Chcesz odkryć więcej przepisów? Odwiedź kanał Kuchnia Lidla na You Tube!
Sposób przygotowania:
KROK 1: GOTUJEMY MAKARON
Makaron gotujemy w lekko osolonej wodzie według instrukcji na opakowaniu. Gotowy odcedzamy i przekładamy z powrotem do garnka, w którym się gotował.
KROK 2: ŁĄCZYMY MAKARON Z SOSEM I DODATKAMI
Pomidorki przekrawamy na pół, a mozzarellę kroimy w kostkę. Następnie dodajemy je do ugotowanego makaronu wraz z pesto i dokładnie mieszamy.
WSKAZÓWKA! W tym przepisie najlepiej sprawdzi się świeże zielone pesto, np. to marki Italiamo, które można znaleźć w lodówkach podczas tygodnia w stylu włoskim.
KROK 3: PODAJEMY MAKARON
Gotowe danie przekładamy na talerz,. Przed podaniem posypujemy nasionami słonecznika i ozdabiamy listkami świeżej bazylii.
Zobacz podobne
przepisy
Makaron z bazyliowym pesto z orzechami nerkowca
Nic nie nadaje potrawom w stylu włoskim takiego aromatu jak świeże domowe pesto. W połączeniu z makaronem smakuje doskonale!
Makaron farfalle w kremowym sosie z łososia wędzonego
Prosta, przyjemna, pyszna – taka jest kuchnia w stylu włoskim. Nie inaczej jest z farfalle z łososiem. Smakuje doskonale!
Makaron penne z kurczakiem i szparagami w sosie śmietanowym
Lubisz szparagi? Wypróbuj przepis na błyskawiczne danie w stylu włoskim, które wydobywa wszystkie zalety szparagów.
Makaron tagliatelle ze szpinakiem i łososiem
Ryba i szpinak to duet doskonały. W połączeniu z makaronem tworzy przepyszne danie, w którym rozsmakuje się każdy.
Makaron z pesto – pomysł na obiad dla zabieganych
Makaron z pesto to jeden z najprostszych obiadów, które można przyrządzić. I to w zaledwie kilka chwil! Tak naprawdę przygotujesz go z gotowych produktów. Właśnie dlatego kluczowe jest, aby były one doskonałej jakości. Wówczas mimo wykorzystania niewielu składników makaron z pesto bazyliowym zachwyci Cię smakiem.
Zanim jednak przejdziemy do omówienia szczegółów przygotowania tego pysznego dania, krótko wyjaśnimy skąd pochodzi oryginalny przepis na pesto! Otóż jest to znany na całym świecie włoski sos, którego historia sięga czasów starożytnych. Prawdopodobnie zaczęto je wytwarzać w regionie Ligurii, położonym na północnym zachodzie Włoch. Nazwa „pesto” pochodzi od genueńskiego słowa „pestâ”, co oznacza rozgniatać lub ucierać – odnosi się do tradycyjnej metody przygotowywania sosu w moździerzu. Tradycyjne pesto alla genovese składa się z bazylii, orzeszków piniowych, czosnku, oliwy z oliwek extra virgin, sera Parmigiano-Reggiano lub Pecorino i soli. Wszystkie te składniki były ucierane w moździerzu, co pozwalało zachować ich świeżość i pełnię smaku.
Warto też wspomnieć, że pesto ma wiele wspólnego z tradycją kulinarną basenu Morza Śródziemnego. W tym regionie wytwarzano rozmaite rozcierane sosy ziołowe z dodatkiem oleju i czosnku. Uważa się, że przepis na pesto jest pochodną rzymskiego sosu zwanego „moretum”, który Rzymianie przyrządzali z ziół, czosnku, sera i oliwy. Jednak dopiero w późniejszych wiekach do przepisu wprowadzono bazylię, która jest jednym z głównych składników współczesnego pesto.
W XX wieku doszło do globalizacji kuchni włoskiej. Wówczas pesto stało się popularne na całym świecie. W różnych krajach zaczęto tworzyć lokalne wariacje na temat tego smakowitego sosu. W niektórych przepisach składniki, takie jak orzeszki piniowe, zastępowano innymi, np. orzechami włoskimi, a bazylię – szpinakiem czy rukolą. Dziś jada się nie tylko makaron z pesto, ale także sałatki, mięsa czy pizzę.
Przepis na pesto z makaronem – o czym pamiętać?
My sugerujemy Ci przyrządzić makaron z zielonym pesto. To oczywiście sos bazyliowy o wyrazistym ziołowym smaku. Musisz jednak wiedzieć, że przepis na pesto z makaronem uda się także z czerwonym sosem z suszonych pomidorów czy z pesto z rukoli, a nawet takim z papryką i ricottą.
Jak zrobić makaron z pesto?
Do makaronu z pesto z przepisu, który Ci polecamy, najlepiej pasuje makaron al dente, czyli lekko twardy. Jak zrobić makaron z pesto w takiej odsłonie? Przede wszystkim sprawdź czas gotowania podany na opakowaniu i skróć go o 1 lub 2 minuty. Makaron do miękkości zwykle gotuje się około 8-10 minut, więc sprawdź konsystencję po 7-8 minutach. Wyciągnij jeden kawałek makaronu i spróbuj. Jeśli makaron jest jędrny, ale nie twardy, wszystko gra!
Jaki makaron do pesto jest najlepszy?
Możesz przyrządzić pesto z makaronem w dowolnym kształcie. Niekoniecznie musisz stawiać na wariant pełnoziarnisty. Strzał w dziesiątkę to trenette – płaski długi makaron przypominający spaghetti. Łatwo dostępny makaron to fusilli, zwany też świderkami, który łatwo zatrzymuje sos w swoich mocnych zakrętach. Do przepisu z pesto pasuje też po prostu spaghetti. Jako makaron do pesto spisze się też tagliatelle (wstążki) lub bavettes (wypukłe wstążki). Jak widać masz spory wybór. To, jaki makaron do pesto wybierzesz, zależy tylko od Ciebie!
Ile pesto dodać do makaronu?
Zgodnie z naszym przepisem powinno być to 40 gramów. Ogólna zasada wskazuje, że wystarczą około 2-3 łyżki pesto na 100 g makaronu. Ponadto warto zachować trochę wody po gotowaniu, która lepiej rozcieńczy pesto i ułatwi jego połączenie się z makaronem. Pamiętaj, że sos ma równomiernie pokrywać cały makaron. Nie może być go zbyt dużo, ale powinien dobrze oblepić każdy kawałek makaronu. Poza tym to, ile pesto do makaronu dodasz, zależy też od Twoich osobistych preferencji!
Jak zrobić pesto z makaronem od podstaw?
Lubisz wszystko robić samodzielnie? Wobec tego możesz pokusić się o przyrządzenie domowego pesto. Przygotuj więc: 2 szklanki świeżych liści bazylii (około 50 g), pół szklanki oliwy z oliwek extra virgin, 1/3 szklanki startego parmezanu, 1/4 szklanki orzeszków piniowych lub migdałów, 2 ząbki czosnku oraz sól i pieprz. Zacznij od umycia i osuszenia liści bazylii. Następnie obierz ząbki czosnku. Dokładnie zmiel orzeszki z czosnkiem w blenderze lub moździerzu, aż do uzyskania jednolitej masy. Stopniowo dodawaj liście bazylii do mieszanki, po czym powoli wlewaj oliwę z oliwek, miksując całość na jednolity sos. Teraz dodaj starty parmezan, sól i ewentualnie pieprz. Miksuj krótko, aby składniki się połączyły.
Co ważne, pesto najlepiej smakuje świeże, ale możesz przechowywać je w lodówce przez kilka dni. Aby zapobiec ciemnieniu, możesz na wierzch sosu wlać cienką warstwę oliwy z oliwek.
Co można dodać do makaronu z pesto?
Nasz przepis na makaron z pesto zakłada serwowanie dania z pomidorkami koktajlowymi, mozzarellą light, nasionami słonecznika oraz kilkoma listkami bazylii. To zestawienie w prawdziwie włoskim stylu! Pomidorki nadają potrawie subtelną słodycz i soczystość. Mozzarella przyjemnie oblepia makaron, a nasiona urozmaicają konsystencję dania. Ale to nie wszystko, z czym możesz jeść pesto bazyliowe. Będzie ono świetnie smakować choćby z dodatkiem dowolnego twardego sera, takiego jak parmezan lub grana padano.
Masz także spory wybór w kwestii dodatków warzywnych. Delikatnie podsmażone lub zblanszowane szparagi idealnie pasują do pesto. Inna opcja to cukinia pokrojona w plasterki, następnie podsmażona na oliwie z oliwek. Kolejny trafiony wybór to ugotowane al dente brokuły czy świeża rukola lub szpinak. A co dodać do makaronu z pesto, aby uczynić go bardziej sytym? Na pewno grillowane lub pieczone kawałki piersi z kurczaka. Z kolei smażone krewetki uczynią potrawę bardzo elegancką i nadadzą jej delikatny smak. Jak zrobić makaron z pesto w stylu śródziemnomorskim? Sięgnij po świeżego tuńczyka lub takiego z puszki.
Zastanawiasz się, co dodać do makaronu z pesto, aby urozmaicić jego smak w zaledwie kilka chwil? Skórka z cytryny wniesie do posiłku świeżość i ożywi je lekko kwaskowymi nutami. Z kolei szczypta chili lub suszonych płatków papryki dodadzą daniu lekkiej pikanterii. Miłośnikom wykwintnych dodatków na pewno zasmakują podsmażone orzeszki piniowe lub migdały.
Wierzymy, że wiesz już, co do pesto pasuje najlepiej! To prawdziwie błyskawiczne danie, któremu trudno się oprzeć. Jednak krótki czas i prostota przygotowania to nie wszystkie zalety, które je wyróżniają. Ogromny plus makaronu z pesto to możliwość jego dowolnej modyfikacji. Możesz zmienić smak pesto, przyrządzić je samodzielnie, eksperymentować z dodatkami oraz rodzajami makaronu. Ogranicza Cię wyłącznie Twoja wyobraźnia. A jeśli potrzebujesz więcej inspiracji na przepyszne, proste dania, zapoznaj się z pozostałymi przepisami z bogatej kolekcji Kuchni Lidla. Wśród nich znajdziesz np. makaron tagliatelle ze szpinakiem i łososiem czy makaron farfalle w kremowym sosie z łososia wędzonego według przepisu Karola Okrasy.
Zobacz wszystkie
przepisy
- Błyskawiczne pierniczki
- Dorsz w czosnku i cytrynie
- Kompot z suszu z cytryną
- Kurczak po chińsku z makaronem ryżowym
- Sernik krakowski
- Pierogi z kapustą i grzybami
- Ekspresowy bigos - z kiszonej lub świeżej kapusty
- Najlepsza sałatka z tortellini
- Pierogi ruskie z mąki orkiszowej
- Ciasto na pierogi
- Uszka z grzybami
- Ciasto marchewkowe
- Sałatka gyros
- Ryba po japońsku
- Świąteczne pierniczki
Przepisy według
składników
Dziękujemy za ocenę przepisu!
Twoja ocena pomoże nam wypromować najlepsze przepisy z Kuchni Lidla.
wróć do gotowania
Komentarze (0)