Szałwia

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


„Salvare” – z łacińskiego, oznacza ῾uzdrawiać᾿, a „salvus” – ῾zdrowie᾿. Nie bez powodu szałwia swoją nazwę zawdzięcza właśnie tym dwóm słowom. Znana była już w starożytnej Grecji i Rzymie, gdzie uchodziła za lek na wszelkie cierpienia. Oprócz właściwości leczniczych przypisywano jej także działanie magiczne oraz afrodyzjakalne. Wierzono, że człowiek, który hoduje szałwię w swoim ogrodzie, nie może się zestarzeć, a odnalezione z tamtych czasów zapisy pełne są rozgoryczonych pytań, dlaczego szałwia z ogrodu nie podziałała zgodnie z jej zadaniem i człowiek, który ją hodował, zmarł.

Jak wygląda?

Szałwia to krzewinka, o silnie rozgałęzionych pędach. Jest bardzo ulistniona, a jej liście są owalnie wydłużone, o równych brzegach, z charakterystyczną, dobrze widoczną siatką nerwów. Kwiaty szałwii mają kolor jasnoróżowy lub fioletowo-niebieski.

Jakie ma właściwości?

Szałwia skutecznie łagodzi ból gardła oraz kaszel. Doskonale leczy także stany zapalne jam śluzowych i świetnie nadaje się do dezynfekcji jamy ustnej. Działa antybakteryjnie, dlatego okłady z szałwii rekomendowane są osobom, które mają problemy z wypryskami lub trudno gojącymi się ranami.

Dzięki olejkom eterycznym zawartym w szałwii zwiększa się wydzielanie soków trawiennych, co sprawia, że szałwia działa kojąco w przypadku nieżytu żołądka lub stanów zapalnych przewodu pokarmowego. Napary z szałwii łagodzą także wzdęcia i biegunki.

Intensywny zapach szałwii działa orzeźwiająco, a także pobudzająco – usprawnia funkcje umysłowe, poprawia pamięć i koncentrację, a także koi nerwy. Dawniej listek szałwii wkładano do książeczek do nabożeństwa, by nie usnąć podczas… nudnego kazania.

Jak stosować?

Świeżych lub suszonych liści szałwii należy używać w kuchni z umiarem, ponieważ mają bardzo intensywny aromat oraz charakterystyczny gorzkawy smak. Stanowią jednak doskonały dodatek do tłustych mięs (głównie dziczyzny, cielęciny i wieprzowiny), pasztetów oraz zup.

Leczniczo szałwię stosować można także w formie naparów lub okładów.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!