Zasady przygotowywania posiłków dla dzieci

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Po pierwsze – regularnie

Najważniejszą zasadą w przygotowywaniu posiłków dla dzieci jest ich regularność. Pozwala to na pełniejsze wykorzystanie składników pokarmowych oraz lepszą kontrolę apetytu.

Przerwy między posiłkami nie powinny być dłuższe niż trzy godziny. Dobrze, aby menu dziecka składało się z 4 głównych posiłków, tj. śniadania, drugiego śniadania, obiadu i kolacji oraz tzw. podwieczorku.

W miarę możliwości codziennie powinno się zapewnić dziecku tyle samo posiłków o tej samej porze dnia – uczy to systematyczności i kształtuje prawidłowe nawyki żywieniowe malucha.

Różnorodnie znaczy dobrze

Bardzo ważne jest urozmaicenie jadłospisu dziecka i to zarówno pod względem smaków, kolorów, produktów, jak i stosowanych technik kulinarnych.

Warto pamiętać, że im bardziej różnorodne menu, czyli szeroka gama produktów, tym mniejsze ryzyko pojawienia się u dziecka niedoborów witamin i składników mineralnych.

Co więcej, zbyt monotonna dieta zniechęca do spożywania posiłków i ujemnie wpływa na apetyt malucha.

Uwaga na sól, cukier i tłuszcze

Nie należy nadmiernie słodzić lub dosalać potraw przeznaczonych dla dzieci, gdyż wykształca to nieprawidłowe nawyki żywieniowe, które mogą sprzyjać otyłości i nadciśnieniu w przyszłości.

Choć tłuszcz stanowi istotny składnik diety i nie można go zupełnie wyeliminować, przygotowując posiłki dla dzieci należy zwracać szczególną uwagę na jego ilość i rodzaj. Aby nie przekroczyć jego zawartości w diecie warto:

1. czytać etykiety produktów. Szczególnie warto przyjrzeć się składnikom takich produktów jak pasztety, parówki, szynki mielone, sery topione; są to przykłady produktów bogatych w tzw. „tłuszcz ukryty”.

2. zupy zamiast śmietaną doprawić jogurtem, mlekiem lub kefirem;

3. przygotowując sosy zamiast majonezu należy sięgnąć po jogurt naturalny (np. typu greckiego). Majonez to istna bomba kaloryczna – ponad 600 kcal w 100g produktu, czyli średnio 3 łyżki stołowe majonezu to dawka ponad 60g tłuszczu; Wybierając jogurt obniżamy te wartości aż dziesięciokrotnie! 100g jogurtu naturalnego to 60kcal i 6g tłuszczu.

4. zaleca się także by maksymalnie ograniczyć w menu dziecka potrawy smażone. Obróbka termiczna tłuszczów prowadzić może do powstawania związków, które nie tylko obniżają wartość odżywczą potraw, ale również, spożywane w nadmiernych ilościach, negatywnie wpływają na zdrowie. W czasie procesu smażenia tłuszcz, którego używamy, jest wchłaniany przez smażony produkt. Najwięcej tłuszczu chłoną produkty smażone w dużej ilości tłuszczu - frytki, pączki, potrawy przygotowywane we frytownicy oraz wszystkie potrawy panierowane - zwłaszcza ryby i tak np.:

  • dorsz smażony w panierce – 273 kcal/100g produktu
  • dorsz pieczony w folii – 130 kcal/100g produktu

Zamiast niezbyt zdrowego smażenia możemy skorzystać z techniki pieczenie w folii aluminiowej lub w tzw. „rękawie”. Dużo lepsze dla zdrowia jest też gotowanie, duszenie, pieczenie na rożnie lub grillu elektrycznym.

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!