Kiwi - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 »
<p>W Europie znane dopiero od połowy ubiegłego wieku. Wcześniej słowo to budziło skojarzenia bardziej z ptakiem aniżeli z owocem. Nic dziwnego, bo właśnie na jego cześć kiwi zostało nazwane. Włochata sk&oacute;rka tego owocu do złudzenia przypomina upierzenie nowozelandzkiego nielota. I choć tak naprawdę rodzimym krajem upraw kiwi są Chiny, to dziś mało kto już o tym pamięta.</p>

Jak rośnie kiwi?

Kiwi jest owocem rośliny zwanej aktinidią chińską, która rośnie, pnąc się nad ziemią i tworząc rozłożyste korony oraz kiście, podobnie jak winogrono. Jej naturalnym obszarem występowania są Chiny, ale odkąd przywieziono ją na Nową Zelandię, owoce aktinidii zyskały dużą popularność również w tej części świata, wpisując się na stałe w jej kalendarz upraw.

Jakie właściwości ma kiwi?

Kiwi przede wszystkim działa przeciwwirusowo i przeciwzapalnie przy wszelkiego rodzaju infekcjach. Ponadto wspomaga układ krążenia, zapobiegając tym samym miażdżycy. Jest pomocne również w profilaktyce przeciwnowotworowej oraz zapobiegawczo w przypadku chorób takich jak osteoporoza czy zwyrodnienie plamki żółtej oka.

Jakie witaminy ma kiwi?

Kiwi dostarcza w znaczących ilościach dwóch witamin: kwasu foliowego oraz witaminy C. Ta pierwsza cenna jest w diecie kobiet w ciąży, druga z kolei dobrze wpływa na układ odpornościowy.

Ile witaminy C ma kiwi?

Kiwi to jeden z owoców najbardziej zasobnych w witaminę C. Pod względem jej zawartości owoc ten znacznie przewyższa nawet cytrusy. Okazuje się bowiem, że 100 g kiwi mieści aż 59 mg witaminy C.

Na co dobre jest kiwi?

Dzięki wysokiej zawartości witaminy C kiwi pomaga przeciwdziałać przeziębieniom i grypie. Działa pomocniczo również w walce z cukrzycą, wysokim poziomem cholesterolu, a nawet depresją. Owoc ten można stosować również w przypadku przejedzenia. Udowodniono bowiem, że kiwi działa zbawiennie na układ trawienny, eliminując zaparcia oraz zmniejszając uczucie dyskomfortu po posiłku. Tym samym z powodzeniem mogą po nie sięgać osoby będące na diecie.

Ile kalorii ma kiwi?

Kiwi należy do niskokalorycznych owoców, dlatego idealnie sprawdzi się jako składnik codziennej diety. Jego porcja o wadze 100 g dostarcza ok. 60 kcal i 2 g błonnika. Dzięki temu wspomaga procesy trawienne i reguluje pracę jelit. Jednocześnie usuwa z organizmu nadmiar wody, wykazując właściwości moczopędne.

Jak jeść kiwi?

Kiwi możemy jeść na surowo, owoc ten nie wymaga żadnej obróbki termicznej. Wystarczy przekroić go na pół i łyżeczką wydobyć miąższ ze środka. Równie dobrze, po obraniu i pokrojeniu, sprawdzi się jako składnik sałatek, tworząc smakowitą przekąskę wraz z warzywami oraz innymi owocami, np. z pomidorami i bananami. Należy tylko pamiętać, aby kiwi dodawać tuż przed podaniem, bo zawarte w jego składzie enzymy powodują gąbczastość pozostałych składników. Kiwi jest równie smaczne także w formie soków czy smoothies.

Jak szybko obrać kiwi?

Kiwi to wdzięczny owoc, który można szybko i łatwo obrać. Do tego celu wystarczy ostry nóż oraz łyżeczka. Na początek obcinamy obie końcówki kiwi, a następnie wbijamy z jednej strony łyżeczkę pomiędzy skórkę a miąższ owocu. Teraz pozostaje już tylko kolistym i posuwistym ruchem oddzielać łyżeczką włochatą skórkę od soczystego miąższu aż do całkowitego pozbycia się jej.

Jak zrobić koktajl z kiwi?

Koktajl z kiwi można zrobić dosłownie w 5 minut. Wystarczy wzbogacić smak obranego i pokrojonego kiwi o kilka innych owoców, np. banan czy jabłko, aby dodać mieszance nieco słodyczy. Wszystkie składniki należy dokładnie umyć i pokroić, a następnie zblendować do uzyskania jednolitej konsystencji. Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie przygotowanie koktajlu, można też po prostu do zmiksowanego kiwi dodać sok z jabłek czy pomarańczy i całość wymieszać.

Kiwi nie jest już w Polsce nowością, ale zostało jeszcze wiele do zrobienia, aby owoc ten w pełni zaistniał w naszym menu. To całkiem normalne, zważywszy na fakt, że jego właściwości zostały przecież dostrzeżone całkiem niedawno. Im lepiej więc go poznamy, tym większe pole do popisu będziemy mieć w sztuce kulinarnej.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!