Oregano - przepisy i pomysły:

Typ dania

Zastosuj

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 4 5 6 7 »
<p>Oregano, jedno z popularniejszych zi&oacute;ł, roztacza wok&oacute;ł siebie nie tylko aromatyczną, ale także tajemniczą aurę. Dziś stosowane gł&oacute;wnie w kuchni jako przyprawa oraz wspomagająco w medycynie naturalnej, dawniej służyło nieco bardziej kontrowersyjnym celom. Ot&oacute;ż w średniowiecznym światopoglądzie oregano miało chronić nie tyle przed chorobami, co przede wszystkim przed złymi czarami. I choć jego urokowi nadal trudno jest się oprzeć, to jednak szybciej ulegniemy mu w kuchni aniżeli w magii.</p>

Co to jest oregano?

Oregano to roślina wieloletnia z rodziny jasnotowatych, wywodząca się z Eurazji oraz z regionu Morza Śródziemnego. Rośnie również w Polsce, ale w naszym kraju występuje pod nazwą lebiodki pospolitej, która uznawana jest za jedną z blisko 40 odmian oregano na świecie. Jej liście, w postaci świeżej lub suszonej, są wykorzystywane jako przyprawa. Dawniej oregano ceniono głównie za jego liczne właściwości prozdrowotne.

Jak wygląda oregano?

Oregano to zioło osiągające wysokość ok. 80 cm. Można je poznać po długiej i sztywnej łodydze, gęsto porośniętej owalnymi liśćmi, które mają gładki lub lekko ząbkowany brzeg. Oregano zakwita w lipcu i wydaje ostatnie kwiaty, przybierające różowy i fioletowy odcień, we wrześniu. Szczególną cechą rozpoznawczą tej rośliny jest unoszący się w jej pobliżu aromatyczny zapach.

Jaki smak ma oregano?

Oregano, zwane również dzikim majerankiem, charakteryzuje się intensywnym smakiem, który nadają mu głównie liście. To właśnie w tej części rośliny zlokalizowane są gruczoły zapachowe wydzielające olejki eteryczne. Dzięki nim oregano posiada delikatnie gorzki i korzenny aromat, pozostając jednocześnie orzeźwiające. Mimo porównań do majeranku oregano nie jest jednak aż tak ostre i wyraźne w smaku. W jego woni wyczuwalna jest jedynie niewielka gorycz. Tylko niektóre odmiany tej rośliny, w szczególności te rosnące w ciepłym klimacie, potrafią zaskoczyć ostrym posmakiem.

Na co jest dobre oregano?

Oregano oprócz niekwestionowanych walorów smakowych posiada także inne cenne właściwości. Już w starożytności stosowano oregano na bóle zębów, a nawet jako antidotum na ugryzienia jadowitych zwierząt. Dziś to popularne w kuchni zioło bywa wykorzystywane w medycynie naturalnej jako środek uspokajający oraz zapobiegający odleżynom i świądowi skóry. Co ciekawe, równie chętnie po oregano sięga się w kosmetyce, a to ze względu na jego zdolność opóźniania starzenia się skóry. Wielu ucieszy również fakt, że olejek z tego zioła jest często stosowany w diecie odchudzającej.

Na co pomaga oregano?

Oregano pomaga jednak przede wszystkim zwalczyć niestrawność i wzdęcia, działając dobroczynnie na układ trawienny i wspomagając przyswajanie pokarmów. Jako bogate źródło przeciwutleniaczy chroni organizm przed nowotworami, wzmacniając jednocześnie jego odporność. A wszystko to za sprawą związku zwanego karwakrolem, który stanowi naturalną broń w walce z wirusami i bakteriami. Z kolei dzięki zawartości tymolu oregano jest skuteczne w leczeniu chorób układu oddechowego, takich jak kaszel czy katar.

Do czego dodawać oregano?

Oregano najlepiej komponuje się z potrawami kuchni włoskiej. Warto zatem dodawać tę przyprawę do pizzy czy do lasagne, ale również do wszelkiego rodzaju zapiekanek. Z powodzeniem odnajdzie się także w roli dodatku do sosów serwowanych z makaronami, szczególnie tych powstających na bazie pomidorów, a zatem w szczególności spaghetti bolognese. Ciekawą propozycją jest również doprawianie oregano wszelkiego rodzaju warzyw, np. duszonych w wersji greckiej z serem feta lub grillowanych na kanapce.

Wszechstronność oregano sprawia, że zioło to znalazło zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w medycynie. Grunt to umiejętnie się nim posługiwać, wykorzystując jego największe atuty, którymi są z pewnością nieprzeciętny aromat i dobroczynny wpływ na zdrowie.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!