Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
RODZAJE NOŻY I ICH ZASTOSOWANIE – JAKI NÓŻ DO CZEGO SŁUŻY
Kupno odpowiednich noży, które dobrze sprawdzą się w kuchni, może być wyzwaniem nawet dla osób mających doświadczenie w gotowaniu. Jakie noże są absolutnie niezbędne i do czego dokładnie służą? Czy konkretny rodzaj noża ma tylko jedno zastosowanie? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w tym artykule, podpierając się wiedzą Karola Okrasy.
Każda osoba, która kiedykolwiek przygotowywała coś w kuchni, doskonale wie, że kiedy naprawdę trzeba coś pokroić, z mniejszym lub większym wysiłkiem da się to zrobić prawie każdym nożem. Gotowanie to jednak nie tylko mieszanie składników, ale też prawdziwa sztuka. Właśnie dlatego warto poznać trzy podstawowe rodzaje noży i ich zastosowania, a następnie wybrać takie akcesoria, które dzięki użyciu stali damasceńskiej są wyjątkowo wytrzymałe i trwałe, jak noże Ernesto.
MAŁY NÓŻ – NARZĘDZIE DO ZADAŃ PRECYZYJNYCH
Znalezienie zastosowania dla małego noża z krótkim ostrzem może być większym wyzwaniem, niż się wydaje. Jest to nóż lekki i dzięki swojemu rozmiarowi dość łatwy w użytkowaniu, jednak jego wykorzystanie nie jest wcale oczywiste. W związku z tym warto zainteresować się tym, do czego taki nóż służy szefom kuchni. Zazwyczaj wykorzystuje się go do:
- oczyszczania warzyw, np. młodej marchwi, przed podaniem w całości;
- nacinania warzyw bez uszkadzania skórki;
- wycinania kształtów z warzyw i owoców;
- krojenia mniejszych warzyw i owoców.
ŚREDNI NÓŻ – POMOCNIK W KUCHNI
Jest to nóż o średniej wielkości, z lekko przedłużonym ostrzem, który stanie się niezastąpionym narzędziem do wykonywania precyzyjnych zadań w każdej kuchni. Karol poleca wykorzystywać go do:
- filetowania małych ryb;
- filetowania cytrusów;
- pozbawiania warzyw i owoców gniazd nasiennych;
- krojenia warzyw i owoców na kawałki;
- krojenia wędlin i mięsa.
NÓŻ SZEFA KUCHNI – WYPROFILOWANE OSTRZE NIE TYLKO DLA PROFESJONALISTÓW
Nóż, który zazwyczaj robi największe wrażenie. Jego długie ostrze, specjalnie wyprofilowane do szybkiego i umiejętnego krojenia, siekania i szatkowania, stanowi wszechstronne wsparcie w niejednej kuchni. Dodatkowo dzięki stosunkowo dużej wadze wygodnie leży w dłoni, co umożliwia wysoką precyzję. Świetnie sprawdzi się do:
- przekrawania i krojenia dużych warzyw i owoców;
- siekania;
- rozgniatania np. czosnku;
- krojenia metodą julienne;
- szatkowania np. cebuli.
NOŻE Z JAKIEGO MATERIAŁU WYBRAĆ, KOMPLETUJĄC ZESTAW DO SWOJEJ KUCHNI?
Wnioskując z opisu możliwości powyższych noży, wiadomo już, że zaledwie trzy rodzaje ostrzy pozwalają swobodnie pracować z dowolnymi składnikami. Pozostaje jednak pytanie, jak rozstrzygnąć, czy materiały, z których wykonane są dane noże, są wytrzymałe i trwałe. Jakie zatem wyróżniamy noże pod względem materiałów?
- Noże ze stali nierdzewnej – jak nazwa wskazuje, wykonane są z metalu, który nie rdzewieje. Pozostaje także ostry przez długi czas, natomiast to noże ze stali damasceńskiej charakteryzują się wyjątkową ostrością. Właśnie z tego materiału wykonane są noże marki Ernesto, których używa Karol.
- Noże ceramiczne – są wykonane z tlenku cyrkonu lub węglika cyrkonu. Uważane za dużo twardsze od stalowych, są jednocześnie bardzo lekkie i dość kruche. W związku z tym, chociaż długo pozostają ostre i można nimi przekroić niemal wszystko, są bardziej podatne na uszkodzenia.
- Noże pokryte teflonem – najczęściej są wykonane ze stali pokrytej warstwą teflonu. Dzięki wykorzystaniu tego materiału nic nie przywiera do nich podczas krojenia, co przydaje się podczas krojenia serów lub daktyli.
Trwa ładowanie komentarzy