Oregano - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Grillowane souvlaki z karkówki
Wyjątkowe szaszłyki z karkówki inspirowane kuchnią słonecznej Grecji, czyli souvlaki. Skuś się na to pyszne danie z grilla i podaj je z orzeźwiającym sosem jogurtowym.
Sałatka fattoush z kulkami sera labneh
Przepis Kingi na delikatną i lekką sałatkę fattoush z kulkami labneh zaskoczy Cię doskonałym połączeniem smaków i prostotą wykonania. Sprawdza się idealnie, zwłaszcza w gorące dni.
Makaron z kurczakiem w sosie pomidorowym
Makaron z kurczakiem w sosie pomidorowym to danie inspirowane włoskim bogactwem smaków i aromatów. Ta niezwykle pyszna kompozycja makaronu, soczystego kurczaka i aromatycznych pomidorów to gratka dla wszystkich fanów śródziemnomorskiego stylu gotowania. Jak przyrządzić pyszny makaron z kurczakiem w pomidorach? Poznaj nasze triki!
Kurczak w sosie pomidorowym
Soczysty kurczak zatopiony w aromatycznym sosie pomidorowym to niezwykłe danie, które zachwyca nawet najbardziej wymagające kubki smakowe. Ta jednocześnie minimalistyczna potrawa reprezentująca włoski styl gotowania jest niezwykle prosta w przygotowaniu, dlatego świetnie spisze się w roli szybkiego obiadu. Poznaj nasz sposób na kurczaka w sosie pomidorowym!
Kurczak po toskańsku
Kurczak po toskańsku to odzwierciedlające smak i historię samego regionu Toskanii. Oryginalny przepis jest dość minimalistyczny, dlatego doczekał się wielu smacznych modyfikacji. Przygotowaliśmy dla Was przepis na aromatyczny, kremowy sos na bazie śmietany, sera oraz ziół z dodatkiem pomidorów, szpinaku oraz soczystego kurczaka. Przygotuj to danie wraz z nami!
Tagliatelle z kurczakiem
Tagliatelle to rodzaj włoskiego makaronu, który doskonale komponuje się z różnorodnymi treściwymi sosami. Jednym z takich połączeń jest sos na bazie śmietany i sera z delikatnym, ziołowym kurczakiem. Poznaj nasz przepis na znakomite tagliatelle z kurczakiem, które skradnie serca wszystkich domowników.
Calzone
Calzone to jedno z włoskich, klasycznych dań, które zyskało międzynarodową sławę. Tę pyszną alternatywę dla klasycznej pizzy przepełnioną aromatycznym nadzieniem można z łatwością przygotować w zaciszu własnej kuchni. Odkryj z nami historię tego wyjątkowego dania!
Pulpety w sosie pomidorowym
Pulpeciki w sosie pomidorowym na bazie mięsa wieprzowego to danie, które kojarzy się z domowymi daniami, jakimi karmiły nas babcie. Te pyszne, mięsne kulki z aromatycznym sosem pomidorowym potrafią zachwycić swoim smakiem i delikatną strukturą. W jaki sposób przygotować pyszne pulpety skąpane w sosie pomidorowym? Poznaj praktyczne triki, które uczynią Twoje pulpeciki jeszcze pyszniejszymi!
Gnocchi w sosie pomidorowym
Gnocchi w sosie pomidorowym to istna poezja smaku i klasyczne, włoskie połączenie, które w każdym z regionów przygotowuje się inaczej. Słodko-kwaśne pomidory doskonale komponują się z delikatnymi, ziemniaczanymi kopytkami. Całość zwieńczona świeżą bazylią i nic więcej już nie potrzeba. Poznaj przepis na to minimalistyczne danie!
Gnocchi z kurczakiem
Gnocchi z kurczakiem to niecodziennie połączenie, które zachwyca swoim smakiem i aromatem. Soczyste mięso z kurczaka i sprężyste kluseczki zatopione w aromatycznym sosie idealnie sprawdzą się na lunch, obiad, a nawet kolację. Otwórz się na nowe smaki i przygotuj wraz z nami gnocchi z kurczakiem i sosem pomidorowym!
Risotto z kurczakiem
Risotto z kurczakiem zawdzięcza swoje pochodzenie kuchni Półwyspu Apenińskiego. To właśnie tam powstało połączenie kremowego ryżu, soczystego kurczaka, wytrawnego wina, masła oraz sera z dodatkiem aromatycznych przypraw. Jak przyrządzić pyszne risotto z kurczakiem, którego nie powstydziłby się włoski szef kuchni? Poznaj nasz przepis!
Przepis na sos pomidorowy do gołąbków
Gołąbki to tradycyjne polskie danie, które jada się z dodatkiem różnorodnych sosów na bazie grzybów, śmietany, pomidorów, a nawet wina. Chociaż wszystkie wymienione połączenia smakują wyśmienicie, to jest jeden sos, który zasługuje na szczególną uwagę – sos pomidorowy. Jak zrobić aromatyczny sos pomidorowy do gołąbków? Z przyjemnością zdradzimy Ci przepis!
Co to jest oregano?
Oregano to roślina wieloletnia z rodziny jasnotowatych, wywodząca się z Eurazji oraz z regionu Morza Śródziemnego. Rośnie również w Polsce, ale w naszym kraju występuje pod nazwą lebiodki pospolitej, która uznawana jest za jedną z blisko 40 odmian oregano na świecie. Jej liście, w postaci świeżej lub suszonej, są wykorzystywane jako przyprawa. Dawniej oregano ceniono głównie za jego liczne właściwości prozdrowotne.
Jak wygląda oregano?
Oregano to zioło osiągające wysokość ok. 80 cm. Można je poznać po długiej i sztywnej łodydze, gęsto porośniętej owalnymi liśćmi, które mają gładki lub lekko ząbkowany brzeg. Oregano zakwita w lipcu i wydaje ostatnie kwiaty, przybierające różowy i fioletowy odcień, we wrześniu. Szczególną cechą rozpoznawczą tej rośliny jest unoszący się w jej pobliżu aromatyczny zapach.
Jaki smak ma oregano?
Oregano, zwane również dzikim majerankiem, charakteryzuje się intensywnym smakiem, który nadają mu głównie liście. To właśnie w tej części rośliny zlokalizowane są gruczoły zapachowe wydzielające olejki eteryczne. Dzięki nim oregano posiada delikatnie gorzki i korzenny aromat, pozostając jednocześnie orzeźwiające. Mimo porównań do majeranku oregano nie jest jednak aż tak ostre i wyraźne w smaku. W jego woni wyczuwalna jest jedynie niewielka gorycz. Tylko niektóre odmiany tej rośliny, w szczególności te rosnące w ciepłym klimacie, potrafią zaskoczyć ostrym posmakiem.
Na co jest dobre oregano?
Oregano oprócz niekwestionowanych walorów smakowych posiada także inne cenne właściwości. Już w starożytności stosowano oregano na bóle zębów, a nawet jako antidotum na ugryzienia jadowitych zwierząt. Dziś to popularne w kuchni zioło bywa wykorzystywane w medycynie naturalnej jako środek uspokajający oraz zapobiegający odleżynom i świądowi skóry. Co ciekawe, równie chętnie po oregano sięga się w kosmetyce, a to ze względu na jego zdolność opóźniania starzenia się skóry. Wielu ucieszy również fakt, że olejek z tego zioła jest często stosowany w diecie odchudzającej.
Na co pomaga oregano?
Oregano pomaga jednak przede wszystkim zwalczyć niestrawność i wzdęcia, działając dobroczynnie na układ trawienny i wspomagając przyswajanie pokarmów. Jako bogate źródło przeciwutleniaczy chroni organizm przed nowotworami, wzmacniając jednocześnie jego odporność. A wszystko to za sprawą związku zwanego karwakrolem, który stanowi naturalną broń w walce z wirusami i bakteriami. Z kolei dzięki zawartości tymolu oregano jest skuteczne w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak kaszel czy katar.
Do czego dodawać oregano?
Oregano najlepiej komponuje się z potrawami kuchni włoskiej. Warto zatem dodawać tę przyprawę do pizzy czy do lasagne, ale również do wszelkiego rodzaju zapiekanek. Z powodzeniem odnajdzie się także w roli dodatku do sosów serwowanych z makaronami, szczególnie tych powstających na bazie pomidorów, a zatem w szczególności spaghetti bolognese. Ciekawą propozycją jest również doprawianie oregano wszelkiego rodzaju warzyw, np. duszonych w wersji greckiej z serem feta lub grillowanych na kanapce.
Wszechstronność oregano sprawia, że zioło to znalazło zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie. Grunt to umiejętnie się nim posługiwać, wykorzystując jego największe atuty, którymi są z pewnością nieprzeciętny aromat i dobroczynny wpływ na zdrowie.