Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Sushi to japońska potrawa, w której głównym składnikiem jest ryż zakwaszony octem ryżowym. Ale sushi to też sztuka. Jak każda japońska potrawa, także sushi poza wyrafinowanym smakiem wyróżnia się piękną, oryginalną formą. Cieszy wszystkie zmysły – już samo popatrzenie na te małe dzieła sztuki wprawia nas w dobry nastrój. Samodzielne przyrządzenie sushi to wyzwanie, ale też świetna zabawa. Rodzajów tej potrawy jest bardzo wiele, my dziś pokażemy, jak krok po kroku zrobić sushi maki.
Zacznij od ryżu
Stanowi podstawę sushi, więc powinien być odpowiednio przygotowany. Trzeba go kolejno namoczyć, wypłukać, ugotować i „ściąć”.
Zaczynamy od wypłukania ryżu w zimnej wodzie. Najpierw moczymy ryż przez mniej więcej 30 min. Następnie wymieniamy wodę i okrężnymi ruchami delikatnie mieszamy. Czynności powtarzamy, aż woda będzie klarowna. Ryż odsączamy na sicie lub durszlaku.
Ryż gotujemy, trzymając się wskazówek na opakowaniu. Gdy ryż się gotuje, przyrządzamy awase-zu, czyli mieszankę octu ryżowego, cukru i soli, którą podgrzewamy aż do rozpuszczenia składników. Gdy ryż się ugotuje, do gorącego ryżu dodajemy tę mieszankę i delikatnie, żeby nie połamać ziarenek ryżu, „tniemy” go, czyli mieszamy z awase-zu drewnianą łopatką.
Przed przejściem do kolejnego etapu przygotowania sushi ryż studzimy.
Sushi maki krok po kroku
Gdy mamy już przygotowany ryż, przystępujemy do komponowania sushi.
Składniki
- łosoś wędzony, w plastrach lub w kawałku
- paluszki krabowe surimi
- awokado
- ogórek
- marynowany imbir
- majonez
- sól
- cukier
- ryż do sushi
- ocet ryżowy
- sól, cukier
1. Przygotuj ryż zgodnie z instrukcją powyżej.
2. Pokrój w paseczki łososia, paluszki surimi, ogórek i awokado.
3. Rozłóż na blacie matę bambusową (lub folię), a na niej arkusz nori błyszczącą stroną do dołu. Przełóż ryż na liść, tworząc na nim niezbyt grubą warstwę. Najlepiej robić to zwilżonymi dłońmi, ponieważ ryż jest bardzo lepki. Na końcach krótszych boków nori zostawiamy pusty pasek (patrz zdjęcie).
4. Mniej więcej na 1/3 długości ryżu ułożonego na nori rozsmaruj pasek majonezu i ułóż pokrojone w paski składniki: łososia, paluszki krabowe, avocdo, ogórek.
5. Zwijanie sushi zacznij od końca, bliżej którego są ułożone składniki (patrz zdjęcie)
6. Powstały rulon potnij ostrym nożem w poprzek, w krążki nie grubsze niż 2 cm.
Sushi tradycyjnie jemy pałeczkami lub rękoma. Kawałki maczamy w sosie sojowym lub wasabi. Marynowany imbir podkreśla delikatny, wyrafinowany smak sushi.
Trwa ładowanie komentarzy