Curry - przepisy i pomysły:

Filtry

Trudność

Czas

Diety specjalne

Autor dania

Gotowe
Kategorie Filtry
1 2 3 4 5 6 7 »
<p>Przyprawa, danie czy może składnik potrawy? Czym tak naprawdę jest curry? Okazuje się, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia, w tym konkretnym przypadku od położenia geograficznego. Curry, zmienne niczym kameleon, jest tego najlepszym przykładem. Nie wierzycie? Przekonajcie się.</p>

Co to jest curry?

Curry to nie tylko, jak powszechnie wiadomo, mieszanka przypraw wywodząca się z Azji. Taką definicją określa się je zapewne w krajach europejskich. Warto jednak wiedzieć, że curry to słowo pochodzące od tamilskiego „kari”, oznaczającego po prostu „sos”, może być równie dobrze mięsem lub warzywami ugotowanymi w pikantnym sosie. W ten sposób postrzega je spora część regionów świata, z Tajlandią włącznie. To jednak nie wszystko. Kuchnia indyjska przypisuje tę nazwę także zupie z jogurtem, powstającej na maśle klarowanym oraz cieciorce.

Curry – co to za przyprawa?

Curry to mieszanka wielu przypraw. Jej skład uzależniony jest od regionu, w którym powstała. Może zatem zawierać całe mnóstwo składników, takich jak: kolendra, imbir, goździki, gałka muszkatołowa, kardamon, kminek, pieprz, cynamon, czosnek, kmin rzymski oraz chili. Najpewniejszym elementem, który odnajdziemy w sproszkowanej postaci tej przyprawy, jest jednak kurkuma, której najpopularniejsza odmiana curry zawdzięcza swój kolor.

Jak smakuje curry?

Smak curry potrafi zaskoczyć całą gamą różnych rodzajów przypraw, które je tworzą. W zależności od dominującej nuty kompozycji, czyli tzw. masali, która powstaje ze świeżo ucieranych w moździerzu składników, curry charakteryzuje się różną intensywnością smaku. W Europie znana jest zdecydowanie jego łagodniejsza wersja. Jeśli natomiast chcielibyśmy poznać pikantną odmianę curry, to warto spróbować tej przyprawy w Azji, gdzie zaskakuje ostrzejszym smakiem.

Jaki kolor ma curry?

Kolor curry, podobnie jak smak, zależy od składników, które zawiera konkretna mieszanka przypraw. W Europie najczęściej spotykamy się z pomarańczową barwą curry, wynikającą z dodania dominującej barwą kurkumy. W Indiach bądź Tajlandii popularne są jednak także odmiany czerwone oraz zielone – ich kolor zależy od użytych papryczek chili stanowiących bazę mieszanki.

Czy kurkuma to to samo co curry?

Kurkuma często bywa mylona z curry, a dzieje się to głównie za sprawą zbliżonych barw oraz smaków tych przypraw. Obie zawdzięczają swój żółty i pomarańczowy kolor wchodzącej w ich skład kurkuminie. Kurkuma jest jednak tylko składnikiem curry, będącego mieszanką różnych przypraw.

Na co pomaga curry?

Curry ze względu na obecność w swoim składzie tak wielu przypraw zawdzięcza im wiele właściwości leczniczych. Najwięcej z nich posiada kurkuma, a dokładnie kurkumina, występująca w pomarańczowej odmianie curry. Ten znany przeciwutleniacz zapobiega rozwojowi nowotworów oraz chorobie Alzheimera. Nieprzypadkowo curry, obok kurkumy, jest więc uznawane za jedną z najzdrowszych przypraw świata. Ze swego dobroczynnego wpływu na zdrowie znane są również papryczki chili, które dzięki kapsaicynie przyśpieszają i regulują trawienie. W curry znajdziemy również imbir, a często także cynamon. Ten pierwszy nie dość, że poprawia krążenie, to jeszcze zwalcza wirusy, grzyby i odkaża. Z kolei cynamon pomaga zapobiegać cukrzycy i chorobom serca. Nie pomijamy też kuminu, który przede wszystkim leczy biegunkę i niestrawność.

Curry – gdzie dodajemy tę przyprawę?

Curry dodajemy głównie do dań mięsnych oraz rybnych. Idealnie więc wzbogaci smak kurczaka, zwłaszcza jeśli zamierzamy przyrządzić go w stylu orientalnym, np. z imbirem i limonką czy też z jabłkiem, mango i mlekiem kokosowym. Drób z nutką curry to połączenie charakterystyczne dla kuchni indyjskiej. Warto spróbować go także w przypadku indyka czy kaczki. A co z rybą? Polecamy w szczególności łososia. Przyrządzony z curry w mleczku kokosowym w pełni oddaje charakter azjatyckich przysmaków. Równie dobrze przyprawi owoce morza, np. krewetki oraz zupy.

Jak zrobić sos curry?

Curry najlepiej sprawdza się jednak w sosach, które towarzyszą mięsom czy rybom. Przykładowo, aby zrobić aromatyczny sos z domieszką curry do piersi z indyka, wystarczy wykonać kilka prostych kroków. Na początek kroimy więc dymki, szczypior oraz papryczki chili i czosnek. Na patelni rozgrzewamy olej i blanszujemy dymkę oraz czosnek, dodając po chwili chili, startą skórkę z limonki oraz miód. Całość podsmażamy, doprawiając w międzyczasie curry i garam masalą. Wszystko zalewamy mleczkiem kokosowym z odrobiną wody. Gotujemy do zgęstnienia sosu. Zredukowany sos solimy, doprawiamy sokiem z limonki i dodajemy posiekaną kolendrę. Gotowe!

Jak zrobić curry?

Curry to, jak widać, bardzo wdzięczna przyprawa nie tylko ze względu na jej szerokie zastosowanie. Ma jeszcze jedną ważną zaletę, a mianowicie świeżość, którą możemy osiągnąć, sporządzając w każdej chwili mieszankę curry samodzielnie. Do jej zrobienia potrzebujemy jedynie 4 łyżek kurkumy, 3 łyżek nasion kardamonu, kuminu i kolendry, ¼ łyżeczki cynamonu i ½ łyżki pieprzu kajeńskiego. Kardamon, kumin i kolendrę podsmażamy osobno na suchej patelni aż do uzyskania aromatu. Tak przygotowane nasiona ucieramy w moździerzu albo mielimy w młynku do kawy. Następnie sproszkowane przyprawy mieszamy z kurkumą, pieprzem kajeńskim i cynamonem. Curry gotowe!

Jak zrobić ryż curry?

Ryż w towarzystwie curry stanowi idealne danie podstawowe, które możemy urozmaicić, dodając do niego mięso, rybę lub warzywa. Aby zrobić ryż curry, wystarczy do bulionu mięsnego lub warzywnego dorzucić odrobinę curry i zagotować. Dalsze kroki przypominają po prostu gotowanie ryżu. Do wrzątku wrzucamy zatem ryż i gotujemy go pod przykryciem ok. 15-20 minut. Na końcu odcedzamy i wzbogacamy danie o dodatki.

Jak zrobić pastę curry?

Z curry można zrobić również pastę, która dodana do warzyw albo mięsa stanie się znakomitym uzupełnieniem potrawy. Pasta curry, podobnie jak sama przyprawa, może mieć różne kolory – zależy to od składu mieszanki. Do przygotowania każdej z nich potrzebny jest blender lub moździerz oraz patelnia. Przepis na każdą z kolorowych past curry jest analogiczny, różna jest jedynie kompozycja przypraw. Każdorazowo na suchej patelni prażymy ok. 2-4 minut nasiona, np. kuminu i kolendry, a następnie osobno podpiekamy pozostałe składniki, zazwyczaj cebulę, czosnek i papryczki chili. Uważamy przy tym, aby ich nie przypalić, a jedynie lekko zrumienić. Teraz pozostaje zblendować albo utrzeć w moździerzu prażone nasiona i resztę składników na gładką masę. W ten sposób pasta curry jest gotowa do zjedzenia.

Curry, niezależnie od rodzaju i postaci, daje całą gamę możliwości kulinarnych. Z tą przyprawą nie sposób się nudzić w kuchni. Kompozycja kolorów i smaków z różnych zakątków świata może jedynie ułatwić zadanie, motywując do eksperymentowania. Bo w kuchni, jak w życiu, zawsze powinno być ciekawie i kolorowo.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!