W czym podajemy piwo?

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Odwiedzając puby lub małe browary, możemy zaobserwować szereg różnych typów szklanek, a nawet kieliszków, w których podaje się niektóre gatunki piwa. Kształt szklanki niejednokrotnie pozwala na wydobycie najlepszych cech złocistego trunku. Dowiedz się, jakie szklanki do piwa wyróżnia się, jakie mają kształty, nazwy i jakie piwo powinno się w nich podawać!

Kufel

To chyba najpopularniejsze naczynie, w którym podawane jest piwo. Szklany kufel z uchwytem po jednej stronie wyróżnia masywność i dosyć duży ciężar. Kufle mają zróżnicowane kształty oraz pojemność. W kuflach najlepiej smakują piwa mocne, jak i ciemne o wyrazistym aromacie.

Sugerowane zastosowanie: baltic porter, bock (koźlak), brown porter, dark lager, dry stout, english pale ale, irish red ale, light lager, märzen/oktoberfest, oatmeal stout, robust porter, scottish ale, strong lager.

Pokal

Pokalem często nazywamy każdą szklankę przeznaczoną do serwowania piwa. Tymczasem pokal ma swój ściśle określony kształt. Podłużny, wysoki kielich umiejscowiony jest na nóżce. Wykonany z cienkiego szkła, wygląda elegancko. Pokale idealnie prezentują barwę trunku.

Sugerowane zastosowanie: american pilsner, czech pilsner, dark lager, doppelbock, german pilsener.

Pilsner glass

Pilsner glass, zwana inaczej pilsner flute, to szklanka o wysokim, wąskim kształcie. Nie ma nóżki, jak ma to miejsce w przypadku pokala.

Sugerowane zastosowanie: american pilsner, czech pilsner, german pilsener, light lager, vienna lager.

Weizen

Weizen po niemiecku to nic innego jak pszenica. Zatem w szklankach typu weizen podaje się piwa pszeniczne. Szklanka, dosyć wąska u podstawy, rozszerza się ku górze. Wysokie i smukłe naczynie pozwala na prezentację barwy piwa, rozszerzenie zaś uwydatnia gęstą kremową pianę.

Sugerowane zastosowanie: dunkelweizen, gose, hefeweizen, kristalweizen, weizenbock.

Tulip

Szklanka przypomina swoim kształtem kielich tulipana. Ulokowany na małej i niskiej nóżce kielich jest szeroki u podstawy, zwęża się niemal u szczytu i znów nieznacznie rozszerza. Pękaty kształt umożliwia stopniowe uwalnianie się zapachów. Ten rodzaj szkła stosuje się przede wszystkim do mocnych belgijskich piw.

Sugerowane zastosowanie: belgian pale ale, belgian strong dark ale, bière de garde, flanders oud bruin, flanders red ale, gueuze, imperial ipa, lambic owocowy, saison, scotch ale.

Snifter

Snifter przypomina swoim kształtem poprzednią szklankę. Szeroki kielich u podstawy zwężający się ku górze umiejscowiony jest na krótkiej nóżce. W tego typu szkle pija się również whisky i brandy – nie jest to przypadek. Piwa z dużą zawartością alkoholu, ciemne i mocne uwalniają sukcesywnie swoje aromaty dzięki delikatnemu ogrzaniu dłonią podstawy kielicha (podobnie, jak to ma miejsce w przypadku whisky).

Sugerowane zastosowanie: barleywine, belgian pale ale, belgian strong dark ale, gueuze, imperial IPA, lambic owocowy, old ale, quadrupel, russian imperial stout, scotch ale, tripel.

Goblet

Goblet również ma kształt kielicha, jednak wykonany jest z grubego szkła. Ścianki są nieco ścięte. W takich kielichach podawane są głównie piwa belgijskie.

Sugerowane zastosowanie: belgian IPAs, belgian strong dark ale, berliner weisse, dubbel, quadrupel, tripel.

Stange

To bardzo prosta szklanka – cylindryczna, wąska, wykonana z cienkiego szkła, o niewielkiej pojemności. Podaje się w nich jasne, delikatne, niemieckie piwa.

Sugerowane zastosowanie: altbier, gose, kölsch.

French jelly glass

Jest to typ szklanki, w której serwuje się piwa typu lambic i witbier. Wykonana z grubego szkła, nieznacznie rozszerza się ku górze.

Sugerowane zastosowanie: lager owocowy, lambic light lager, radler, smakowe piwo/napój piwny, witbier.

Szklanki pintowe

Szklanki pintowe mieszczą dokładnie pintę piwa. Ze względu na popularność tych szklanek zarówno w USA, jak i Wielkiej Brytanii i Iralndii, wyróżnia się dwie pojemności. Amerykańska pinta to 473 ml, brytyjska zaś – 568 ml. Pija się w nich różne gatunki piwa, m.in. guinnessa.

Sugerowane zastosowanie: amber ale, american pale ale, baltic porter, blonde ale, cream ale, english brown ale, english pale ale, IPA, irish red ale, porter, scottish ale, stout.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!