepisie na kluseczki znajdziesz dojrzałą dynię, jajka, sól i mąkę typu „00”, nazywanej przez Włochów „farina”. To właśnie ten rodzaj drobno zmielonej mąki używanej także do przyrządzania past i ravioli najlepiej łączy się z pozostałymi składnikami, tworząc jędrne i sprężyste ciasto. Rzecz jasna możesz użyć do zrobienia kluseczek innej mąki, ale nie będą one przypominać tych włoskich, oryginalnych gnocchi, a bardziej nasze polskie kopytka.
Jak robi się gnocchi? Należy zacząć od ugotowania warzyw (można je także upiec w celu pogłębienia smaku) na miękko i zblendowania ich na gładką masę. Włosi zwykle przeciskają warzywa przez sito, jednakże zajmuje to sporo czasu. Jeśli chcesz go nieco zaoszczędzić, wersja blendowana jest jak najbardziej poprawna. Ważne jest to, aby uzyskać gładką masę bez grudek. Gotowe purée łączy się z jajkiem i mąką, a potem wyrabia na gładkie ciasto. Ciasto formuje się i gotuje w osolonej wodzie, aż kluseczki nie wypłyną. Nie może być prościej!
Dyniowe gnocchi, czyli kopytka z dynią i ziemniakami
Włoskie gnocchi do złudzenia przypominają nasze rodzime dyniowe kopytka, z jedną małą różnicą — są bardziej jędrne i sprężyste. Niezależnie od tego, z jakiej mąki powstaną kopytka z dynią i ziemniakami, są one doskonałym pomysłem na obiad, kolację oraz lunch. Istotne w ich przygotowaniu są dobrze dobrane składniki oraz odpowiednie proporcje pomiędzy ziemniakami a dynią. Ziemniaki mają w sobie dużo skrobi, która doskonale spaja składniki, tworząc elastyczne ciasto. Rzecz jasna można przygotować kopytka z samą dynią, ale będzie to wymagało użycia większej ilości mąki, jajek oraz odrobiny sypkiej skrobi ziemniaczanej.
Warto, żebyś wiedział, że nie istnieje jeden oryginalny przepis na kopytka dyniowe — w każdym włoskim (i nie tylko) domu przyrządza się je inaczej. Większość włoskich gospodyń dodaje składniki na oko, a po wyrobieniu wyczuwa ciasto palcami. Jeśli jest odpowiednio jędrne, gotuje gnocchi, jeśli nie, może je jeszcze uratować, dodając jajko lub mąkę. Trzeba to zrobić dość szybko, ponieważ dłuższe wyrabianie ciasta na kopytka z dyni i ziemniaków prowadzi do tego, że stanie się gumowe.
Na co jeszcze zwrócić uwagę robiąc kopytka z dyni z naszego przepisu? Na czas gotowania! Kopytka z dynią i ziemniakami nie powinny zbyt długo się gotować. Optymalny czas gotowania jest zależny od wielu czynników, dlatego najlepiej jest sprawdzać co jakiś czas stopień ugotowania. Wypływające kopytko wyciągnij i sprawdź — powinno być miękkie z zewnątrz, ale lekko nieugotowane w środku (al dente). Zbyt miękkie kluseczki zaczną się rozpadać podczas podduszania ich w sosie.
Najlepsza dynia do włoskich gnocchi i polskich kopytek
Kopytka dyniowe — z jakiej dyni najlepiej je przyrządzać? Do przygotowania tych pysznych kluseczek najlepiej sprawdzają się dwa gatunki dyni — hokkaido i piżmowa. Kopytka z dyni przyrządzane z tych dwóch rodzajów będą lekko słodkie i intensywnie pomarańczowe. Kopytka z dyni piżmowej można przygotować z upieczonej wcześniej dyni — pieczenie wydobędzie z kluseczek orzechowy smak i aromat. Kluseczki z dyni w wersji polskiej i włoskiej można też zrobić z innych rodzajów dyni, ale nie będą one tak smaczne.
Z czym podawać dyniowe gnocchi?
Zastanawiasz się, z czym podawać gnocchi dyniowe? Kluseczki możesz podawać z różnymi sosami na bazie masła, śmietany i serów, ale równie genialnie gnocchi smakują z sosem dyniowym. Gnocchi w sosie dyniowym można wzbogacić o dodatkowe składniki np. pieczoną paprykę, bakłażana i cukinię, by nadać daniu nieco głębi.
Z czym podawać kopytka z dyni bez ziemniaków? Jeśli zdecydowałeś się na serwowanie kopytek bez ziemniaków, możesz serwować je z dokładnie takimi samymi sosami co wersję klasyczną. Kopytka dyniowe bez ziemniaków i z ziemniakami smakują równie pysznie z dodatkiem sosu na bazie grzybów leśnych oraz w wersji z sosem pomidorowym. Przetestuj różne połączenia i znajdź to, które smakuje Ci najbardziej!
Zobacz wszystkie
przepisy
- Grillowany łosoś z miodem, musztardą i imbirem
- Pajęczynka (ciasto dyniowo-marchewkowe)
- "Hiszpańskie gołąbki" z chorizo w pomidorach z karczochami
- Sylwestrowe przekąski
- Ciasto drożdżowe - przepis podstawowy
- Królik z musztardą pieczony w rękawie
- Babeczki dyniowe
- Placuszki ziemniaczane
- Gnocchi z buraków z pesto z orzechów włoskich
- Gnocchi z burakiem
- Risotto z szynką i grzybami
- Pizza na spodzie z kalafiora
- Hiszpańska pizza
- Tapas – kanapki w stylu hiszpańskim na 3 sposoby
- Gnocchi z kurczakiem
- Pieczony bigos z kurczakiem
- Sos koperkowy
- Grillowany ananas z jogurtem mojito
- Chipsy z tortilli z sosem serowym
- Ryba pod kruszonką na parze
- Pinsa z szynką prosciutto cotto i burattą
- Marcepanowe kartofelki
- Uniwersalna marynata do mięs i warzyw
- Wędzone piersi gęsi z placuszkami rosti i kapustą z granatem
- Prosty ramen Jokera z boczkiem, marynowanym imbirem i jajkiem
- Dolmades z mięsem mielonym i oliwkami
- Najlepsza sałatka z tortellini
- EKSPRESOWY BIGOS
- Ciasteczka orkiszowo-owsiane z żurawinami
- Szaszłyki kofta z mięsa mielonego z chlebkiem pita i ajwarem
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)