(Nie) udawaj Greka!

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!


Próbowanie tradycyjnej kuchni odwiedzanego podczas wakacji miejsca i żywienie się w tamtejszych restauracjach to fascynujący element podróży, lecz wybierając się w podróż do innego kraju zawsze warto znać panujące tam zwyczaje oraz zasady lokalnego savoir-vivre’u. Tym razem pod lupę wzięliśmy Greków i ich małe przyzwyczajenia.

Biesiaduj!

Przy jedzeniu nie należy się spieszyć. Jest to ważne nie tylko ze względu na prawidłowe trawienie, ale też z uwagi na miejscowych Greków, którzy celebrują posiłki i nie przepadają za turystami, którzy wpadają do restauracji w pośpiechu. Należy więc zwolnić i cieszyć się każdym kęsem potrawy.

Macie ochotę się napić? Śmiało! W Grecji wino jest mile widziane przy każdym posiłku. Ale uwaga, nie należy przesadzić! Upojenie alkoholowe nie jest tam mile widziane!

Chleb, chleb i jeszcze raz chleb!

Kuchnia grecka jest niezwykle różnorodna, ale bez względu na to co akurat jecie, z dużym prawdopodobieństwem do posiłku dostaniecie także chleb. Grecy jadają go bowiem niemal do każdego dania, odrywając jego kawałki i wkładając je do ust.

Z jednej michy

Ponieważ Grecy są przyjaznym narodem, nie widzą nic złego, w jedzeniu z jednego talerza. W ten sposób często podawane są sałatki i sosy i za faux pas uważane jest nakładanie sobie osobnej porcji na swój talerz. Nie należy się także obrażać, jeśli nagle ktoś zacznie wyjadać nam z talerza, gdyż wśród Greków jest to bardzo powszechne zachowanie.

Zapomnij o herbacie

W przeciwieństwie do Polaków, Grecy herbaty nie piją prawie wcale. Trudno więc zamówić ją w lokalu. Jeśli już się uda, to z dużą pewnością będzie to czysty napar, bez dodatku np. cytryny. Na samą myśl o wypiciu herbaty z cytryną przeciętny Grek mocno się zdziwi!

Kulturalnie czy nie?

Trudno wyzbyć się dobrych obyczajów wpojonych nam przez rodziców, jednak Grecy mają do jedzenia i zachowania przy stole znacznie luźniejszy stosunek niż Polacy. Nikogo więc nie powinno dziwić ani oburzać mlaskanie, siorbanie czy nawet… dłubanie w zębach! Śmiało można też zajadać smakołyki z talerza odkładając widelec na bok i posługując się rękami – nikt nie będzie miał Wam tego za złe!

Trwa ładowanie komentarzy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!