Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Ser od kuchni
Sery dzielić można według wielu kategorii, a prawdziwi znawcy potrafią odróżnić większość gatunków po samym zapachu. Najczęściej jednak sery dzieli się na:
Sery świeże
W tej kategorii znajdują się sery twarogowe, do których produkcji używane jest zazwyczaj mleko krowie lub kozie.
Sery miękkie
Sery z kremowym wnętrzem i pleśniową skórką, typu camembert. Do tej grupy należą także sery z tzw. mytą skórką, która ma charakterystyczny połysk.
Sery półtwarde
Sery te odciskane są w specjalnych formach. Dojrzewają od kilku do nawet kilkunastu miesięcy, każdy w określonej temperaturze i przy określonym stopniu wilgotności. Sery te są elastyczne, jednak ich konsystencja jest dość zbita. Wśród serów półtwardych znajdują się takie gatunki, jak chociażby gouda lub cheddar.
Sery twarde
Nazywane są zwykle serami suchymi, ponieważ ich stopień wilgotności jest niski. Wszystko to za sprawą dokładnego odciśnięcia serwatki. Ich konsystencja jest zwarta, a skórka twarda. Najpopularniejszym serem twardym jest parmezan.
Wśród serów możemy także wyróżnić pleśniowe i topione. Pierwsze produkowane są głównie z mleka krowiego. Mają one nieco pikantny smak z grzybowym posmakiem. Najbardziej znanym serem pleśniowym jest gorgonzola. Do produkcji serów topionych używa się kilku rodzajów sera, które łączy się z masłem, mlekiem lub śmietaną.
Jak wybrać ser idealny dla siebie? W Lidlu dostępnych jest wiele gatunków serów. Oto kilka z nich:
Ser tyrolski
Ser dojrzewający z mleka krowiego. Ma intensywny, ostry smak. Jego sprężysta konsystencja, lekko przypominająca parmezan, sprawia, że ma przyjemną teksturę. Z uwagi na swój mocny smak stanowi silny akcent deski serów.
Idealnie sprawdzi się na desce serów i będzie doskonałym dodatkiem do wina.
Fourme d'Ambert
Półtwardy ser z przerostem niebieskiej pleśni. Jego nazwa pochodzi od drewnianych cylindrów, w których dojrzewa. Ma kremową konsystencję i słono-pikantny smak. Jest uznawany za jeden z najdelikatniejszych serów z niebieską pleśnią.
Ser ten sprawdzi się idealnie w sałatkach, tartach, zapiekankach, sosach i oczywiście na desce serów.
Comté
Francuski klasyk sygnowany znakiem chronionej nazwy pochodzenia. Wytwarzany jest na obszarze graniczącym ze Szwajcarią. Jest kremowy, w aromacie i w smaku owocowo-orzechowy, o wyraźnie słodkiej nucie. Comté ma twardą konsystencję. Idealnie sprawdzi się jako samodzielna przekąska lub w połączeniu z oliwkami i pomidorkami.
Manchego
Hiszpański skarb dojrzewający na terenie La Manchy. Wyróżnia się kolorem – ma odcień kości słoniowej, a także lekko kwaśny i intensywny smak. Niezwykle smakowity i aromatyczny. Produkowany jest z surowego mleka. Doskonały jako dodatek do sałatek, pasuje też świetnie do zapiekanych warzyw. Znakomity w połączeniu z pieczywem, ale także jako samodzielna przekąska.
Rolada owcza
Delikatny ser pochodzący z Hiszpanii. Jest łagodniejszy w smaku niż rolada kozia. Idealnie sprawdzi się jako dodatek do zapiekanki lub tarty. Dobrze współgra także z owocami. Pasuje do karmelizowanych gruszek, fig czy żurawiny. Znakomicie smakuje również w połączeniu z miodem i orzechami.
Rolada kozia
Delikatny ser kozi o mocno śmietankowym smaku, łagodniejszym na początku okresu dojrzewania, intensywniejszym pod jego koniec. Rolada kozia pleśniowa to zarówno świetny składnik deski serów, jak i mocny akcent w sałatce, zapiekance czy tarcie. Doskonale komponuje się z owocami: karmelizowanymi gruszkami, figami, żurawiną, a także z miodem i orzechami.
Niderlandzki z zielonym pesto
Niderlandzki ser z dodatkiem czosnku i bazylii. Charakteryzuje go intensywnie zielona barwa, a także delikatny, ziołowy smak. Sprawdzi się na pizzach, kanapkach oraz jako element deski serów.
Niderlandzki z lawendą
Niderlandzki ser z dodatkiem lawendy i alg. Urozmaici deskę serów swym intensywnym, fioletowym kolorem. Łagodny w smaku.
Niemiecki z orzechami
Ser topiony o śmietankowo-orzechowym smaku, pokryty orzechami włoskimi. Doskonale sprawdzi się zarówno na desce serów, jak i na kanapce.
Blu fou
Ser pleśniowy o delikatnej, kremowej konsystencji i wykwintnym aromacie. Niebieska pleśń, zwana też pleśnią penicilium roqueforti, nadaje mu wyrazisty aromat. Polecany jako mocny akcent deski serów, do sałatek, farszów, sosów i zapiekanek.
Gruyère
Szwajcarski ser o ostrym i mocnym smaku. Zalicza się go do serów twardych, podpuszczkowych, długo dojrzewających. Nie ma dziur jak większość szwajcarskich serów. Ma natomiast gładką konsystencję i lekko żółtą barwę. Z upływem dojrzewania staje się wyrazisty i złożony w smaku. Jego pochodzenie, skład oraz sposób produkcji chronione są znakiem AOP, co świadczy o jego wyjątkowości. Dostępny w Lidlu dojrzewa przez 10 miesięcy.
Wensleydale z pomarańczą i czekoladą
Brytyjski ser kremowy. Ma wyjątkowo kremowy, słodko-kwaśny smak. W wydaniu Deski Serów Lidla połączony ze skórką pomarańczy i białą oraz mleczną czekoladą. Deserowe połączenie sera ze słodkimi dodatkami może przypominać świąteczny sernik. Dzięki swojemu oryginalnemu, wyrazistemu smakowi świetnie urozmaici deskę serów.
Pecorino
Ten tradycyjny ser z Sardynii ujmuje delikatnym aromatem owczego mleka w połączeniu z intensywną, pikantną nutą. Lekko ziarnista tekstura i rozpoznawalny posmak (typowe dla włoskich, twardych serów z wł. grana) nadają mu wyjątkowy charakter. Dobrze sprawdzi się na desce serów, na kanapce, w sałatce, w zapiekance.
Zaproś ser do kuchni!
Dania z serem, jako dodatkiem lub głównym składnikiem, są wyjątkowo aromatyczne i smaczne. Wypróbuj kilka propozycji Kuchni Lidla idealnie pasujących na różne pory roku i przekonaj się!
Trwa ładowanie komentarzy