Wielkanoc kręci się wokół jaj.

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Z czym kojarzą się Wam święta wielkanocne? Większość z Was powie, że z jajkiem – i to bardzo słuszne skojarzenie, bo Wielkanoc kręci się wokół jajek… jak żaden inny okres w roku. Gdy przed świętami trafiają do domowej spiżarki, są jeszcze zupełnie zwyczajne – ot, żółtko i białko, których smak znamy tak dobrze, zamknięte w jasnoszarej, kruchej skorupce. Uwaga! Delikatnie! Ile razy zdarzyło się przecież, że skorupka przez przypadek pękła i jajko nadawało się już tylko na jajecznicę – danie, owszem, bardzo smaczne, ale w te święta z jajkiem wiążemy troszkę bardziej wyszukane plany… i nadzieje.

Skorupka jajek świątecznych musi pozostać nienaruszona. To w końcu sztaluga, na której za pomocą farbek, rysików czy wycinanek z papieru dzieci rozpościerać będą swoje kolorowe wizje, tworząc piękne wielkanocne pisanki, zgodnie z obowiązującą w danym rejonie tradycją. Zdobienie jajek zawładnie dziecięcą wyobraźnią na kilka dobrych chwil, bo to atrakcja porównywalna chyba jedynie z ubieraniem choinki i odpowiedni moment, by przynieść ze spiżarki kolejną kobiałkę. Bo mimo że nie wszystkie zakupione na święta jajka trafią do wielkanocnego koszyczka, to i tak się je poświęci… dla dobra i smaku świątecznych dań – a jest ich przecież całkiem sporo. Trafią do serników, babek, makowców, mazurków, mas, panierek i sałatek! W zależności od apetytu domowników i liczby potraw w świątecznym menu w każdym domu przez święta zjedzonych zostanie kilkanaście do kilkudziesięciu jaj.

Kilku jajkom przypadnie szczególna, wielkanocna rola. Bo gdy podczas świątecznego śniadania będziemy stukać się nimi ponad suto zastawionym stołem – przez chwilę trzymać będziemy w dłoni nasz los… Jeżeli skorupka przetrwa spotkanie nienaruszona, oznaczać to będzie powodzenie w całym przyszłym roku – aż do kolejnych świąt wielkanocnych. A wtedy znowu wszystko zacznie kręcić się wokół jaj.

 

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!