Domowa pasta jajeczna
  • DRUKUJ
  • wyślij listę
    zakupów

Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!

Komentarze (13)

Avatar
  • Gość Gość
    35 dni temu
    Brakuje informacji na ile porcji to jest, albo ile cala pasta będzie mieć gramów. Wtedy można by było sobie wyliczyć proporcje, a tak to nic nie wiadomo

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    35 dni temu
    Dzień dobry! Przepis jest na 6 porcji. Dziękujemy też za zwrócenie uwagi. Doświadczaliśmy pewnych kłopotów technicznych i faktycznie ilość porcji się nie wyświetlała. Niedługo wszystko powinno wrócić na swoje miejsce :)
  • Gość Gość
    904 dni temu
    Ej a ile czasu i w jaki sposób można ją przechowywać?

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    904 dni temu
    Pastę jajeczną można przechowywać do 3 dni. Smacznego! :)
  • Tadek niedojadek Tadek niedojadek
    919 dni temu
    takiej prostej szukalem , nie bylem pewny jedynie musztardy ale to pewnie vciekawy pomysl

    odpowiedz

  • Gość Gość
    1130 dni temu
    ale ile tego majonezu dodac

    odpowiedz

  • KuchniaLidla KuchniaLidla
    1130 dni temu
    Tak, jak podano jest w przepisie - 2 łyżki :)
  • Gość Gość
    1109 dni temu
    wszystko jest napisane ;)
  • Gość Gość
    1107 dni temu
    też się zastanawiam
  • _Ane_ka_ _Ane_ka_
    1094 dni temu
    z boku masz liste składników jeśli dalej nie widzisz wklejam SKŁADNIKI jajka – 10 szt. świeży szczypiorek – ½ pęczka majonez – 2 łyżki musztarda – 1 łyżeczka sól – do smaku pieprz czarny, mielony – do smaku
  • Paulina Paulina
    1085 dni temu
    2 łyżki, tak jest napisane na liście składników (na lewo od zdjęcia).
  • Gość Gość
    1085 dni temu
    2 łyżki
  • Gość Gość
    1069 dni temu
    Pisze dwie łyżki

zobacz wszystkie


Pasta jajeczna — pyszne smarowidło do kanapek i nie tylko

Pasta jajeczna to jedno z najpyszniejszych smarowideł, które często gości w naszych domach. Dobry przepis na pastę jajeczną sprawia, że zwykłe kromki chleba zamieniają się w przepyszną, sycącą potrawę, która zachwyca smakiem. Jej kremowa konsystencja i wyrazisty smak sprawiają, że stanowi doskonałe uzupełnienie codziennych posiłków. Jak zrobić pastę jajeczną w domowym zaciszu i skąd się wzięła ta wyjątkowa, smaczna przekąska?

Historia pasty jajecznej sięga wiele wieków wstecz, a smarowidło to jest głęboko zakorzenione w polskiej kuchni. Pasta jajeczna z majonezem niegdyś przygotowywana była na wielkanocne śniadanie, a z czasem pasta jajeczna stała się ulubionym dodatkiem do kanapek i nie tylko. Początkowy przepis na pastę jajeczną zawierał ugotowane i starte na tarce jajka z dodatkiem majonezu, musztardy, soli oraz pieprzu. Przepis ten ewoluował, a do oryginalnej receptury zaczęto dodawać nowe składniki, tworząc zaskakująco smaczne i różnorodne wersje pasty jajecznej.

Jak zrobić pastę jajeczną?

Jak zrobić dobrą pastę jajeczną na kanapki? Przygotowanie idealnej pasty z jajek to sztuka, która wymaga dobrego przepisu oraz maksymalnego skupienia na każdym etapie procesu. Aby osiągnąć doskonały smak pasty, warto zastosować kilka sprawdzonych trików i wskazówek, które uczynią Twoją pastę tak smaczną, jak od najlepszego szefa kuchni.

Przepis na pastę z jajek zacznij od wyboru składników. Zadbaj o to, aby każdy dodatek, który trafia do pasty, był jak najlepszej jakości i świeżości. Dotyczy to przede wszystkim jajek, które są główną gwiazdą smarowidła. Użyj świeżych jajek z wolnego wybiegu ugotowanych na twardo. Ugotowanie jajek na twardo jest kluczowym krokiem w procesie przygotowywania pasty. Zanurz jajka w osolonej wodzie i gotuj przez około 10 minut, a następnie schłodź je w zimnej wodzie. Krojenie jajek powinno odbywać się po ich schłodzeniu, a skorupki należy usuwać delikatnie, aby nie uszkodzić jajka.

Pasta jajeczna to także majonez! Najlepiej przygotować go samodzielnie, jeśli jednak nie masz takiej możliwości, wybierz sklepową wersję o wysokiej jakości. Chociaż najbardziej popularnym rodzajem pasty jajecznej jest wersja ze szczypiorkiem, możesz zamienić go na dowolnie wybrany rodzaj ziół. W trakcie przygotowywania pasty jajecznej warto eksperymentować z różnorodnymi składnikami takimi jak starty parmezan, świeża kolendra czy wędzona papryka, aby nadać paście unikalny smak. Zastosowanie świeżych ziół, takich jak natka pietruszki czy koperku, również wniesie do pasty świeżość i intensywnie ziołowy smak. Warto dodać do pasty soku z cytryny lub kwasu cytrynowego, co pozwoli Ci uzyskać jeszcze bardziej orzeźwiający i wyrazisty smak.

Pamiętaj o umiarkowanym stosowaniu przypraw takich jak sól, pieprz czy musztarda, aby nie zdominować za bardzo smaku samych jajek. Marzy Ci się pyszna pasta jajeczna do chleba? Do klasycznego przepisu dodaj bazylię i suszone pomidory, a otrzymasz niezwykłą kompozycję, która wyniesie zwykłe kanapki na zupełnie nowy poziom. Co jeszcze można dodać do pasty jajecznej? Wiele osób wzbogaca ją o awokado, sok z cytryny, koperek, a nawet chrzan, wędzoną szynkę czy suszone grzyby. Dodanie do pasty Twoi ulubionych składników sprawi, że stanie się wyjątkowym smarowidłem, idealnym zarówno na codzienne śniadania, jak i specjalne okazje.

Najlepsza pasta jajeczna — czyli jaka?

Najlepsza pasta jajeczna to taka, która jest dostosowana do Twoich preferencji smakowych. Gusta bywają różne, dlatego też nie ma jednego, uniwersalnego przepisu, który można uznać za najlepszy. Domowa pasta jajeczna przygotowana z sercem na pewno zachwyci wszystkich domowników. Co zrobić, żeby ulepszyć przepis na pastę z jajek do chleba ze szczypiorkiem i jakie są cechy idealnej pasy?

Najlepsza pasta jajeczna wyróżnia się doskonałym smakiem, konsystencją i intensywnym kolorem. Doskonała pasta jajeczna powinna mieć równomierną, kremową konsystencję, a składniki powinny być dobrze wymieszane. Dobra pasta jajeczna powinna być skomponowana tak, aby zachować odpowiednie proporcje między jajkami, majonezem a dodatkami. Zbyt dużo majonezu może uczynić ją za nazbyt tłustą, podczas gdy zbyt mała jego ilość może wpłynąć negatywnie na jej konsystencję.

Zadbaj o to, aby używane składniki były najlepszej jakości, a samą pastę wzbogać o dodatkowe składniki. Jeśli chcesz sprawić, żeby pasta jajeczna do chleba zyskała głębszy smak, dodaj do niej starty parmezan oraz kilka kropel sosu tabasco. Lubisz orzeźwiające smaki? Posiekana świeża kolendra doda paście cudownego aromatu i świeżości.

Jeśli gustujesz w nietypowych połączeniach, powinieneś wprowadzić do swojej pasty odrobinę chrzanu i dżemu żurawinowego. Ośmiel się i przeprowadź kolejny eksperyment kulinarny, dodając do pasty rozgniecione awokado. Smarowidło w mig nabierze kremowej konsystencji i interesującej struktury! Chciałbyś uczynić pastę jeszcze bardziej sycącą? Wykorzystaj do tego wędzoną rybę! Dodatek wędzonej ryby, takiej jak łosoś czy makrela, nadaje paście intensywnego, morskiego smaku, czyniąc ja idealnym dodatkiem do kanapek.

Niezwykle ważne jest także samo przechowywanie pasty. Pastę najlepiej przechowywać w lodówce, pod przykryciem (np. folią spożywczą). Ważne jest także delikatne schłodzenie jej przed podaniem, aby składniki się mogły się przegryźć, wszystkie aromaty — połączyć. Pamiętaj, że pasta jajeczna najlepiej smakuje świeża, dlatego też warto ją podać zaraz po przygotowaniu, gdy składniki są najbardziej aromatyczne i pełne smaku. Baw się składnikami, dostosowując proporcje do własnych preferencji smakowych, i ciesz się pyszną, domową pastą z jajek z dodatkiem ulubionych składników!

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowościami
Kuchni Lidla!