Croissanty z filetem z piersi kurczaka

Kinga Paruzel

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Sposób przygotowania:

Krok 1: PRZEKRAWAMY CROISSANTY

Croissanty przekrawamy na pół za pomocą ostrego noża, tak by uzyskać dwie górne części i dwie dolne części rogalików.

Krok 2: WYKŁADAMY SKŁADNIKI

Spody croissantów smarujemy 2 łyżkami guacamole. Na warstwie guacamole układamy po 2 liście sałaty rzymskiej, po 1 plastrze sera oraz po 3 plastry fileta z piersi kurczaka. Na koniec wykładamy jajka sadzone: po 1 jajku na croissanta. Całość oprószamy czarnuszką.

Krok 3: SKŁADAMY KANAPKI

Spody ze składnikami przykrywamy górnymi częściami croissantów. Lekko dociskamy i podajemy.

  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Komentarze (0)

Avatar

Croissant — śniadaniowa klasyka

Współczesne trendy gastronomiczne zdają się podążać w kierunku kreatywnego łączenia tradycji z nowoczesnością, a w tym kontekście croissanty stają się idealną bazą do smacznych kombinacji. Croissanty nadają się nie tylko na wyjątkowe śniadanie, ale również na lunch, czy kolację. Te małe, niepozorne wypieki są jak płótno, na którym można stworzyć wspaniałe dzieło sztuki. Uniwersalny smak croissantów sprawia, że są równie dobre w wersji na słodko, jak i na słono. Skąd właściwie wziął się przepis na croissanty?

Historia przepisu na pierwszego croissanta sięga XVII-wieku, ale wbrew pozorom nie wymyślili go Francuzi. Za recepturą na klasyczne croissanty na śniadanie, stoją wiedeńscy piekarze, którzy przygotowywali ciastka o nazwie "kipferl". Te swoim kształtem przypominały półksiężyc. Podobno narodziny rogalików w kształcie księżyca mają związek z legendą o bohaterskim piekarzu, który uchronił Wiedeń przed najazdem Turków. W zamian za swój bohaterski czyn piekarz poprosił o przywilej pieczenia rogali w kształcie półksiężyca symbolizujących to wydarzenie.

Mimo że croissant powszechnie kojarzy się z Francją (a od 1920 roku uważa się go za narodowy przysmak tego kraju), to w rzeczywistości jego koncepcja narodziła się w Austrii, a pierwszy oficjalny przepis powstał w 1839 roku. Jak zatem croissant trafił do Francji? Rogaliki przybyły do tego kraju wraz z jednym z przedsiębiorców, który chciał rozpowszechnić nową technikę pieczenia z użyciem pary także wśród Francuzów. Wypiekanymi produktami, które promowały nową metodę pieczenia, były rzecz jasna maślane rogaliki, które szybko skradły serca Francuzów i tak powstały croissanty, które znamy dziś!

Croissant – przepis Kuchni Lidla

Croissanty na słono, jak i na słodko to świetny pomysł na śniadanie. Niemniej jednak trudność w przygotowaniu tego wypieku sprawia, że wielu decyduje się na zakup gotowych produktów i nie ma w tym nic złego. Na Lidlowych półkach znajdziesz rogaliki croissanty o boskim, maślanym smaku i genialnym składzie. Uwierz nam! Nawet doświadczeni kucharze uznają, że stworzenie idealnego ciasta na croissanty wymaga precyzji, cierpliwości i umiejętności, a także czasu.

Wytrawny croissant w wersji sklepowej, tudzież samodzielnie wypieczony smakuje pysznie w wielu odsłonach. Jednym z ciekawszych pomysłów na wykorzystanie francuskich rogalików jest przepis Kingi Paruzel na croissanta maślanego nadziewanego szynką drobiową, guacamole, sałatą oraz jajkiem. Jak zrobić croissanty w inny sposób i czym je nadziać?

Niewątpliwą zaletą rogalików croissantów jest ich uniwersalny smak i możliwość dowolnej jego kreacji oraz modyfikacji poprzez dodatki, które nadają im nowy wymiar smakowy. Croissant z jajkiem, szynką z fileta z kurczaka i guacamole to jedno z najpopularniejszych połączeń, które mogą być jeszcze bardziej urozmaicone dodatkiem świeżych ziół, kiełków czy chrzanu.

Niektórzy eksperymentują także z dodatkiem ostrych sosów albo pikli warzywnych, które doskonale komponują się z delikatnym ciastem i resztą składników. Przepis Kingi jest łatwy do przerobienia także na wersję wegańską — wystarczy, że podmienisz jajko i szynkę na tofucznicę oraz pieczoną dynię lub roślinną szynkę i wegańskie croissanty gotowe!

Jak zrobić croissanty?

Zastanawiasz się, jak upiec croissanty i co w nich takiego trudnego? Proces wypiekania domowych croissantów jest nieco skomplikowany, ale dzięki kilku trikom stosowanym przez profesjonalnych cukierników i piekarzy, można uzyskać perfekcyjny efekt także w domu. Jak wygląda przepis na oryginalne croissanty?

Przygotowanie domowych rogalików francuskich zaczyna się rzecz jasna od ciasta. Możesz wykorzystać gotowe ciasto francuskie, dostępne w sklepie, albo stworzyć je samemu w domu. Przepis na croissanty polega na wymieszaniu w misce mąki oraz soli, a potem połączenia masła z wodą i octem winnym. Te dwie mieszanki wyrabia się na gładką masę i chłodzi w lodówce, a potem rozwałkowywuje i składa.

To właśnie ten proces sprawia, że ciasto francuskie ma warstwy i „listkuje” po wypieczeniu. Proces składania ciasta na rogaliki croissanty należy kilkukrotnie powtórzyć, a jest on bardzo czasochłonny, ponieważ ciasto należy przemrażać pomiędzy kolejnymi warstwami. Właśnie przez ten etap, wiele osób decyduje się na zakupienie gotowego ciasta francuskiego lub gotowych wypieków z jego udziałem.

Jak wypiec croissanta z takiego przepisu? Gotowe ciasto należy zrolować w kształt półksiężyca i wypiec w piecu w odpowiedniej temperaturze (najlepiej koło 190 stopni C). Kontroluj temperaturę pieca przez cały czas pieczenia, aby uzyskać chrupiącą skorupkę i miękki środek. Pysznego, domowego croissanta możesz zrobić także w wersji wegańskiej, zastępując masło klasyczne jego roślinną wersją.

Pyszne croissanty — czym je nadziać?

Jak zrobić pyszne croissanty na śniadanie lub kolację? Jeśli chodzi o nadziewanie tych francuskich rogalików, to możliwości są praktycznie nieograniczone. Maślany croissant smakuje pysznie w wersji wytrawnej z serem pleśniowym i suszonymi pomidorami oraz rukolą. Rogal croissant może skrywać w sobie kawałki wędzonego łososia, delikatny ser i koperkowy akcent, tworząc elegancką i apetyczną kombinację smakową, ale równie dobrze możesz wysmarować go ulubionym twarożkiem i ozdobić go w bardziej minimalistyczny sposób, dodając do niego plaster pomidora lub kiełki.

Z kolei słodka wersja francuskiego rogalika doskonale komponuje się z musem owocowym, kremem czekoladowym lub waniliowym oraz orzechami i różnymi rodzajami pestek. Francuzi kochają także słodko-słone połączenia takie jak dojrzewająca szynka i świeże owoce. Koniecznie wypróbuj różne połączenia i sprawdź, w jakiej odsłonie croissant francuski smakuje Ci najbardziej!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!