Romantyczna kolacja - Sałatka owocowa - przepisy i pomysły:
- [SELECT]
- trafność
- od najnowszych
- najwyżej oceniane
Sałatka z mixem sałat, owocami i francuskim serem
Aromatyczna, świeża, pełna ziół i różnorodnych smaków – sałatka z serem pavé, owocami i sosem na bazie octu balsamicznego sprawi, że zakochasz się w kuchni francuskiej! Wypróbuj przepis Karola!
Sałatka z pomelo, burakiem i łososiem
Poznaj nowoczesne połączenie smaków! Pomelo, pieczony burak i wędzony łosoś doskonale się ze sobą komponują.
Sałatka caprese z nektarynek i łososia
Wypróbuj naszą wersję sałatki caprese z nektarynkami i łososiem. To połączenie smakuje wyśmienicie!
Sałatka z mango, chili i kawiorem
Ostra papryczka, słodkie mango i kawior. Ryzykowne? Być może, ale na pewno przepyszne!
Sałatka z arbuza i granatu na carpaccio z gruszki
Orzeźwiająca sałatka z arbuzem, gruszką i granatem według pomysłu Pawła Małeckiego!
Sałatka owocowa – nasze przepisy
Sałatki owocowe to prawdziwa feeria barw i bogactwo smaków, podkreślone różnego rodzaju dressingami i dodatkami. W zależności od pory roku sałatka owocowa może być kompozycją typowo jesiennych lub zimowych owoców albo mieszanką świeżych letnich darów ogrodu. W polskich realiach niejednokrotnie spotkacie się też z wersją egzotyczną sałatki, jaką jest np. sałatka owocowa wg przepisu Kuchni Lidla na salsę z kiwi i mango czy też sałatka z arbuzem, melonem i mozzarellą. Aby osiągnąć zwartą konsystencję sałatki, składniki najczęściej miesza się z jogurtem naturalnym albo z miodem, który zwykle bywa składnikiem różnorodnych dressingów. Sprawdźcie, w jakich przypadkach taka kompozycja smakuje najlepiej:
- sałatka owocowa z jogurtem naturalnym: sałatka z melona i komosy ryżowej
- sałatka owocowa z miodem: cytrusowa sałatka z krewetek i awokado
Sałatkę owocową możecie podać według uznania np. z bitą śmietaną, z galaretką, a nawet z alkoholem. Dzięki takim dodatkom jak np. kasza smak sałatki będzie lepszy, a wartość odżywcza większa – warto się o tym przekonać samemu, przygotowując danie, jakim jest kasza jaglana w sałatce z mandarynką i granatem. Popularność zdobywa ostatnio także sałatka owocowa z ryżem.
Z jakich owoców sałatka owocowa?
Do przyrządzenia sałatki owocowej nie potrzeba wielu składników. Wystarczy bazować zaledwie na dwóch czy trzech owocach, jak w przypadku sałatki owocowej z arbuzem i granatem na carpaccio z gruszki. I choć nie ma zasady określającej, jakich gatunków owoców należy używać, to owoce egzotyczne są zdecydowanymi faworytami wśród składników sałatkowych kompozycji. W Kuchni Lidla znajdziecie więc wiele przepisów na sałatkę owocową:
- z melonem: orzeźwiająca sałatka z melonem
- z bananem: pożywna sałatka z kiwi, bananami i pomidorami
- z mango i kiwi: salsa z kiwi i mango
- z ananasem i awokado: sałatka z awokado i ananasem z orzechowym dressingiem
Zwycięzcą pozostaje jednak bezsprzecznie arbuz. To właśnie z nim w roli składnika przygotujecie równie smaczne, co fantazyjne sałatki, takie jak np. kolorowa sałatka owocowa z dressingiem z arbuza, którą zamiast w misce umieścić możecie w arbuzie. Polskie owoce, mimo iż rzadziej goszczą na liście składników sałatek przyrządzanych z owoców, to zwykle są ich mocnymi akcentami smakowymi. W letniej sałatce z arbuzem i dressingiem cytrynowym wg przepisu Kuchni Lidla występują m.in. maliny. W sezonie letnim warto też pokusić się o przyrządzenie sałatki owocowej z aromatycznymi truskawkami, które nadadzą całej mieszance owoców słodycz i świeżość.
Sałatka owocowa – pyszna zabawa dla najmłodszych
Sałatka owocowa to idealna propozycja przekąski dla dzieci, którą można podać nawet na śniadanie z ulubionymi płatkami czy też z sokiem, jak proponuje Kuchnia Lidla w swym przepisie na sałatkę owocową. Jej głównym atutem jest samo przygotowanie, które najmłodsi mogą potraktować jako czystą zabawę. Jeśli tylko pozwolicie im pokroić owoce, z pewnością chętniej skosztują Waszych sałatek. Pozwólcie wykazać się dzieciom zaradnością również na polu kulinarnym, a zobaczycie, że sałatka z melona i komosy ryżowej albo pożywna sałatka z kiwi, bananami i pomidorami zniknie z talerza szybciej, niż się na nim pojawiła!