Bób - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Makaron z pesto z bobu
Pyszne pesto przygotowane z bobu i pestek słonecznika to idealna odmiana dla klasycznych przepisów na ten sos. Sprawdź, jak łatwo je przygotować!
Sałatka z bobem, halloumi i młodymi ziemniakami
W tej prostej sałatce łączą się prawdziwe skarby lata: bób, młode ziemniaki i świeży koperek. Gdy dodasz do nich podpieczony ser halloumi, stworzysz wyjątkową, sprawdzoną przez Kingę kompozycję smaków. Spróbuj!
Sałatka z bobu z chlebowym chrustem i tofu
Bób w bardzo świeżej odsłonie, czyli sałatka z oryginalnym dodatkiem – chrupiącym chrustem z chleba – to szybkie danie, które zachwyca różnorodnością: smaków, kolorów i tekstur.
Wegańskie kotleciki z bobu z purée z kalafiora
Zielony i prosty obiad dla wielbicieli wegańskich przepisów? Spróbuj roślinnych kotlecików z bobu, podaj je z purée z kalafiora i skrop aromatycznym ziołowym sosem chimichurri! Pycha!
Omlet z cukinią i bobem
Sezonowy bób i świeża, chrupiąca cukinia to pyszne dodatki, które warto wykorzystać, by przygotować idealne danie na śniadanie – omlet według przepisu Kingi!
Sałatka z bobem i cykorią
Szybka letnia sałatka z sezonową cykorią, bobem, rzodkiewkami i ich liśćmi – wypróbuj przepis Kingi Paruzel!
Gryczane pierogi z bobem
Wykorzystaj w pełni sezon na bób i podaj te pyszne nasiona w całkiem nowy sposób! Przepis Karola na pierogi z bobem i parmezanem pozwoli Ci przygotować pyszny letni obiad dla całej rodziny!
Kremowa zupa z bobu z wędzonym łososiem
Bób w wersji kremu, to smakowita propozycja Kingi Paruzel. Wypróbuj już dziś!
Sałatka z bobu z prażoną cebulką
Letnia sałatka z bobem w pesto z prażonej cebulki i pieczonym boczkiem według pomysłu Karola Okrasy. Koniecznie wypróbuj w sezonie na bób!
Zupa z topinamburu z sałatką
Sycąca zupa krem z topinamburu z podgrzybkami – doskonała opcja na każdą porę roku! Wypróbuj przepis Karola Okrasy!
Hummus z bobu
Zielony, aksamitny i aromatyczny? To musi być hummus wg przepisu Kingi! Przygotuj go na śniadanie lub podaj na imprezie w formie smacznej przekąski!
Sałatka Cobb
Awokado, ser gorgonzola, pierś kurczaka i ziołowy sos – w tej sałatce wszystkie składniki komponują się idealnie! Przygotuj klasykę kuchni w stylu amerykańskim!
Czy bób jest zdrowy?
Za korzystnym wpływem bobu na funkcjonowanie organizmu przemawia wiele istotnych cech tego warzywa. Już sam fakt, że bób zaliczany jest do roślin strączkowych, czyni go wartościowym składnikiem diety. Jak bowiem powszechnie wiadomo, wiąże się to z bogatą zawartością witamin oraz minerałów. Dla osób, które dbają o sylwetkę, nie bez znaczenia będzie z kolei informacja, że spożywanie bobu usprawnia procesy trawienia. Wszystkie te cenne atuty zamknięte są w małych zielonych ziarnach bobu.
Jakie właściwości odżywcze ma bób?
Warto wiedzieć, że właściwości odżywcze bobu są nawet lepsze aniżeli spokrewnionych z nim grochu czy fasoli. Jeśli mamy więc możliwość wyboru spośród tych warzyw, to bez wahania decydujmy się na bób. Jego największym atutem jest bowiem zawartość białka roślinnego, które z powodzeniem może stać się zamiennikiem białka pochodzenia zwierzęcego. Bób może zatem stanowić częściowy lub całkowity zamiennik mięsa w diecie, przyczyniając się przy okazji do obniżenia poziomu szkodliwych tłuszczów nasyconych.
Jakie witaminy ma bób?
Bób stanowi dobre źródło witamin i minerałów. Wyróżnia się dużą zawartością kwasu foliowego, askorbinowego (czyli witaminy C), niacyny oraz cynku. Taka kompozycja składników odżywczych wspomaga przede wszystkim układ odpornościowy oraz nerwowy. Obecność sporej ilości błonnika oddziałuje ponadto na procesy trawienne, przyspieszając metabolizm i rozwiązując tym samym problemy natury jelitowo-żołądkowej.
Czy bób tuczy?
Bób ma tę cudowną właściwość, że po jego zjedzeniu dłużej zachowujemy uczucie sytości w żołądku. W związku z tym nawet małe ilości tego warzywa mogą szybko zaspokoić głód, nie powodując wzrostu wagi ciała. Oznacza to, że bób nie tuczy, a przynajmniej nie w dużym stopniu – oczywiście pod warunkiem, że spożywamy go w niewielkich porcjach.
Ile kalorii ma bób?
100-gramowa porcja surowego bobu ma 38 kcal. Z kolei taka sama ilość tego warzywa po ugotowaniu dostarcza ok. 110 kcal. Dość spora kaloryczność bobu po obróbce termicznej nie powinna nas jednak zniechęcać, ponieważ jego ziarna są bogate w sycący błonnik oraz białko, które potrafią szybko i skutecznie zaspokoić nawet największy głód.
Jak jeść bób?
Bób można jeść na surowo, choć w tej postaci spożywany jest o wiele rzadziej niż gotowany. Jednak ziarna mogą zostać zjedzone bez wcześniejszej obróbki termicznej tylko wtedy, gdy są młode i mają wystarczająco miękką skórkę. Zazwyczaj więc jadamy bób gotowany i pozbawiony skórki, która bywa zbyt twarda, aby ją dokładnie pogryźć i przetrawić. Wyjątkiem są młode nasiona bobu, charakteryzujące się naprawdę delikatną i prawie niewyczuwalną łupiną.
Jak ugotować bób?
Aby ugotować bób, wystarczy garnek z wodą, a w przypadku gotowania na parze – również sitko i pokrywka. Pierwszym krokiem, bez względu na wybór sposobu gotowania, jest przepłukanie bobu pod bieżącą wodą. Do wrzątku dodajemy sól i cukier, a dodatkowo kilka ząbków czosnku i wybrane zioła, np. lubczyk, tymianek, miętę, szałwię czy koperek. Dla delikatniejszego smaku warto także dodać odrobinę masła. Bób gotujemy pod przykryciem na dużym ogniu.
Ile gotować bób?
Bób trzeba gotować minimum 15 minut. Dotyczy to jednak wyłącznie młodych ziaren, które mają delikatniejszą skórkę i są szybsze w przygotowaniu. Starszy bób potrzebuje trochę więcej czasu, z reguły około 30 minut. Bez względu na jego świeżość najlepiej za każdym razem sprawdzać na bieżąco miękkość ziaren.
Jak mrozić bób?
Istnieją dwie teorie dotyczące tego, w jaki sposób należy mrozić bób. Zgodnie z jedną z nich surowy bób, bez wcześniejszej obróbki termicznej, wkładamy do woreczków i zamrażamy. Jest to jednocześnie szybsza i prostsza metoda. Druga przewiduje natomiast mrożenie bobu dopiero po jego zblanszowaniu. Zwolennicy tej opcji utrzymują, że bób zanurzony we wrzątku i zahartowany w zimnej wodzie jest bogatszy w smaku. Zarówno jeden, jak i drugi sposób powinien jednak być stosowany tylko w przypadku zielonych, młodych ziaren bobu, które dają gwarancję, że warzywo nie ściemnieje i nie stanie się mączyste podczas mrożenia.
Jak przyrządzić bób?
Bób można przyrządzić podobnie jak groszek, dodając go do różnego rodzaju sałatek i dań obiadowych. Jak większość warzyw strączkowych smakuje wyśmienicie zarówno w potrawach kuchni polskiej, jak i tych inspirowanych azjatyckimi przepisami. Jeśli chcemy, aby bób zyskał orientalny charakter, to spróbujmy zestawić go z kaczką ze smażonym makaronem chow mein albo z filetem z dorsza podanym z pieczarkami w sosie limonkowym.
Bób, przez niektórych uznawany za substytut mięsa, stanowi tak naprawdę podstawę kuchni azjatyckiej. W Polsce dopiero próbuje nieśmiało przekonać do siebie większe grono smakoszy. Warto mu kibicować, bo jako reprezentant warzyw strączkowych ma nam do zaoferowania naprawdę wiele składników odżywczych.